Projektowanie biur na miarę XXI wieku – wiodące trendy

Biuro to przestrzeń, która wymaga szczególnego rodzaju aranżacji. Tworząc taki projekt, profesjonalista musi uwzględnić kwestie efektywności, a więc ograniczyć ryzyko tego, że pracownicy będą rozkojarzeni przez czynniki zewnętrzne. Dodatkowo, w swoim planie powinien przewidzieć przestrzenie, które pozwolą na oderwanie się od obowiązków i umożliwią szybką regenerację. Nie można zapomnieć również o całościowym wrażeniu – przestrzeń powinna być dopasowana do stylu pracy zatrudnionych osób oraz pozytywnie wpływać na ich samopoczucie. Oprócz takich uniwersalnych wyznaczników dobrego biura, wyróżnić można też aktualne trendy i rozwiązania. Niżej przybliżamy kilka z nich.

Przestrzeń, którą można zmieniać na bieżąco

Wiele oczywiście zależy od specyfiki i branży; najczęściej jednak biuro pełni kilka funkcji – jest miejscem zarówno pracy zespołowej, jak i indywidualnej. Nowoczesna aranżacja biura stawia nacisk na możliwość dopasowywania przestrzeni do potrzeb, które dynamicznie się zmieniają. Wykorzystuje się więc meble o modułowej budowie. W ten sposób biuro w porannych godzinach może być zbiorowiskiem indywidualnych stanowisk pracy, a po południu stać się komfortową przestrzenią do wspólnego rozwiązywania problemów.

Strefy relaksu

Miejsce pozwalające na zjedzenie posiłku, zaparzenie kawy i small talk to absolutny must have każdego biura. Nowoczesne, dbające o swoich pracowników, firmy zapewniają strefy relaksu wyposażone w takie udogodnienia jak: miękkie kanapy, piłkarzyki, a nawet konsole i gry. Nowoczesne projektowanie biur musi uwzględniać politykę konkretnej firmy i wziąć ją pod uwagę przy planowaniu pomieszczeń do relaksu. Ważne staje się więc umiejscowienie strefy chill-out oraz akustyka biura.

Natura i światło

Najnowsze projekty łączy kilka cech: przestronność, naturalne materiały, duża ilość zieleni oraz dobry dostęp do światła dziennego. Aby połączyć ze sobą wszystkie te elementy, współcześni projektanci muszą zadbać zarówno o takie podstawowe kwestie jak umiejscowienie budynku względem stron świata, jak i też precyzyjne zaplanowanie ilości i rozmieszczenia roślin zielonych.

Trudno nie wspomnieć jeszcze o jednej kwestii, która coraz bardziej wpływa na współczesną aranżację przestrzeni biurowych. Mowa o głosie pracowników. Badanie potrzeb, branie pod uwagę rozwiązań, proponowanych przez zatrudnionych – trudno spierać się z faktem, że jest to najbardziej pozytywna zmiana.

Interbiuro – realizacja przestrzeni biurowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com