Inwestorzy coraz chętniej decydują się na montaż pomp ciepła, ponieważ są wydajne i ekologiczne. Dużym zainteresowaniem cieszą się modele gruntowe, które wykorzystują energię zgromadzoną w ziemi. Aby gruntowa pompa ciepła działała poprawnie, muszą zostać spełnione określone warunki geologiczne. Jak sporządzić projekt robót geologicznych pod pompę ciepła?
Jakie badania geologiczne należy wykonać dla gruntowych pomp ciepła?
Gruntowa pompa ciepła to system ogrzewania i chłodzenia, który wykorzystuje stałą temperaturę ziemi do wymiany ciepła. Działa na zasadzie pobierania energii z gruntu, a następnie przekazywania jej do instalacji grzewczej w budynku. Aby urządzenie mogło prawidłowo funkcjonować, niezbędne są określone warunki geologiczne. Teren musi być odpowiednio duży, mieć właściwą temperaturę i zawartość wody. Ważnym czynnikiem jest także zdolność do przewodzenia ciepła.
To wszystko można sprawdzić dzięki badaniom geologicznym. Na ich podstawie inwestor dowie się, czy grunty nadają się do instalacji gruntowej pompy ciepła oraz, jaki rodzaj instalacji będzie najbardziej wydajny. Podczas przeprowadzania badań geologicznych sprawdza się takie czynniki jak:
- rodzaj gruntu,
- poziom wód gruntowych,
- przewodność cieplną gruntu,
- głębokość i strukturę warstw gruntowych,
- temperaturę gruntu,
- stabilność terenu,
- dostępność terenu pod kątem wykonania odwiertów oraz zapewnienia odpowiedniej powierzchni do instalacji pomp ciepła.
Projekt robót geologicznych pod pompę ciepła – co zawiera?
Projekt robót geologicznych to specjalistyczny dokument, który określa, w jaki sposób należy wykonać otwory wiertnicze służące do instalacji kolektorów pionowych w układzie gruntowej pompy ciepła. Zawiera on szereg istotnych informacji, które są niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego przeprowadzenia prac. Najważniejsze elementy projektu robót geologicznych pod pompę ciepła to:
- Charakterystykę systemu grzewczego – szczegółowy opis planowanej instalacji gruntowej pompy ciepła, w tym jej typ np. pompa ciepła typu pionowego, parametry techniczne, liczba i rozmieszczenie odwiertów oraz przewidywana moc systemu grzewczego. Wskazanie, jak system ma być zintegrowany z budynkiem, oraz jakie obciążenia mogą wynikać z jego eksploatacji.
- Charakterystykę terenu prac – analiza geologiczna i hydrogeologiczna terenu, w tym szczegółowy opis czynników wpływających na wydajność instalacji pompy ciepła.
- Opracowanie techniczne wykonania otworów wiertniczych – dokładny opis metod i technologii, które zostaną zastosowane do wykonania odwiertów. Może obejmować, np. głębokość otworów, średnicę, typ używanej wiertnicy i wymagane materiały. Opracowanie techniczne powinno również określać, jak otwory będą zabezpieczane przed czynnikami zewnętrznymi lub osunięciem się gruntu.
- Opis oddziaływania projektowanych robót geologicznych na środowisko – analiza wpływu wykonanych prac na środowisko naturalne. Projekt musi zawierać także propozycje działań, które mają na celu zminimalizowanie negatywnych skutków robót.
- Strategie bezpieczeństwa prowadzenia projektowanych robót – określenie zasad i procedur bezpieczeństwa dla osób wykonujących prace. Zasady te dotyczą środków ochrony zdrowia i życia pracowników oraz mają za zadanie zapobiegać ryzyku wypadków związanych z realizacją robót.
- Harmonogram robót – szczegółowy plan czasowy realizacji i terminy wykonania robót geologicznych, ze wskazaniem przewidywanej daty zakończenia projektu.
Projekt robót geologicznych pod pompę ciepła – kiedy jest wymagany?
Zgodnie z polskim prawem projekt robót geologicznych pod pompę ciepła jest wymagany dla instalacji pomp ciepła o głębokości większej niż 30 metrów. W przypadku płytszych odwiertów, do 30 metrów, sporządzenie projektu nie jest obligatoryjne, choć nadal zalecane. Dodatkowo projekt robót geologicznych jest zawsze wymagany, niezależnie od głębokości odwiertów, jeśli planowane prace znajdują się na terenach górniczych lub objętych ochroną środowiska. Jego wykonanie warto zlecić specjaliście, który posiada odpowiednie kwalifikacje.
Sporządzaniem projektów robót geologicznych pod pompy ciepła zajmuje się firma HydroGeoTerm. Wybierając współpracę z profesjonalistami, zyskasz pewność, że dokument ten w 100% spełnia wszystkie wymagania prawne i jakościowe.