Rodzaje i zastosowanie fartuchów ochronnych

Fartuchy ochronne są elementem odzieży roboczej. To profesjonalne elementy ubioru, które powinien zapewnić pracodawca w takich firmach jak zakłady produkcyjne, przetwórstwa czy firmy przemysłowe. Służą one nie tylko do zabezpieczenia spodniej warstwy odzieży przed zabrudzeniem, ale również pomagają w odróżnianiu brygady czy zmiany pracowników. Istnieje bowiem możliwość zamówienia fartuchów o różnych kolorach.

Fartuchy plamoodporne

Jak sama nazwa tego rodzaju odzieży wskazuje, jest to ubiór odporny na plamy powodowane np. olejem. Tego rodzaju fartuszki przednie bardzo dobrze sprawdzają się na przykład w sklepach mięsnych. Plamoodporność tej zaimpregnowanej tkaniny pochodzenia europejskiego korzystnie wpływa na żywotność materiału. Dodatkowo fartuch nie musi być tak często prany, ponieważ się nie brudzi, a niektóre zabrudzenia można usunąć wilgotną szmatką. Firma Dydona, będąca producentem odzieży roboczej, oferuje możliwość nadrukowania bądź wyhaftowania na fartuchu logo zakładu, dzięki czemu stanie się on częścią rozpoznawalnej odzieży firmowej.

Zapaski kelnerskie

Innym rodzajem ubioru ochronnego, różniącego się jednak nieco od standardowych fartuchów, są zapaski. Używają ich zarówno kelnerzy, jak i barmani. Można wyróżnić zapaski damskie oraz męskie, które najczęściej różnią się długością – męskie są nieco dłuższe – oraz krojem – w damskich stosuje się zaszewki, które dodatkowo podkreślają figurę. Istnieje możliwość zakupienia zapasek, które są wyposażone w otwory kieszeniowe bądź zewnętrzną kieszeń, często używaną na notes, na którym kelnerzy i kelnerki zapisują zbierane zamówienia. Zapaski nie tylko chronią przed ewentualnym zabrudzeniem, ale również pokazują klasę oraz elegancję lokalu. Oczywiście ich standardowym wyposażeniem jest wiązanie, które umożliwia wygodne noszenie bez strachu przed opadnięciem zapaski.

Odzież wodochronna

W sklepach z tego rodzaju wyposażeniem można także znaleźć fartuchy wodochronne. Wykonuje się je z gumy lub mocnej folii poliuretanowej. Wzór oraz zastosowany materiał powinny być dopasowane do branży. Dla pracowników zajmujących się ubojem zwierząt, Dydona radzi zakupienie gumowanych fartuchów, kryjących zarówno przód, jak i tył noszących ich osób. Ten element odzieży jest pozbawiony nasiąkliwych elementów, co zapewni odpowiedni komfort pracy oraz wysoką higienę produkcji. W ofercie firmy znajdują się też fartuchy wykonane z mocnej folii poliuretanowej, wykorzystywane głównie w przetwórstwie ryb i zakładach drobiarskich. Natomiast powlekane elementy odzieży ochronnej, w zależności od grubości i użytego materiału, mogą służyć zarówno do ubojni, jak i cukierni czy w przemyśle spożywczym i na kuchni.

Na rynku występują różne rodzaje fartuchów ochronnych. Ich krój, wzór oraz materiały, z jakich są produkowane, zależy od przeznaczenia. Wiadomo, że te, których używa się w cukierni, będą inne od tych zakładanych w rzeźniach. Wiąże się to z faktem, że pierwsza grupa chroni przed lekkim, druga natomiast – przed dużym zabrudzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com