Zakładając własną działalność gospodarczą, należy zgłosić się do kilku urzędów, celem poinformowania ich o swej decyzji. I tak: samą działalność gospodarczą rejestruje się w Urzędzie Miasta, lub Gminy (w zależności od miejsca zamieszkania), następnie o tym fakcie trzeba poinformować ZUS i Urząd Skarbowy. Wszystko powinno zacząć się od pomysłu na biznes, a następnie odwiedzin w miejscach, gdzie ten biznes można prawnie zarejestrować. Kolejnym krokiem jest zatrudnienie księgowego, lub skorzystanie z usług biura rachunkowego.
Zatrudnienie księgowego.
Nie jest niczym nowym, stanowisko księgowego w dużej firmie. Natomiast jeśli księgowy jest naszym jedynym pracownikiem, to już pewna ekstrawagancja. Etat księgowego upoważnia takiego pracownika do wglądu, pisania i edytowania dokumentów księgowych (faktury, rachunki, PIT-y itp.)
Taki buchalter ma wgląd w najgłębsze „trzewia” firmy, dlatego jeśli nie jest osoba zaufaną, nie powinien zajmować takiego stanowiska. Poza tym księgowy zatrudniony w firmie wcale nie odpowiada za ewentualne błędy i nie można na niego scedować „skarbowych wpadek”. Każdy odpowiada sam za siebie i właściciel firmy powinien zdawaćsobie z tego sprawę.
Zatrudnienie biura rachunkowego (księgowego)
To bardzo dobry pomysł zarówno dla jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i dużej firmy. Także spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek prawnych, komandytowych itp. Nie jest ważne jaki mają status, ważne jest, aby dane biuro rachunkowe umiało zająć się taką firmą. Jest dużo biur księgowych, jednak osiemdziesiąt procent z nich zajmuje się księgowością jednoosobowych działalności gospodarczych i dlatego nie mają doświadczenia w zarządzaniu spółkami. Jeśli dana spółka chciałaby zatrudnić biuro rachunkowe, powinna ustalić, które biuro potrafi „oporządzić” jej księgowość.
Należy także zainteresować się , czy dane biuro posiada odpowiednią ilość pracowników, oraz iloma firmami już się zajmuje. Jeśli jest „przeciążone”, lepiej poszukać innego. Dobrze jest też wiedzieć, czy biuro księgowe posiada specjalistę od kadr i płac. Może się jak najbardziej przydać w naszej firmie. Jeśli już ustaliliśmy pewne rzeczy, warto zapytać, czy biuro rachunkowe ma licencję. Oczywiście dziś nie są potrzebne żadne licencję, jednak dawniej tak było. Więc jeśli biuro takową posiada, znaczy to, że pracuje już od dawna, oraz posiada dość długie doświadczenie. Poza tym ubezpieczenie takiego biura z licencją, jest kilkakrotnie mniejsze, niż biura rachunkowego bez licencji. Kolejnym krokiem jest dokładne spisanie umowy współpracy, ponieważ to co będzie tam napisane, będzie decydować o odpowiedzialności biura księgowego.
Zupełnie inaczej, niż ze stałym etatem księgowego.Wszystko można spisać na umowie i potwierdzić odpowiednimi podpisami. Wtedy możemy zacząć korzystać z danego biura rachunkowego nie martwiąc się, że coś może nie wyjść. Można również samemu prowadzić własną księgowość, jednak bez doświadczenia w tym zakresie, lepiej się za to nie brać.
Więcej informacji na temat pracy księgowego znajdziesz na stronie http://biuro-rachunkowe-piaseczno.com.pl