Przykłady transakcji M&A z udziałem inwestora finansowego

Decydującymi czynnikami podczas transakcji przejęcia są sposoby sfinansowania procesu oraz właściwa decyzja o doborze spółki do przejęcia. W zależności od oferty oraz możliwości inwestycyjnych kupującego jest ustalana metoda oraz strategia wykupu. Coraz większa rolę w takich transakcjach odgrywają inwestorzy finansowi, w tym szczególnie private equity i venture capital. Według szacunków firmy Dealogic, udział funduszy PE i VC był na poziomie około 558 mld dolarów w Europie i oznaczał wzrost o 86% przeznaczonych środków na nabycie udziałów w spółkach w stosunku do poprzedniego roku. Jest to wyraźny sygnał świadczący o  coraz większym znaczeniu inwestorów finansowych podczas procesów na rynku M&A.

Sposoby finansowania transakcji fuzji i przejęć

Do głównych źródeł finansowania zaliczamy środki własne w postaci zgromadzonych nadwyżek finansowych. Należy jednak zwrócić uwagę, że przejęcia bywają traktowane jako inwestycja długoterminowa. Dlatego nie zaleca się przeznaczać wszystkich środków finansowych na takie operacje, ponieważ może to doprowadzić do znaczących problemów w firmie, w tym do ujemnego kapitału obrotowego. Kolejnym sposobem jest emisja akcji w celu sfinansowania transakcji. Szczególnie jest to właściwe dla spółek, które są aktywne na giełdzie i opierają swoją działalność na emisji kolejnych akcji. Natomiast coraz częściej można się spotkać z funduszami Private Equity, które decydują się na transakcje wykupu. Korzystają one nie tylko z giełdy, ale również z przeróżnych instytucji finansowych jak np. banki.  Również ze względu na zmiany ekonomiczne podlega ewolucji podejście oraz metoda finansowania. W związku z tym, że struktura rynku nieustannie jest podatna na przemiany, coraz bardziej powszechne wśród interesariuszy stają się alternatywne opcje pozyskiwania funduszy. Zauważalny jest trend zastępowania płatności za pomocą jednego podmiotu (funduszy, banku) bardziej złożonymi formami, przykładowo funduszami mezzanine bądź inwestora branżowego.

Inwestor finansowy

Głównym celem jaki chce uzyskać inwestor finansowy jest osiągnięcie odpowiedniej stopy zwrotu w ramach wyjścia kapitałowego (exit) w krótkim okresie. Przeważnie istotną rolę na rynku M&A kreują fundusze Private Equity. Zysk z transakcji powstaje w momencie kiedy zostają sprzedane zainwestowane udziały lub akcje przez kupca. Inwestuje on swoje środki we wszystkich branżach, także w przedsięwzięciach, niezależnie na jakim są etapie rozwoju. Z tego wynika zależność, że jest w stanie zainwestować w perspektywiczne start-upy oraz w dojrzałe i ugruntowane na rynku biznesy. Po zakupie projektu zazwyczaj prowadzi pasywną strategię. Najczęściej jest to związane tylko i wyłącznie z wsparciem w rozwoju działalności, ale także w najważniejsze decyzje zarządcze. W chwili decyzji o wyjściu z przedsięwzięcia, człowiek biznesu decyduje się na sprzedaż: na giełdzie lub IPO, inwestorowi strategicznemu albo innemu inwestorowi finansowemu.

Przykłady Private Equity w transakcjach M&A

Fundusze Private Equity były aktywne na światowym i polskim rynku M&A. Poniżej przedstawiamy wybrane przykłady z udziałem tych inwestorów.

Przejęcie Budimex Nieruchomości przez fundusz Cornestone Partners wraz z wsparciem Crestyl Real Estate

Jak podaje raport opracowany przez FORDATA wraz z pomocą Navigator Capital Group, podmiot wyceniany na 500 mln Euro stał się celem Cornestone Partners działającego na rynku funduszy private equity w Polsce od 20 lat, ale również czeskiego dewelopera Crestyl Real Estate. Cel akwizycyjny zmienił nazwę na Spravia. W ofercie znajdować się mają: budowa mieszkań na sprzedaż, na wynajem oraz apartamenty premium.

Zakup 100% akcji Jantoń przez Polish Enterprise Fund (PEF VII)

W podsumowaniu za rok 2018 przygotowanym przez Enterprise Investors widnieje informacja o zakupie udziałów przez polski fundusz Private Equity. W lipcu 2017 roku Polish Enterprise Fund (PEF VII) postanowiło nabyć 100% udziałów w jednym z największych producentów napojów alkoholowych na bazie win winogronowych i owocowych.

Aggreko kupione przez grupy Private Equity

W lutym poprzedniego roku brytyjski dostawca urządzeń do tymczasowego wytwarzania energii oraz urządzeń do kontroli temperatury zgodziło się na sprzedaż 100% udziałów za 2,3 mld funtów. Kupcami zostały dwa fundusze Private Equity: Squared Capital i TDR Capital. W ramach umowy udziałowcy będą uprawnieni do otrzymania akcji za 880 centów. Cena stanowi 39% premii do ceny zamknięcia akcji Aggreko ostatniego dnia roboczego przed ujawnieniem podejścia dwóch funduszy.

Więcej informacji o pozyskaniu inwestora znajdziemy na https://cmt-advisory.pl/co-robimy/doradztwo-transakcyjne/pozyskanie-inwestora/

Polecamy:
Dlaczego warto mieć program do faktur?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com