Roboty ziemne koparką – jak zacząć pracę operatora koparki?

Roboty ziemne

Bycie operatorem koparki to marzenie niejednego małego chłopca. Niektórzy to marzenie przekuwają w swoją pracę. Jak zostać operatorem koparki i zajmować się robotami ziemnymi? Nie jest to skomplikowany proces, a koszt włożony w szkolenie może się szybko zwrócić.

Roboty ziemne – uprawnienia

Aby rozpocząć pracę koparką, należy zdobyć specjalne uprawnienia. Nie trzeba mieć skończonych studiów ani nawet technicznego wykształcenia. Potrzebne jest wykształcenie podstawowe, warunkiem jest także ukończone 18 lat. Konieczne jest zdobycie orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora.

Jeżeli chcesz pracować przy robotach ziemnych, musisz odbyć kurs. Może to być kurs operatora koparek jednonaczyniowych, ładowarek jednonaczyniowych lub operatora koparko – ładowarki. Uprawnienia zdobywa się w dwóch klasach: I (wszystkie typy ładowarek) i III (ładowarki o masie całkowitej do 20 ton).

Teoretycznie nie trzeba posiadać prawa jazdy kategorii B, ale w praktyce jest to prawie niezbędne. Takie maszyny przemieszczają się też tradycyjnymi drogami, a nie tylko na terenie budowy. Może nie będziesz odbywać dalekich tras koparką w czasie pracy, ale chcąc wyjechać na drogę publiczną, prawo jazdy mieć trzeba.

Po zakończeniu kursu przyszły operator podchodzi do egzaminu teoretycznego i praktycznego. Jeśli skończy się to sukcesem, dostaje się świadectwo ukończenia kursu oraz uprawnienia państwowe do wykonywania pracy operatora.

Ceny kursów różnią się od siebie np. w zależności od miasta, w którym przyszły operator chce się szkolić. Trzeba się liczyć z kosztem ponad 1500 zł. Doświadczeni operatorzy polecają, by zwracać uwagę na zawartość kursu – czasem jest taniej, bo nie są w niego wliczone badania lekarskie czy książka operatora, za które i tak trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Roboty ziemne – praca

Operator koparki, ładowarki albo koparko-ładowarki to dobrze płatna praca, więc warto zainwestować w szkolenie. Stawki zaczynają się od 20 zł za godzinę, a miesięczna pensja to nawet 6 tysięcy złotych. Kurs zwróci się zatem w już w pierwszym miesiącu pracy. Pracy nie powinno zabraknąć, bo w Polsce realizowanych jest wiele inwestycji, gdzie usługi z zakresu robót ziemnych są niezbędne. Odpowiedzialne, sumienne i spostrzegawcze osoby są zawsze mile widziane u potencjalnych pracodawców.

Najprościej, jak w wielu branżach, pracę przy robotach ziemnych znaleźć można dzięki poczcie pantoflowej. Także na portalach z ogłoszeniami o pracę nie brakuje ofert, a wysłanie swojej kandydatury to kilka kliknięć.

Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz kupować własnej koparki, jeśli aktualnie nie stać Cię na taki wydatek. Na rynku jest wiele firm, które oferują wypożyczenie sprzętu do robót ziemnych, a taki wynajem jest możliwy nie tylko doraźnie, ale też długoterminowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com