Rekrutacja pracowników z zagranicy. Powody dla których warto zatrudnić obcokrajowców!

Polskie firmy od lat chętnie zatrudniają obcokrajowców. Jest to związane z realiami rynku, a także z niedoborem pracowników z Polski. Naturalną koleją rzeczy jest, że pracodawcy sięgają po posiłki zagraniczne. Wśród nich znajdują się m.in. pracownicy z Azji, Ameryki Południowej i Europy Wschodniej. Sprawdź, dlaczego rekrutacja pracowników z zagranicy może się opłacać i co przemawia za tym, aby ich zatrudnić.

Stabilizacja zatrudnienia 

Jednym z powodów zatrudniania obcokrajowców jest chęć ustabilizowania zatrudnienia w firmie. Migranci zarobkowi z innych krajów nastawieni są przede wszystkim na to, aby sumiennie wykonywać swoje obowiązki i poprawić swoją sytuację ekonomiczną. Przekłada się to na to, że na dłużej wiążą się z jednym pracodawcą i wykazują się lojalnością. Dzięki temu zyskujesz gwarancję stabilnego zatrudnienia i redukujesz liczbę procesów rekrutacyjnych, które zawsze związane są z określonymi kosztami. To sprawia, że rekrutacja i selekcja pracowników zagranicznych ma swoje uzasadnienie. 

Uzupełnienie braków kadrowych 

Kolejnym ważnym aspektem jest uzupełnienie braków kadrowych wśród polskich pracodawców. Często okazuje się, że zatrudnienie obcokrajowca jest jedynym rozwiązaniem, ponieważ polscy kandydaci nie są chętni do podjęcia zatrudnienia. Przekłada się to na rosnącą liczbę cudzoziemców na polskim rynku pracy, którzy odnajdują się na nim bardzo dobrze. To już nie tylko kandydaci z Europy Wschodniej, ale także pracownicy z Ameryki Południowej, czy Azji. 

Zwiększona wydajność

W wielu firmach po zatrudnieniu pracowników z zagranicy obserwuje się zwiększoną wydajność zakładu. Jest to związane z tym, że cudzoziemcy skupiają się przede wszystkim na pracy. Dzięki temu są w stanie bardziej się jej poświęcić. Wszystko po to, aby zbudować swoją pozycję zawodową na polskim rynku, a także szybko poprawić status materialny. Przyjechali tu właśnie po to, a spora odległość od domu sprawia, że bardzo rzadko decydują się na powroty lub wyjazdy urlopowe. Coraz częściej za to sprowadzają do Polski całe rodziny, a kolejni obcokrajowcy w ten sposób trafiają na nasz rynek pracy.

Realne oszczędności 

Nie ma co ukrywać, ale aspekt ekonomiczny dla polskich pracodawców także jest istotny. Często okazuje się, że zatrudnienie obcokrajowca jest zdecydowanie tańsze, niż postawienie na Polaka o podobnych kwalifikacjach i doświadczeniu. To w połączeniu z dłuższym utrzymaniem pracownika w przedsiębiorstwie prowadzi do realnych oszczędności, czy też optymalizacji polityki kadrowo-płacowej. Na koniec liczą się liczby, a te jasno wskazują na to, że zatrudnianie starannie wybranych kandydatów z zagranicy się opłaca. 

Szansa na ekspansję zagraniczną

Zatrudnianie pracowników z zagranicy to także realna szansa na ekspansję zagraniczną firmy. Udowodniono, że imigranci nie tylko napędzają wzrost gospodarczy, ale także otwierają nowe możliwości. Wśród zagranicznych kandydatów znajduje się wielu wysokiej klasy specjalistów, którzy z powodzeniem mogą odpowiadać za wprowadzenie produktów lub usług na nowe rynki. Zatrudnianie cudzoziemców pomaga w zbudowaniu firmy międzynarodowej, która będzie odnosiła sukcesy. 

Własny HR czy zewnętrzna agencja?

Decydując się na zatrudnienie pracownika zagranicznego można postawić na własny dział HR lub na zewnętrzne biuro pośrednictwa pracy. Ostateczny wybór zależy od kilku czynników. Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dysponujesz kadrą o określonym doświadczeniu i wiedzy, które pomogą w sprawnym przeprowadzeniu całego procesu. Wielokrotnie okazuje się, że dużo szybciej i taniej jest skorzystać ze wsparcia agencji zatrudnienia. Jej specjaliści mają doświadczenie i orientują się w specyfice zatrudniania wybranych grup obcokrajowców. Przepisy różnią się w zależności od kraju, dlatego, prowadząc proces we własnym zakresie, można popełnić kosztowne błędy i znacznie go wydłużyć. Pod tym względem agencja pośrednictwa pracy wydaje się rozsądniejszym wyborem. 

Skorzystaj z usług agencji Worksol 

Jeżeli planujesz zatrudnić pracowników z zagranicy, to zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z zespołem agencji Worksol. To profesjonaliści, którzy od lat specjalizują się w selekcji i rekrutacji pracowników z takich kierunków jak: Azja, Ameryka Południowa i Europa Wschodnia. Doskonale odnajdują się we wszelkich procedurach, co przekłada się na usprawnienie procesu rekrutacji i podniesienie jego skuteczności. Zapraszamy do kontaktu z ekspertem Worksol, aby poznać szczegóły potencjalnej współpracy i różne jej możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com