Gdyby człowiek mógł kontrolować pogodę tak, jak światło w mieszkaniu, to możliwe byłyby dwa scenariusze. Albo cieszylibyśmy się non stop pięknym słońcem i bezchmurnym niebem, albo na świecie co sekundę śnieg mieszałby się z deszczem i upałem, bo każdy ma inny gust. Może więc lepiej, że jest tak a nie inaczej, szczególnie że w obecnym stanie zaawansowania prognoz meteorologicznych możemy przewidzieć, jakie warunki czekają nas w najbliższym czasie. Kładąc się spać, wiemy czy następnego dnia brać ze sobą parasol do pracy, czy może z powodu nagłego ocieplenia kurtka okaże się niepotrzebnym balastem. To wygodne, jednak działa na krótką metę, ponieważ dokładne zjawiska atmosferyczne, jak właśnie wystąpienie deszczu czy wilgotność można przewidzieć z niewielkim wyprzedzeniem czasowym.
Jak powstaje prognoza długoterminowa?
W momencie, gdy mówimy o prognozach sięgających dalej, niż tydzień w przód, posługujemy się nieco bardziej ogólną terminologią. Prognoza długoterminowa jest bowiem bardziej przewidywaniem, niż konkretną zapowiedzią popartą faktami. Na szczęście sytuacja wcale nie jest tak zła, jak możemy sądzić, bo choć nie jesteśmy w stanie przewidzieć, że za dwa tygodnie o godzinie trzynastej spadnie deszcz, to jesteśmy w stanie oszacować, jak będzie wyglądał cały tydzień. Meteorolodzy analizując ruchy wyżów i niżów potrafią określić, czy czeka nas ocieplenie. Jeżeli więc za trzy tygodnie planujemy wycieczkę, możemy zawczasu zorientować się, jak powinniśmy się do niej przygotować.
Patrząc na sposób ustalania prognoz długoterminowych, trzeba przyznać, że jest to znacznie bardziej fascynujące zajęcie, niż prognozy krótkoterminowe. Różnica jest taka, że obserwować należy nie tylko zjawiska meteorologiczne w miejscu, które nas interesuje, ale właściwie na całym świecie. Wielokrotnie bowiem słyszeliśmy prognozy mówiące o tym, że zimne powietrze z Arktyki dotrze do Polski w przeciągu kilku tygodni, powodując spadek temperatur o nawet kilkanaście stopni. Choć są to sprawy bardzo odległe, to dzisiejsza prognoza jest naprawdę na zadowalającym poziomie, dając nam szanse na patrzenie w tak daleką przyszłość.
Jak traktować prognozy długoterminowe?
Wspomnieliśmy, że sektor meteorologii rozwinął się w ostatnich latach diametralnie, czyniąc potężne postępy i dając nam dostęp do znacznie bardziej szczegółowych prognoz pogody. Jeśli jednak chodzi o przewidywania długoterminowe, wciąż powinniśmy patrzeć na nie z lekkim przymrużeniem oka. Niekiedy nie da się bowiem przewidzieć, jakie zmiany przyniesie okres kilku tygodni.
To, co z początku wygląda na nadejście diametralnego ochłodzenia, może szybko przeobrazić się w brak jakichkolwiek odczuwalnych zmian w temperaturze. Innym razem zerwanie się silnych wiatrów sprawia, że prądy zmierzają w innym kierunku, sprawiając że przewidywania stają się nieprawidłowe. Warto więc prognozy długoterminowe ostatecznie potwierdzać tymi sprzed kilku dni – one dostarczą nam znacznie bardziej wiarygodnego materiału. To dobra wiadomość dla osób, które czekają na oferty wakacji last minute – będą bowiem pewni tego, jaka pogoda czeka ich podczas wypoczynku.3. pogoda Rzeszów