Przygotuj swój sklep na okres przedświątecznych zakupów. Postaw na chatbota w obsłudze klienta 

W tym roku większość prezentów świątecznych kupiona zostanie przez internet. Co zrobić, aby to w twoim sklepie jak najwięcej klientów zrobiło zakupy? Postaw na profesjonalne wsparcie działu obsługi klienta. Dedykowany chatbot doradzi klientowi, rozwieje jego wątpliwości, a także zaprezentuje ofertę sklepu.

Co roku coraz większa grupa klientów zamiast chodzić po zatłoczonych sklepach, woli zaoszczędzić czas (i nerwy) na staniu w korkach i w sklepowych kolejkach robiąc świąteczne zakupy przez internet. Jak pokazuje raport „E-commerce w Polsce 2020” aż 73 proc. badanych internautów chociaż raz dokonało zakupu online. Mimo, że wciąż o zakupie, w przeważającej większości przypadków, decydują atrakcyjna cena i niskie koszty wysyłki, a kupujący szczególną uwagę zwracają na oferty specjalne, promocje i kody rabatowe to już najmłodsi – w wieku 15-24 lata – doceniają także atrakcyjny wygląd strony internetowej i jej wersję mobilną. Zdeklasuj więc konkurencję uruchamiając w swoim sklepie internetowym chatbota online (https://inteliwise.com/pl/produkty/ai/chatbot/), który będzie wirtualnym doradcą zakupowym każdego klienta. Wdrożenie profesjonalnego AI chatbota to złożony proces, który wymaga współpracy z zespołem specjalistów, ale opłaci się. Podpowiadamy, jak opracować chatbota, który wesprze i odciąży dział obsługi klienta prowadząc efektywną, a do tego naturalną rozmowę z klientem.

Bot chat online w sklepie internetowym- czy rzeczywiście potrzebny?

Chatboty coraz częściej wykorzystywane są w procesie obsługi klienta w różnych branżach, dzięki czemu klienci oswoili się, a nawet przyzwyczaili się już do ich używania. Co więcej, oczekują nawet, że w razie pytań i wątpliwości, dzięki chatbotom online po polsku szybko otrzymają satysfakcjonującą odpowiedź i wsparcie w procesie zakupowym. Nie pozwól, aby twoi potencjalni klienci z powodu braku natychmiastowej obsługi zrezygnowali z zakupów.

Przeprowadź wstępną analizę, w której określisz w jakich obszarach wykorzystasz chatbota oraz jakie będzie posiadał funkcjonalności. Następnie zdecyduj czy chatbot ma być zintegrowany z innymi systemami dostępnymi w firmie oraz w jaki sposób go zainstalować. W modelu on-premise całość oprogramowania instalowana jest na serwerach zamawiającego, a z clouda, czyli chmury dostawcy ogranicza się ona tylko do wklejenia kodu w HTML witryny. Jej forma wpływa bowiem na koszt usługi – koszt rozwiązań dostarczanych w chmurze może być nawet dwukrotnie niższy niż instalacja na firmowych serwerach.

Chat bot po polsku doradzi i pomoże w zakupach

Wybierając interfejs chatbota oraz instalując go na wybranej platformie pamiętaj, że możesz go dowolnie kastomizować. Klienci sklepu mogą korzystać tylko z przycisków szybkiej odpowiedzi lub wpisywać całe pytania – taki chatbot wykorzysta wtedy technologie NLP, czyli przetwarzania języka naturalnego. Możesz też dostosować platformę do indywidualnych wymogów- chatbot będzie działał zarówno zewnętrznie w komunikatorach typu Messenger czy Twitter, jak i na platformie wewnętrznej – w dedykowanej aplikacji mobilnej lub przez stronę internetową firmy.

Każdy bot chat posiada dedykowaną bazę wiedzy przygotowaną ze wzorców odpowiedzi na pytania użytkownika oraz wirtualnych dialogów, które wykorzystuje potem w rozmowie z klientem. Z danych udostępnionych przez InteliWISE, dostawcy AI chatobotów, wynika, że początkowe bazy mają zwykle po 100-150 Q&A, a rozwinięte przekraczają 1000 Q&A. Wielkość bazy wpływa na całkowity koszt wdrożenia, ale także na koszt utrzymania rozwiązania w przyszłości.

AI chatbot, czyli zawsze dostępny doradca klienta

Chatbot online po przejściu szeregu testów wykluczających ewentualne błędy czy problemy z wydajnością oprogramowania, zostaje zintegrowany z wybranymi kanałami wewnętrznymi firmy, w tym CRM, ERP czy systemami Contact Center i następnie może już rozpocząć pracę. Przez cały czas uczy się języka klientów, poznaje ich potrzeby i zachowania, precyzyjnie analizuje problemy, dzięki temu może prowadzić z nimi wirtualny dialog. AI chatbot odpowiada jasno i precyzyjnie, proponuje także najlepsze rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Co więcej, jego odpowiedź jest automatyczna, ale spersonalizowana, co pozwala na budowanie bliskiej relacji z klientem.

Według danych InteliWISE, chatbot może nawet w 40% zastąpić powtarzalną pracę konsultantów, redukując przy tym koszty rozwiązania jednego problemu klienta do zaledwie 1 grosza. W czasie przedświątecznych zakupów, gdy dla klienta kluczowa jest szybka, profesjonalna i zawsze dostępna obsługa, chatbot przyniesie realne korzyści dla sklepu internetowego. Twój biznes będzie się rozwijał, a dodatkowo zyskasz spokojniejszych pracowników oraz zadowolonych powracających klientów.

 

 

 

Polecamy:
Oczyszczacz powietrza do biura to dobra inwestycja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com