Przepisy bhp w magazynach wysokiego składowania

W Polsce przepisy nie definiują dokładnie pojęcia magazynów wysokiego składowania. Ogólnie przyjmuje się kryteria, że są to magazyny wielokondygnacyjne od 7 do 25 metrów wysokości i wyżej. Przez to praca w takim magazynie wiąże się z ryzykiem, zatem koniecznie należy zadbać o Bezpieczeństwo i Higienę Pracy.

Magazyny wysokiego składowania – konieczne wyposażenie

Powierzchnie magazynowe, których konstrukcje są o wysokości co najmniej 7 metrów wzwyż powinny być wykonane z lekkich, lecz trwałych materiałów. Konieczne są również specjalistyczne rampy, fronty przeładunkowe oraz place manewrowe. Jeżeli decydujemy się na wynajęcie nowoczesnego magazynu powinniśmy zwrócić uwagę na wyposażenie techniczne, czyli czy znajdują się w nim wymagane przenośniki oraz dźwignice regałowe. Pracą zarządza się za pomocą najnowocześniejszych systemów technicznych oraz zintegrowanych systemów komputerowych. Dzięki temu bardzo łatwo można nadzorować rytmiczność pracy oraz bezpieczeństwo. Magazyny z kompletnym wyposażeniem technicznym możemy wynająć np. w Katowicach – http://www.katmagazyn.pl/magazyny/katowice

Magazyny wysokiego składowania – zasady BHP

Każdy pracownik magazynu zobowiązany jest do przejścia szkolenia BHP prowadzonego przez wykwalifikowanych Inspektorów BHP. Przed zatrudnieniem pracownik musi przejść szkolenie, które później jest regularnie powtarzane, zgodnie z przepisami Państwowej Inspekcji Pracy. Przepisy BHP dotyczące magazynów wysokiego składowania mówią o bezpieczeństwie pracy oraz ograniczeniu ryzyka zawodowego. Zagrożenia w magazynach wynikają zarówno z transportu, jak i sposobu składowania materiałów. Brak znajomości dotyczącej zagrożeń, może skutkować wypadkiem w pracy. Dlatego koniecznie należy przestrzegać wszystkich przepisów BHP, gdyż jak pokazują statystyki, to właśnie błędy pracowników najczęściej doprowadzają do wypadków.

Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom środków ochrony oraz odzieży i obuwia roboczego. Na samym początku konieczne jest przeprowadzenie oceny ryzyka oraz poinformowanie pracowników o istniejących zagrożeniach. W przypadku, gdy istnieje możliwość należy bezzwłocznie zlikwidować zagrożenia. Stanowisko pracy musi być odpowiednio przygotowane, a wykorzystywane w pracy narzędzia i pojazdy serwisowane i sprawne, aby nie stanowiły zagrożenia dla pracowników. Jeżeli mają oni kontakt z trującymi bądź niebezpiecznymi substancjami, konieczne jest także zapewnienie im odpowiednich masek oraz wymaganych przerw w pracy. Jeżeli maszyny czy wykorzystywane materiały nie posiadają wymaganych przez prawo certyfikatów, należy jak najszybciej zrezygnować z ich użytkowania. Priorytetem są środki ochrony, które mają zapewnić bezpieczeństwo zbiorowe, jak i indywidualne. Pracodawca może zatrudniać tylko i wyłącznie wykwalifikowanych i przeszkolonych pracowników, w innym przypadku grozi mu kara z PIP bądź odpowiedzialność karna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com