Rodzaje księgowości – czyli o tym, w jaki sposób rozliczać się z fiskusem

W Polsce działa około 2 milionów przedsiębiorstw, które muszą co miesiąc rozliczać się z fiskusem. Jakie rodzaje księgowości mają wtedy do wyboru?

Zasadniczo, rodzaje księgowości możemy podzielić na dwie kategorie – księgowość pełna oraz księgowość uproszczona. Wielu początkujących przedsiębiorców staje wtedy przed dylematem, na co się zdecydować, aby rozliczenia z urzędem skarbowym były proste i korzystne.

Uproszczona księgowość

Jest to forma księgowości, która może być używana przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, przez spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, a także spółki partnerskie przy zastrzeżeniu, że przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy nie były u nich większe od równowartości 2 000 000 euro w walucie polskiej.

Formy księgowości uproszczonej:

  • karta podatkowa
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • podatkowa księga przychodów i rozchodów

Uproszczona księgowość jest mało kosztowna, łatwa w prowadzeniu nawet samodzielnym, ale jest dostępna tylko dla wybranych podmiotów gospodarczych. Dobór odpowiedniej formy księgowości z powyżej listy można skonsultować także z księgowym, który wskaże, jaki będzie najkorzystniejszy.

Biura księgowe najczęściej pomagają klientom w przypadku ryczałtu oraz podatkowej księgi przychodów i rozchodów –program do księgowości od Sage.com.pl jest jednym z chętnie wybieranych przez nie rozwiązań.

Pełna księgowość

Z kolei w przypadku pełnej księgowości mamy do czynienia z bardziej sformalizowanym i rozbudowanym systemem ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych, który również służy do dokładnego analizowania i kontroli sytuacji finansowej firmy.

Pełna księgowość, która określana jest też jako księgi handlowe czy księgi rachunkowe, musi być prowadzona przez firmy, które osiągały przychody za ubiegły rok w wysokości co najmniej 2 000 000 euro w walucie polskiej, a także przez określone podmioty, w tym spółki handlowe, określone jednostki organizacyjne, na przykład banki, ubezpieczyciele, gminy, powiaty, województwa.

W przypadku pełnej księgowości także stosuje się program do księgowości od Sage.com.pl, który pozwala na prowadzenie precyzyjnych rozliczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com