Rodzaje księgowości – czyli o tym, w jaki sposób rozliczać się z fiskusem

W Polsce działa około 2 milionów przedsiębiorstw, które muszą co miesiąc rozliczać się z fiskusem. Jakie rodzaje księgowości mają wtedy do wyboru?

Zasadniczo, rodzaje księgowości możemy podzielić na dwie kategorie – księgowość pełna oraz księgowość uproszczona. Wielu początkujących przedsiębiorców staje wtedy przed dylematem, na co się zdecydować, aby rozliczenia z urzędem skarbowym były proste i korzystne.

Uproszczona księgowość

Jest to forma księgowości, która może być używana przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, przez spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, a także spółki partnerskie przy zastrzeżeniu, że przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy nie były u nich większe od równowartości 2 000 000 euro w walucie polskiej.

Formy księgowości uproszczonej:

  • karta podatkowa
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • podatkowa księga przychodów i rozchodów

Uproszczona księgowość jest mało kosztowna, łatwa w prowadzeniu nawet samodzielnym, ale jest dostępna tylko dla wybranych podmiotów gospodarczych. Dobór odpowiedniej formy księgowości z powyżej listy można skonsultować także z księgowym, który wskaże, jaki będzie najkorzystniejszy.

Biura księgowe najczęściej pomagają klientom w przypadku ryczałtu oraz podatkowej księgi przychodów i rozchodów –program do księgowości od Sage.com.pl jest jednym z chętnie wybieranych przez nie rozwiązań.

Pełna księgowość

Z kolei w przypadku pełnej księgowości mamy do czynienia z bardziej sformalizowanym i rozbudowanym systemem ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych, który również służy do dokładnego analizowania i kontroli sytuacji finansowej firmy.

Pełna księgowość, która określana jest też jako księgi handlowe czy księgi rachunkowe, musi być prowadzona przez firmy, które osiągały przychody za ubiegły rok w wysokości co najmniej 2 000 000 euro w walucie polskiej, a także przez określone podmioty, w tym spółki handlowe, określone jednostki organizacyjne, na przykład banki, ubezpieczyciele, gminy, powiaty, województwa.

W przypadku pełnej księgowości także stosuje się program do księgowości od Sage.com.pl, który pozwala na prowadzenie precyzyjnych rozliczeń.

Artykuł przygotowany dzięki współpracy z: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com