Każde dobro, przed wejściem w fazę produkcji musi przejść przez etap projektowania. Z reguły jest on wykonywany przy użyciu technik komputerowych, choć wymogiem w kwestiach produkcyjnych jest zawsze przesłanie zakładowi wersji papierowej projektu.
Wszystkie rysunki, mapy czy projekty architektoniczne muszą być również przechowywane w siedzibach firmy bądź urzędach. Nie są to rzeczy zbyt wytrzymałe, dlatego każdy pracownik jest zobowiązany do dbania o nie i poświęcania im sporej uwagi. Na dobre przechowywanie map i projektów składa się wiele czynników. Wszystkie z nich postaramy się dokładnie omówić poniżej.
Jak bezpiecznie przechowywać mapy i rysunki?
Do archiwizacji tak różnorodnych artykułów, konieczny jest zakup szafy na mapy. Są to meble metalowe, wykonane z grubej i niejednokrotnie pancernej blachy, które będą w stanie wytrzymać nawet bardzo trudne warunki atmosferyczne. Nie zmierzając jednak w kierunku omawiania klęsk żywiołowych, wystarczy zwrócić uwagę na samą wygodę przetrzymywania map w takim miejscu.
Cały mebel jest z reguły niski, ale bardzo szeroki. To pozwala przede wszystkim na trzymanie w nim płasko rozłożonych map bądź rysunków o największym z możliwych formatów, a dokładniej A0. Wszystkie szuflady w takiej szafie są płaskie i zmieszczą jedynie papier. Uniemożliwia to więc wrzucenie do nich byle czego w pośpiechu, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na wygląd samej mapy i przyczyniłoby się do jej pomięcia.
Warianty mebli na rysunki
Zapotrzebowanie na tego typu meble jest spore i nieustannie rośnie. Z tego względu, poszczególne szafy na mapy nieco się od siebie różnią. Pierwszym kryterium wyboru jest oczywiście wielkość samego mebla. Małe pracownie, w których od ilości rysunków ważniejsza jest ich jakość i dokładność, chętniej zdecydują się na skromniejsze meble. Te mają z reguły do pięciu szuflad. Na uczelniach bądź w dużych zakładach sytuacja się już nieco komplikuje. Tam niejednokrotnie konieczny jest zakup kilku szaf o maksymalnej ilości regałów.
Poszczególne szafy na mapy różnią się od siebie także wymiarami na płaszczyźnie X i Y. Przed dokonaniem zakupu należy mieć pewność, w jakim formacie wykonuje się rysunki i mapy w urzędzie. Z reguły, dostępne w ofercie formaty to A0 i A1. Ten rodzaj mebli może występować również w wersji na kółkach, jako stół montażowy czy też element wiszący.
Mniejsze rysunki i mapy – gdzie trzymać?
Niejednokrotnie zdarza się, że oprócz ogromnych formatów, mamy do czynienia również z mniejszymi rysunkami. Do takich możemy zaliczyć chociażby format A3, A4 czy A5. W celach przechowywania bądź archiwizacji takich prac, warto użyć zwykłych szaf na dokumenty. Istotne jest jednak kupno segregatora z koszulkami bądź teczek, które odpowiednio podpiszemy i umieścimy w szczelnie zamykanym meblu.
Stosując się do wyżej wymienionych metod przechowywania rysunków możemy mieć pewność, że nie szkodzą im żadne zalania, skutki uszkodzeń mechanicznych czy często nawet ogień.