Prawidłowy dobór mocowania do szkła hartowanego

Prawidłowy dobór okuć i łączników do szkła hartowanego ma bardzo duże znaczenie. Balustrady muszą gwarantować bezpieczeństwo, dlatego tak ważne jest, by dobrać odpowiednie rotule, które połączą ze sobą całą konstrukcję. Oczywiście łączniki bezpośrednio wpłyną również na ogólny wygląd balustrady. Wybór takich akcesoriów jest na szczęście bardzo duży, ale na pewno pomoc fachowca będzie przydatna.

Jakie są rodzaje mocowań?

Cóż, w tej kwestii wybór jest duży, więc warto najpierw zastanowić się jaki rodzaj będzie odpowiedni a przede wszystkim, w jakim celu będzie montowany łącznik. Tutaj należy wyróżnić:

  • Mocowanie przelotowe, które opierają się na rotulach montowanych w stożkowych lub cylindrycznych otworach. W tym przypadku niezbędne będą specjalne śruby oraz uszczelki, które zakłada się na metalowe elementy, by nie miały one bezpośredniej styczności ze szkłem. Oczywiście należy wziąć pod uwagę również grubość szkła. Co ważne, taki rodzaj mocowań idealnie sprawdzi się zarówno przy szkle pojedynczym, jak i zespolonym.
  • Mocowanie nieprzelotowe, które wymaga z kolei założenia specjalnych rozet. W tym przypadku nie zachodzi potrzeba wykonywania żadnych otworów w szkle. Warto jednak zwrócić uwagę czy szczeliny pomiędzy szkłem, czy są odpowiednio wypełnione. Mocowanie nieprzelotowe wymaga zastosowania również specjalnych uszczelek, by zapobiec bezpośredniemu stykaniu się metalowej powierzchni ze szkłem. Bez wątpienia taki rodzaj mocowania jest szczególnie polecany wewnątrz budynków, gdyż łatwiej można czyścić szklaną powierzchnię.

Uwaga!

Należy pamiętać, iż jeśli wybrane mocowanie będzie wymagało wykonania otworów, należy wybierać do tego celu szkło hartowane, mając na uwadze, iż w obrębie otworów będą powstawały znaczne naprężenia. Oczywiście otwory powinny być wykonywane przed hartowaniem szkła w innym przypadku może ono pęknąć. Nie należy też samodzielnie zabierać się za taką pracę.

Jak dobrać odpowiedni rodzaj uchwytu?

Taką kwestią bez wątpienia powinien zając się fachowiec. Balustrada wykonana ze szkła hartowanego musi być stabilna i zapewniać bezpieczeństwo dlatego łączniki muszą być konkretnie dobrane pod grubość szkła. Takie akcesoria można bez trudu znaleźć na gigastal.pl/uchwyty-do-szkla-i-mocowanie-do-szyb-i-balustrad-c-1.html, gdzie na pewno będzie można liczyć na profesjonalną pomoc.

Z jakiego materiału wykonane są okucia?

W dużej mierze zależy to od łącznika, jednak zazwyczaj wykonywane są z różnych materiałów takich jak mosiądz, tytan czy stal nierdzewna, dzięki czemu można dopasować je do każdej aranżacji wnętrza. Oczywiście poszczególne łączniki czy okucia mogą być wykańczane przy użyciu różnych technologii, dlatego warto zastanowić się, czy lepsze będą elementy błyszczące, matowe czy lakierowane.

Czy mocowania punktowe się sprawdzają?

Owszem, lecz pod warunkiem, że zostaną prawidłowo dobrane, bo w tym przypadku jest podział na mocowania zewnętrze i wewnętrzne. Mocowania wewnętrzne sprawdzą się przy balustradach czy drzwiach. Te zewnętrzne natomiast najczęściej montowane są przy szklanych zadaszeniach czy w dachach przeszklonych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com