Problemy z wilgocią w budynku – fakty, problemy i rozwiązania

Twój dom wytwarza wilgoć. Mnóstwo wilgoci – nieważne czy mieszkasz w Zakopanem, czy Twoim miastem jest Gdańsk – wilgoć jest wszędzie, w każdym dimu!

Każde gospodarstwo domowe wytwarza wilgoć chociażby przez:

  • gotowanie,

  • mycie naczyń

  • kąpiel

  • ćwiczenia

Nawet oddychanie wprowadza wilgoć do powietrza. Twoja rodzina i zwierzęta domowe codziennie sprowadzają do twojego domu wiele litrów wody. Wilgoć może również przedostać się do domu z gleby przez piwnicę lub pustą przestrzeń.

Ważne jest to wiedzieć, bo zbyt wysoka wilgotność nie jest zdrowa… Oczywiście nie chodzi o to, że musisz od razu zabierać się za osuszanie budynków, ale być pamiętał iż wilgotność i jej prawidłowy poziom jest ważna dla naszego zdrowia. Aby czuć się komfortowo, potrzebny jest normalny poziom wilgotności. Jednak zbyt duża wilgotność w domu może powodować duże problemy, a nawet negatywnie wpływać na zdrowie – wtedy w grę wchodzi już wynajem osuszaczy. Mikroorganizmy, które rozwijają się w wilgotnych warunkach, mają szczególne znaczenie, ponieważ mogą powodować:

  • alergie

  • stany astmatyczne

Niska wilgotność może z kolei powodować różnego rodzaju nieprzyjemne efekty. Twoja skóra może być w dotyku sucha, usta zaczynają pękać, a oczy zaczynają swędzieć. Ból oczu, trudności w oddychaniu i bolesne zatoki są również częstymi problemami powodowanymi przez zbyt suche powietrze. Jest to szczególnie ważne w zimie, gdy powietrze zewnętrzne jest bardzo suche. Klimatyzowane pomieszczenia, w tym samoloty i biura, są również dobrze znanymi „strefami suchymi”.

Grzyby kochają wilgoć…

Grzyby takie jak pleśń rozwijają się w wilgotnych warunkach. Roztocza też lubią ciepłe temperatury (23-27 stopni Celsjusza) i wysoki poziom wilgotności (70-80%). Jedno z badań wykazało, że populacje roztoczy przestają rosnąć i wymierają, gdy wilgotność względna spadnie poniżej 60%. Udowodniono, że klimatyzacja obniża alergeny roztoczy kurzu domowego, obniżając temperaturę otoczenia i wilgotność względną, zatem jeśli masz z tym problem w swoim domu w mieście Gdańsk wynajem osuszaczy naprawdę może pomóc. Tym bardziej, że pleśń uwielbia również wilgotne warunki. Gdy wilgotność względna jest wyższa niż 80%, pleśń prawdopodobnie rozwija się w 50% przypadków. Wiadomo, że jej zarodniki przyczyniają się do rozwoju astmy u dzieci i powodują alergie.

Wilgoć jest zabójcą elektroniki – nr 1

Nadmiar wilgoci może nie tylko zaszkodzić zdrowiu, ale także zniszczyć dobytek. Elektronika jest szczególnie podatna na uszkodzenia spowodowane kondensacją. Wilgoć może powodować korozję styków wewnątrz i niższą rezystancję izolacji, co może powodować zwarcia. Uważaj na wysoką wilgotność i drastyczne zmiany temperatury, które występują przy wprowadzaniu urządzeń elektrycznych z zimnego garażu lub piwnicy, a poza tym być może warto przemyśleć czy nie powinno Cię bliżej zainteresować osuszanie budynków. Możesz w ten sposób chronić nie tylko dom, ale i siebie, przechowywaną elektronikę lub inne cenne przedmioty.

Polecamy zajrzeć na stronę http://tech-team24.pl/wynajem-osuszaczy jeśli zainteresował Cię ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com