Przegląd drzwi przeciwpożarowych — co powinieneś wiedzieć?

Masz w swoim budynku drzwi przeciwpożarowe? Pamiętaj, że przepisy wymagają od właściciela lub zarządcy budynku utrzymania ich we właściwym stanie. Ma pomóc w tym między innymi regularny przegląd drzwi przeciwpożarowych, o którym dowiesz się więcej w tym artykule.

Drzwi przeciwpożarowe — co to takiego

Drzwi przeciwpożarowe mają za zadanie przede wszystkim zatrzymać lub spowolnić rozprzestrzenianie się ognia podczas pożaru. Poza tym nie przepuszczają one dymu, co znacznie podnosi bezpieczeństwo osób znajdujących się wewnątrz. Drzwi o takich właściwościach pełnią więc niezwykle ważną rolę w budynkach. Można znaleźć je w wielu siedzibach firm i instytucji oraz obiektach użyteczności publicznej, a także w budynkach mieszkalnych, takich jak bloki lub domy jednorodzinne.

Przegląd drzwi ppoż — czy konieczny?

Tak, a konieczność tę nakładają na właścicieli i zarządców budynków polskie przepisy. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem przegląd takich drzwi powinien odbywać się co najmniej raz w roku. Oczywiście, jeśli to konieczne, można, a nawet powinno się wykonywać odpowiedni serwis częściej. W tym celu warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Doskonałym pomysłem z pewnością okaże się przegląd drzwi z ASSA ABLOY. Firma ta oferuje kompleksową obsługę serwisową w zakresie drzwi i innych rozwiązań przeciwpożarowych.

Kto może przeprowadzić przegląd?

Oczywiście do przeprowadzenia przeglądu potrzebna jest osoba posiadająca odpowiednią wiedzę oraz uprawnienia. Co więcej, wykonane prace należy potwierdzić adekwatnym dokumentem. Poza tym zdarza się, że podczas przeglądu są diagnozowane wady lub usterki. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Znalezienie wad i usterek jest celem obowiązkowego przeglądu drzwi przeciwpożarowych. Jeśli zostaną one wykryte, należy dokonać odpowiednich napraw. Najlepiej wybrać serwis oferujący kompleksową obsługę rozwiązań przeciwpożarowych. Dzięki temu będzie możliwe przeprowadzenie wszystkich koniecznych prac w możliwie najkrótszym czasie i najniższym kosztem.

Jak wybrać drzwi przeciwpożarowe

Planujesz remont lub budowę? A może nadzorujesz prace tego typu dla zatrudniającej cię firmy? Możliwe, że staniesz przed zadaniem wyboru drzwi przeciwpożarowych. Aby podjąć odpowiednią decyzję, zwróć uwagę na parametry, takie jak:

  • klasa ognioodporności;
  • wymagania dotyczące instalacji — na przykład zastosowania specjalnych uszczelek, ram i innych elementów;
  • kompatybilność z innymi rozwiązaniami.

Poza tym pamiętaj, że dany budynek może mieć określone wymagania ze względu na swoją konstrukcję lub zastosowanie. Planując wybór drzwi przeciwpożarowych, warto więc wziąć pod uwagę kwestie techniczne oraz prawne.

Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie? Skontaktuj się z ekspertami ASSA ABLOY. Otrzymasz od nich specjalistyczną pomoc w zakresie doboru drzwi i innych rozwiązań przeciwpożarowych oraz prac serwisowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com