Produkcja kontraktowa – co trzeba wiedzieć?

Nie każda firma lub agencja ma zasoby, fundusze lub czas, aby wyprodukować wszystko we własnym zakresie, niezależnie od tego, jak idyllicznie to brzmi — zwłaszcza w branży produkcyjnej. Inwestowanie w sprzęt, maszyny i wiedzę fachową może być kosztowne. Z tych powodów produkcja kontraktowa jest dość powszechną praktyką. Co to jest produkcja kontraktowa? Jak to działa? Oto krótkie wyjaśnienie definicji produkcji kontraktowej.

Definicja produkcji kontraktowej

Produkcja kontraktowa ma miejsce, gdy producent kontraktowy zawiera umowę z inną firmą na wytwarzanie określonych komponentów lub produktów przez określony czas. Uznana za formę outsourcingu,  produkcja kontraktowa na przykład produkcja suplementów na zlecenie, pozwala na zawarcie umowy biznesowej.  Wyjaśnienie przykładu: właściciel siłowni podpisał kontrakt z firmą produkującą suplementy, która jest w stanie zaspokoić potrzeby klientów siłowni – dzięki szybkości produkcji, wiedzy i zdolnościom w zakresie branży suplementów i odżywek.

Umowa może obejmować produkcję części, komponentów lub całych produktów dla firmy zgodnie z ich specyfikacją – zostając przy przykładzie, produkcję suplementów. Wytworzone produkty są następnie wykorzystywane przez firmę we własnym procesie produkcyjnym lub przeznaczone do kompletowania własnych produktów. Producenci kontraktowi to często organizacje zewnętrzne, które zajmują się wyłącznie podwykonawstwem lub sprzedażą swoich produktów innym firmom lub agencjom.

Jakie korzyści może przynieść produkcja kontraktowa?

Skorzystanie z produkcji kontraktowej niesie ze sobą liczne korzyści – w tym możliwość wejścia na rynek, niższe koszty początkowe, ale również możliwość skorzystania z doświadczenia i procedur profesjonalnej firmy produkcyjnej. Firmy korzystające z tego rozwiązania mocno cenią sobie także niewątpliwą możliwość dokładnego oszacowania kosztu produkcji i to już na samym początku prowadzenia działalności.

Redukcja kosztów – zatrudniając producenta kontraktowego, firma wynajmująca może zaoszczędzić na kosztach sprzętu. Mniej zasobów trzeba wydać na inwestycje, jak na przykład zakup dużych maszyn oraz ich konserwację, naprawę lub wymianę. Eliminowana jest również potrzeba zatrudniania pracowników do wytwarzania części lub produktów we własnym zakresie. Czasami całe zespoły producentów, ekspertów i badaczy muszą być zatrudniane z pełnymi wynagrodzeniami i świadczeniami, co się sumuje.

Producenci kontraktowi mają własny personel i sprzęt, za który klient nie będzie odpowiadał finansowo. Muszą jedynie zapłacić uzgodnioną kwotę umowy wraz z wszelkimi dodatkowymi opłatami lub prowizjami.

Priorytetyzacja zasobów – wszystkie pieniądze i zasoby, które firma jest w stanie zaoszczędzić dzięki produkcji kontraktowej, można przeznaczyć na inne operacje. Na przykład firma może:

  • wzmocnić swoje strategie marketingowe,
  • zatrudnić pracowników do innych działów,
  • wzmocnić wysiłki sprzedażowe za pomocą zaoszczędzonego kapitału.

Firma jest w stanie skoncentrować się na swoich podstawowych wartościach i kompetencjach, gdy producent kontraktowy przejmuje na siebie ciężar wytwarzania zamówionych produktów.

Dotacje dla firm – kredyt technologiczny
Tworzenie i zarządzanie sklepem internetowym – Pretashop
Zacznij karierę w ebiznesie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com