Model FAST i system WMS: czyli sposoby na prowadzenie nowoczesnego magazynu

Ponieważ rynek logistyczny przyspiesza ekspansję, magazyny muszą nadążać z tym tempem, dlatego wydajność magazynu staje się priorytetem numer jeden.

Ten trend wymaga, aby magazyny optymalizowały wszystko, od układów magazynowych i wdrażania zaawansowanych systemów zarządzania magazynem po kluczowe wskaźniki wydajności. Jakie są podstawy wydajności magazynowania? Zapoznaj się z naszymi sugestiami poniżej.

Układ magazynu i wykorzystanie przestrzeni

Najpierw musi się pojawić dobrze wyważony plan. Mapowanie wydajności magazynu obejmuje planowanie przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz, tj. nie powinno być problemów z parkowaniem ciężarówek, w przeciwnym razie (rozładunek) czas ładowania skróci się, a koszty operacyjne wzrosną. To samo dotyczy przyjmowania towarów. Obszar musi być wolny od bałaganu. Każdy dostarczony produkt powinien zostać sprawdzony i umieszczony w magazynie w możliwie najkrótszym czasie.

Aby zmniejszyć ten problem, wielu konsultantów zaleca stosowanie metody FAST. Obejmuje:

  • przepływ,

  • dostępność,

  • przestrzeń,

  • przepustowość.

Przepływ jest idealny, gdy produkty, ludzie i ruch uliczny poruszają się nieprzerwanie. Osiągając ten cel, minimalizując przepływy krzyżowe, zmniejszając nakład pracy i dostarczając do każdego stanowiska roboczego niezbędne materiały.

Dostępność jest tym, co pozwala budować obszary szybkiego wyboru. Jest to główny problem dla magazynu z setkami towarów o zróżnicowanym okresie trwałości. Gdy dostęp do każdego produktu jest wykonywany przy minimalnym wysiłku, pracownicy i maszyny poruszają się po magazynie bez większych zakłóceń. Ustawiając regały paletowe w szerokich rzędach i magazynując przedmioty pod względem ich prędkości, można znacznie zmniejszyć interferencję.

Przestrzeń ma kluczowe znaczenie w modelu FAST. Płynny przepływ towarów i wydajność siły roboczej są w dużym stopniu od nich zależne. Każdy szczegół wymaga rozważenia, a rodzaj regału nie jest wyjątkiem. Dlatego w przypadku ogromnej ilości podobnych towarów dobrym wyborem jest regał przejazdowy. Pozwala ładować paczki z jednej strony i zdejmować je z drugiej. Jeśli wysyłasz wiele zamówień, takich jak cukierki lub małe części, regały z przepływem kartonu mogą być opcją. Następnie półki są ładowane od tyłu do przodu w celu szybszego kompletowania zamówień. Ten typ regałów skraca czas pracy i zajmuje powierzchnię podłogi, ponieważ można go łatwo przestawiać i jest bezpieczniejszy dla produktów.

Zastosowanie konstrukcji modułowych i pustych palet, regałów pionowych i maszyn wolnostojących maksymalizuje przestrzeń magazynową i zwiększa jej możliwości adaptacyjne. Za każdym razem, gdy nastąpi zmiana, reorganizacja powierzchni magazynowej staje się bezbolesna, a w jej jak najlepszym wykorzystaniu mogą pomóc systemy wms – dlatego warto je poznać jak najwcześniej i jak najlepiej.

Przepustowość dotyczy przepływu towarów od momentu przybycia do czasu wyjazdu. W planowaniu wydajności magazynu kluczowe jest przewidzenie, jak zmienia się przepływ w szczycie lub poza sezonem, i zbudowanie magazynu z myślą o szczytowych wymaganiach.

Artykuł powstał przy współpracy z Industrial

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com