Osoby marzące o własnym domu zapewne wielokrotnie zastanawiały się, czy lepiej wyłożyć więcej pieniędzy, aby go kupić, czy zdecydować się wynajem, korzystniejszy ze względów finansowych. Dziś coraz częściej dochodzi do sytuacji, w której koszty czynszu=koszt miesięcznej raty kredytu. Z tego powodu zwrócenie się o pomoc do banku jest korzystnym pomysłem. Zanim jednak dojdzie do podpisania niezbędnych dokumentów, zastanówmy się, od czego zależy wysokość raty kredytu hipotecznego.
Wysokość pożyczki
Na pierwszy rzut idzie wysokość pożyczki, czyli kwota, którą pożyczyliśmy od banku plus związane z nią odsetki. Te drugie są wynagrodzeniem dla banku, chcącego naturalnie zarobić na transakcji. Zasada jest prosta: im większy kredyt, tym większe będą raty. Zakładając, że nie ma możliwości zmienienia pozostałych warunków kredytowania, metodą na ich obniżenie jest powiększenie wkładu własnego.
Warto skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego
Długość okresu rozliczenia
Następnie trzeba wspomnieć od długości okresu rozliczenia. Klient decydujący się na jego wydłużenie zmniejsza tym samym comiesięczne obciążenie rachunku. Jeśli wybierze wariant długoletni (mowa tu o nawet kilkudziesięciu latach), znacznie odciąży on domowe zobowiązania. Wiele banków, gdy upłyną 3 lata od zawarcia umowy, pozwala na dokonanie nadpłaty pożyczki, co jest kolejnym sposobem na szybsze pozbycie się należności.
Poziom oprocentowania
Z ratą ma też związek poziom oprocentowania i inne opłaty, które nalicza instytucja bankowa. Te drugie niekoniecznie muszą mieć duży wpływ na koszt raty, lecz mogą. Dobrze jest przejrzeć oferty kredytów hipotecznych poszczególnych banków, szczególnie przez Internet, w którym to również dostępna jest porównywarka kredytów gotówkowych.
Wariant raty
Najczęściej można spotkać się kredytami oferującymi raty stałe. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że ten wariant jest tym wyjątkowo intratny dla banku. Co warte wspomnienia, zwiększa to zarówno koszt kredytu, jak i szanse uzyskania kredytu.
Zdecydowanie się na raty malejące początkowo generuje trudniejszą sytuację finansową, ponieważ pierwsze raty są wysokie. Wystarczy jednak upływ kilkunastu miesięcy, aby stały się one niskie i łatwiejsze do pogodzenia. Dlatego to właśnie te są uważane za najbardziej opłacalne dla konsumenta.
Podsumowanie
Realizacja marzenia w postaci mieszkania na własność jest w zasadzie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy mieć na uwadze powyższe informacje i znaleźć optymalną dla nas ofertę.
Przydatne artykuły:
Kredyt hipoteczny – dokumenty przy wnioskowaniu