Firma SHAD to niekwestionowany lider na europejskim rynku akcesoriów motocyklowych. Ostatnie lata to dla niej czas nieustannego rozwoju i coraz lepszych wyników. W parze z sukcesami szły jednak wyzwania, a najważniejsze z nich dotyczyło usprawnienia procesów produkcyjnych i tym samym dostosowania mocy przerobowych do coraz większej ilości zamówień. Rozwiązaniem w tej sytuacji okazało wdrożenie robota UR5, który od niedawna pracuje w należącym do SHAD zakładzie w hiszpańskim Mollet del Vallès. Jakie skutki przyniosła ta decyzja?
- Optymalizacja procesu produkcyjnego
- Coboty – współpracujące roboty UR
- Kto jeszcze zaufał firmie Universal Robots?
Optymalizacja procesu produkcyjnego
Zadaniem robota UR5 jest optymalizacja procesu produkcyjnego. Firma SHAD szukała rozwiązania, które nie byłoby jednofunkcyjne – jej inżynierom zależało na tym, by robot wykonywał różne zadania i mógł pracować w różnych miejscach zakładu. Musiał być więc uniwersalny i mobilny. Jego stworzenia podjęła się firma Universal Robots, a motocyklowy gigant wysoko ocenił funkcjonalność dostarczonego produktu. W opinii specjalistów z SHAD, robot wydatnie przyczynił się do przyspieszenia pracy zakładu, poprawy panujących w nim warunków oraz jakości finalnego produktu.
Coboty – współpracujące roboty UR
Robot wyprodukowany dla SHAD nie był rzecz jasna pierwszą realizacją na koncie firmy Universal Robots. Duńska firma ma swoim dorobku wiele modeli, wśród których najważniejsze są trzy: UR3, UR5 oraz UR10. Przy tworzeniu każdego z nich inżynierom przyświecała myśl o opracowaniu współpracującego, wielofunkcyjnego robota, który mógłby dopasować się do zmieniających warunków pracy i sprawdzić się w wielu zadaniach. Jak pokazuje wspomniany powyżej przykład (a także wiele innych, z których kilka omówimy za chwilę) – Duńczycy podołali temu zadaniu, a ich coboty okazały się ogromnym wsparciem dla firm działających w najróżniejszych dziedzinach przemysłu.
Kto jeszcze zaufał firmie Universal Robots?
Poza wspomnianą firmą SHAD, z robotów Universal Robots korzystają także inne firmy. Jest wśród nich wiele uznanych marek, a wszystkie z nich deklarują, że wprowadzenie technologii dostarczonych przez Duńczyków okazało się dla nich ogromnym krokiem naprzód. W portfolio Universal Robots znajdziemy między innymi Nissana, Continental, FRANKE, Minitube, Thiele, Sky Engineering, Rupes, Sfeg, Nortura, Multi-Wing, Etalex i wiele inncyh przedsiębiorstw, a z pełną listą klientów wraz z case studies można zapoznać się na stronie UR.