Projektowanie, Outsourcing IT, Administracja, Wdrażanie… W czym może pomóc partner IT?

Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które zajmują się profesjonalną obsługą informatyczną innych przedsiębiorstw. Jakie korzyści może przynieść współpraca z partnerami IT? Podpowiadamy co wchodzi w skład ich usług.

Outsourcing IT – co to?

Zanim podpowiemy, w czym może pomóc ci partner IT, zaczniemy od przedstawienia niezwykle ważnej w tym temacie definicji outsourcingu informatycznego. Najprościej mówiąc, outsourcing IT polega na zlecaniu działań informatycznych firmie zewnętrznej. Oznacza to, że zamiast zatrudniać do swojej firmy programistów i innych specjalistów z branży IT, możesz zlecić opiekę nad wybranym aspektem działalności przedsiębiorstwa zewnętrznej firmie. Co daje takie rozwiązanie? Outsourcing IT to wygoda i możliwość współpracy z ekspertami IT, większa wydajność, a także niższe koszty dla przedsiębiorcy. Korzystając z usług partnera IT, zapłacisz mniej, niż zatrudniając informatyka na etat w swojej firmie.

Outsourcing informatyczny – zakres usług

W zależności od potrzeb twojej firmy możesz zlecić outsourcing kompletny lub częściowy. Ten drugi będzie obejmował jedynie wybrane przedmioty i procesy. Taka sytuacja może mieć miejsce w momencie, gdy zatrudnisz na etat własnego informatyka, a firmie zewnętrznej zlecisz na przykład tylko usługi programistyczne, których potrzebujesz doraźnie. Niektórzy partnerzy IT praktykują również outsourcing pracowniczy, który polega na współpracy z profesjonalistami w poszczególnych technologiach, którzy na czas realizacji konkretnego zlecenia, dołączają do zespołu klienta.

W czym może pomóc ci partner IT?

Zakres działań outsourcingu informatycznego jest bardzo szeroki. Partner IT może pomóc ci m.in. w projektowaniu systemów, jak i w ich wdrażaniu i administrowaniu. Dobrze zaprojektowane rozwiązania informatyczne pozwolą ci efektywnie konkurować na rynku. Jednak, do przygotowania prawidłowego projektu, potrzebna będzie rzetelna analiza potrzeb oraz prognoz rozwoju twojej firmy. Dlatego outsourcing powinieneś zlecać jedynie sprawdzonym i solidnym firmom, które będą w stanie zidentyfikować słabe punkty i oszacować ryzyko inwestycji.

A na czym polega administrowanie systemami IT? Najogólniej mówiąc, odpowiada ono za ciągłość i sprawność działania systemów informatycznych, a także bezpieczeństwo IT. Działania związane z administrowaniem systemów informatycznych to: nadzorowanie pracy, instalowanie i aktualizacja oprogramowania, konfiguracja sieci, dbanie o bezpieczeństwo systemu i danych w systemach, zarządzanie kontami i uprawnieniami użytkowników, a także wiele innych czynnościach związanych z opieką nad systemem IT.

Do innych usług oferowanych w ramach outsourcingu informatycznego należy testowanie oprogramowania, które polega na przeprowadzaniu testów manualnych oraz automatycznych. Po takim działaniu klient otrzymuje raport,​ wskazujący błędy, które należy naprawić, a także zalecane usprawnienia systemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com