Przekaźniki elektroniczne – ich zastosowanie oraz najpopularniejsze rodzaje

Energia elektryczna może zasilać różnego rodzaju urządzenia. Aby było to jednak możliwe, konieczne jest zastosowanie odpowiednich akcesoriów, takich jak przekaźniki. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, jakie funkcje pełnią oraz poznać najpopularniejsze ich rodzaje dostępne na rynku.

Czym są przekaźniki?

Są to urządzenia elektroniczne lub elektryczne, które mają na celu wywołać nagłą, z góry ustaloną zmianę stanu w jednym lub w kilku obwodach. Otwierają lub zamykają je, wpływając tym samym na pracę podłączonych do nich urządzeń. Przekaźnik elektroniczny pełni kilka istotnych funkcji. Pierwszą z nich jest fizyczne oddzielenie sekcji sterowania oraz sekcji przełączania. Jest to tzw. separacja galwaniczna. Oddziela obwód sterujący małej mocy z obwodem wykonawczym o dużej mocy i jednocześnie chroni przed negatywnymi skutkami, jakie może wywołać zbyt duże obciążenie.

Drugim ważnym zadaniem jest przełączanie obciążeń dużej mocy przy niewielkim zużyciu energii. Pozwala również na wprowadzenie do obwodu odbiorników, które są zasilane źródłami o różnym napięciu, mimo że w układzie występuje tylko jedno napięcie.

Najpopularniejsze rodzaje przekaźników

Na rynku są dostępne liczne przekaźniki, które różnią się od siebie przede wszystkim przeznaczeniem. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć:

  • elektromagnetyczne;
  • polaryzowane;
  • monostabilne;
  • bistabilne;
  • statyczne;
  • czasowe.

Przekaźnik czasowy, zwany również timerem, może opóźniać włączenie lub wyłączenie obwodu wyjściowego danego urządzenia. Ma on obecnie powszechne zastosowanie i można go znaleźć w wielu urządzeniach, które są obecne w naszym życiu codziennym. Przekaźnik czasowy wykorzystuje się m.in. w sygnalizacji świetlnej, w oświetleniu na klatkach schodowych, a także w wentylacji.

Przekaźniki są niezbędnymi elementami, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie różnych maszyn oraz urządzeń. Są to niewielkie i stosunkowo niedrogie urządzenia, które pełnią wiele ważnych funkcji. Wpływają nie tylko na komfort, ale i bezpieczeństwo korzystania z różnych sprzętów.

Zarabiaj na bankach dzięki promocjom bankowym – to proste!
Działania pijarowe – co warto o nich wiedzieć?
Strona internetowa firmy budowlanej, opis zalet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com