Przechowywanie map i rysunków w urzędach – jak robić to dobrze?

Każde dobro, przed wejściem w fazę produkcji musi przejść przez etap projektowania. Z reguły jest on wykonywany przy użyciu technik komputerowych, choć wymogiem w kwestiach produkcyjnych jest zawsze przesłanie zakładowi wersji papierowej projektu.

Wszystkie rysunki, mapy czy projekty architektoniczne muszą być również przechowywane w siedzibach firmy bądź urzędach. Nie są to rzeczy zbyt wytrzymałe, dlatego każdy pracownik jest zobowiązany do dbania o nie i poświęcania im sporej uwagi. Na dobre przechowywanie map i projektów składa się wiele czynników. Wszystkie z nich postaramy się dokładnie omówić poniżej.

Jak bezpiecznie przechowywać mapy i rysunki?

Do archiwizacji tak różnorodnych artykułów, konieczny jest zakup szafy na mapy. Są to meble metalowe, wykonane z grubej i niejednokrotnie pancernej blachy, które będą w stanie wytrzymać nawet bardzo trudne warunki atmosferyczne. Nie zmierzając jednak w kierunku omawiania klęsk żywiołowych, wystarczy zwrócić uwagę na samą wygodę przetrzymywania map w takim miejscu.

Cały mebel jest z reguły niski, ale bardzo szeroki. To pozwala przede wszystkim na trzymanie w nim płasko rozłożonych map bądź rysunków o największym z możliwych formatów, a dokładniej A0. Wszystkie szuflady w takiej szafie są płaskie i zmieszczą jedynie papier. Uniemożliwia to więc wrzucenie do nich byle czego w pośpiechu, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na wygląd samej mapy i przyczyniłoby się do jej pomięcia.

Warianty mebli na rysunki

Zapotrzebowanie na tego typu meble jest spore i nieustannie rośnie. Z tego względu, poszczególne szafy na mapy nieco się od siebie różnią. Pierwszym kryterium wyboru jest oczywiście wielkość samego mebla. Małe pracownie, w których od ilości rysunków ważniejsza jest ich jakość i dokładność, chętniej zdecydują się na skromniejsze meble. Te mają z reguły do pięciu szuflad. Na uczelniach bądź w dużych zakładach sytuacja się już nieco komplikuje. Tam niejednokrotnie konieczny jest zakup kilku szaf o maksymalnej ilości regałów.

Poszczególne szafy na mapy różnią się od siebie także wymiarami na płaszczyźnie X i Y. Przed dokonaniem zakupu należy mieć pewność, w jakim formacie wykonuje się rysunki i mapy w urzędzie. Z reguły, dostępne w ofercie formaty to A0 i A1. Ten rodzaj mebli może występować również w wersji na kółkach, jako stół montażowy czy też element wiszący.

Mniejsze rysunki i mapy – gdzie trzymać?

Niejednokrotnie zdarza się, że oprócz ogromnych formatów, mamy do czynienia również z mniejszymi rysunkami. Do takich możemy zaliczyć chociażby format A3, A4 czy A5. W celach przechowywania bądź archiwizacji takich prac, warto użyć zwykłych szaf na dokumenty. Istotne jest jednak kupno segregatora z koszulkami bądź teczek, które odpowiednio podpiszemy i umieścimy w szczelnie zamykanym meblu.

Stosując się do wyżej wymienionych metod przechowywania rysunków możemy mieć pewność, że nie szkodzą im żadne zalania, skutki uszkodzeń mechanicznych czy często nawet ogień.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com