Psychologia kolorów – potęga marketingu wizualnego

Nawet decydując się na kolory ścian w mieszkaniu, posługujemy się pewnym kluczem. Być może sami nie do końca zdajemy sobie sprawę jakim, specjaliści jednak mają na to odpowiedź. Psychologia kolorów ma szerokie zastosowanie we współczesnym marketingu, dlatego tak uważnie dobiera się kolory do treści, jakie chce się przekazać. Warto przyjrzeć się z bliska połączeniom, które budzą pozytywne skojarzenia i tym, które będą wręcz ostrzegać przed naszą marką!

Współczesny marketing wizualny

Współczesna reklama to nie tylko kliknięcie w sieci czy spot w radiu albo telewizji. Nie zapominajmy o namacalnych nośnikach treści, które – wbrew pozorom – wcale nie odeszły do lamusa! Banery reklamowe, ulotki czy naklejki albo gadżety takie jak kalendarze czy organizery wciąż mają szerokie zastosowanie i świetnie nadają się do promowania naszej marki. Dzisiaj jedynie powinniśmy przykładać większą wagę do kwestii ekologicznych i estetycznych, zwłaszcza jeśli chodzi o przestrzeń miejską i umieszczanie w niej banerów reklamowych. Tym bardziej musi to być przemyślana identyfikacja wizualna. By nie tylko nie szpeciła okolicy, ale wręcz wpływała pozytywnie na jej wygląd. To z kolei zbuduje pozytywne skojarzenia z naszą marką. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na wspomniane kolory. To one, obok przemyślanego projektu graficznego, budują całą strategię!

Funkcje kolorów w reklamie

Jak donoszą specjaliści, kolory w reklamie pełnią konkretne funkcje, które zamknąć można w kilku punktach. Zacznijmy od początku.

  • Funkcja estetyczna – wydawać by się mogło, że najmniej istotna, tymczasem to ona rozpoczyna przygodę odbiorcy z naszą treścią. Dlatego reklama musi być zwyczajnie miła dla oka, nie razić swoją estetyką, budzić żywe zainteresowanie, jednocześnie nie burząc swoistego ładu przestrzeni. Krzykliwa, brzydka reklama też zwróci uwagę, ale raczej nie będzie to pozytywna reakcja…
  • Funkcja informacyjna – zadbajmy o to, żeby kolory przekazywały jasną informację, spójną z treścią. Kolor winien być nośnikiem treści na równi z przekazem słownym. Harmonia koloru i treści to wyższa gwarancja klarownego przekazu i sukcesu marketingowego.
  • Funkcja techniczna – można by inaczej określić ją swoistą klauzulą sumienia. Dbajmy o to, by nie krzyczała kolorystycznie i nie zmuszała odbiorcy do wytężonego wysiłku, wówczas nie mamy szans na dobre rozwiązanie strategiczne
  • Funkcja konstrukcyjna – tu sprawa jest prosta. Pilnujmy spójności kolorystycznej i nie wykorzystujmy kolorów, które nie współgrają ze sobą.

To też ma znaczenie – płeć a dobór koloru banerów reklamowych

Chociaż doskonale zdajemy sobie sprawę z równości płci, warto jednak przyjrzeć się preferencjom kolorystycznym danej grupy społecznej. Dzisiejsze badania dają nam odpowiedź na to, które kolory są bardziej lubiane przez kobiety, a które przez mężczyzn. Przykładowo, kobiety nie przepadają za szarościami i kolorem pomarańczowym. Jeśli zatem nasze produkty czy usługi bardziej mają trafiać do przedstawicielek płci pięknej, dobrze jest wystrzegać się tych kolorów. To tylko niektóre z zasad, jakimi dobrze jest się sugerować przy projektowaniu identyfikacji wizualnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com