Prowizja, odsetki i inne opłaty. Jakie są koszty pożyczki?

Żeby łączne koszty pożyczki nie okazały się dla nas zaskoczeniem, warto dokładnie przeanalizować ofertę banku lub innej instytucji, od której pożyczamy pieniądze. Dowiedz się, co składa się na całkowity koszt pożyczki.

Koszty pożyczki najczęściej znacznie przewyższają kapitał, czyli kwotę jaką otrzymaliśmy. Aby uniknąć wysokich opłat, warto być świadomym czynników, jakie wpływają na wysokość kosztów pożyczki.

Łączny koszt pożyczki będzie dla nas wyjaśnieniem jaka jest rzeczywista kwota do spłacenia. Składowymi RRSO są:

  • odsetki od pożyczki
  • prowizja
  • marża
  • ubezpieczenie.

Wysokość poszczególnych kwot powinna być ujęta w warunkach umowy. Ponadto pożyczkodawcy powinni we wszelkich przekazach reklamowych prezentować dokładną informację na temat kosztu pożyczki, biorąc pod uwagę jej średnią kwotę oraz czas spłaty. Dzięki temu konsumenci mogą w łatwy sposób porównać oferty między sobą.

Przy zaciąganiu pożyczki zwróćmy także uwagę na wszelkie opłaty administracyjne, notarialne i dodatkowe ubezpieczenia. Nie są one wliczane do RRSO, a decydując się na daną ofertę czesto ich nie unikniemy.

RRSO nie zawsze miarodajne

Wskaźnik RRSO może być niemiarodajny w kilku przypadkach. Uwzględnia on takie kwoty jak prowizja lub ubezpieczenie, ale niekoniecznie koszt, jaki poniesiemy w przypadku nieterminowej spłaty. Takie informacje nie wliczają się do RRSO, ale są dostępne przed podpisaniem umowy.

Pamiętajmy także o tym, co mówi nam na ten temat ustawa antylichwiarska z 2016 roku. Według niej odsetki od pożyczki nie mogą przekroczyć 14%. RRSO jest niemiarodajne również w przypadku pożyczek z krótkim terminem spłaty. Często procentowy wskaźnik kosztów jest bardzo wysoki. Z reguły przewyższa on RRSO kredytów na kilka lat.

Odsetki od pożyczki

Nie jest to próba oszustwa lub wyłudzenia pieniędzy od pożyczkobiorcy, ale wynik tego, na czym tzw. chwilówka polega. W przypadku kredytów, spłata rat rozkłada się na wiele miesięcy lub lat. Pożyczki natomiast spłacamy w ciągu jednego czy dwóch miesięcy. Dlatego też niskie RRSO jest wynikiem rozłożenia rat – w tym odsetek – na wiele miesięcy. Nie musi ono wcale oznaczać, że zapłacimy mniej.

Szukając pierwszej pożyczki dla siebie, warto znaleźć ofertę na jak najbardziej atrakcyjnych warunkach. Jako nowi klienci mamy duże szanse na RRSO 0%. Dzięki temu nie musimy się martwić ani o prowizję, ani o odsetki od pożyczki. Spłacając kwotę w terminie, mamy pewność, że zapłacimy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy. Chcesz pożyczyć pieniądze na uczciwych warunkach? Sprawdź ofertę https://www.extraportfel.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com