Prowadzisz firmę? Sprawdź, co musisz wiedzieć o e-TOLL

Rządowy system e-TOLL umożliwia automatyczne dokonywanie płatności na przejazd płatnymi odcinkami dróg zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Choć od końca 2021 na niektórych trasach obowiązuje to wszystkich kierowców, to rejestracja w systemie jest konieczna przede wszystkim dla firm dysponujących flotą pojazdów. Jak wygląda taka procedura i jakie dokumenty są potrzebne?

E-TOLL dla firm – rejestracja

Niezależnie od tego, czy chcesz założyć e-TOLL dla firmy czy dla osoby prywatnej, proces rejestracji wygląda podobnie. Przedsiębiorcy będą jednak musieli przedstawić dodatkowe dokumenty. Co zatem będzie potrzebne? Aby założyć konto w e-TOLL, należy przygotować:

  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • dokument potwierdzający klasę emisji spalin (jeżeli brak tej informacji w dowodzie rejestracyjnym),
  • dokument upoważniający rejestrującego do reprezentowania przedsiębiorstwa.

Z tymi dokumentami możesz udać się do Miejsca Obsługi Klienta, gdzie załatwisz sprawę osobiście. Możesz też założyć e-TOLL dla firmy on-line. Jest opcja wygodniejsza i oszczędzająca czas. Można to zrobić korzystając z Internetowego Konta Klienta na stronie gov.pl bądź przez e-Urząd Skarbowy. Dostępna jest także możliwość rejestracji e-TOLL dla firm za pośrednictwem określonych operatorów kart flotowych oferujących takie usługi.

Ostatni wariant może być szczególnie wygodny dla właścicieli sporej floty pojazdów. W tym przypadku należy wskazać dostawcy kart flotowych dane osób, które mają dostęp do Internetowego Konta Klienta. W ten sposób możesz dodać do konta urządzenie pokładowe OBU i powiążesz je z zarejestrowanym pojazdem.

Płatności e-TOLL dla firm

Jeśli używasz urządzenia pokładowego przesyłającego dane GPS w sposób ciągły, płatności będą pobierane z Twojego konta w sposób automatyczny. Możesz wybrać dwie firmy rozliczenia, czyli:

  • konto rozliczeniowe w trybie przedpłaty – w trakcie rejestracji zasilisz konto. To z niego będą pobierane środki za przejechanie konkretnych odcinków płatnych dróg,
  • konto rozliczeniowe w trybie płatności okresowej z zabezpieczeniem – w trakcie rejestracji dostępna jest opcja ustanowienia zabezpieczenia na koncie użytkownika w postaci depozytu, gwarancji bankowej/ubezpieczeniowej bądź poręczenia podmiotu trzeciego. Do chwili zatwierdzenia prawidłowo złożonego zabezpieczenia można korzystać z e-TOLL w systemie przedpłaty.

Co ważne, do każdego konta można przypisać wiele pojazdów, dlatego nie musisz zakładać osobnego dla każdego samochodu firmowego.

Przedsiębiorcy, którzy dysponują flotą pojazdów, powinni zarejestrować się w systemie e-TOLL. Umożliwi im to dokonywanie automatycznych płatności za odcinki dróg krajowych objęte opłatami. Rejestrację można przeprowadzić osobiście lub on-line. 

Jak płacić za e-TOLL dla firm?

System e-TOLL przewiduje różne metody płatności za przejechane odcinki dróg objętych opłatami. Jedną z nich jest aplikacja mobilna, jednak jest to rozwiązanie polecane przede wszystkim klientom indywidualnym. 

W przypadku e-TOLL dla firm warto wybrać jedną z opcji, czyli:

  • urządzenie pokładowe OBU,
  • Zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL).

Pierwsza z nich polega na umieszczeniu w pojeździe nadajnika GPS, który na bieżąco przekazuje do systemu dane geolokalizacyjne. Dzięki temu płatności mogą być pobierane niezależnie od tego, czy w danym miejscu jest zasięg telefoniczny. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie dla firm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com