Prawdy i mity na temat internetowego konta pacjenta

 

Internetowe Konto Pacjenta jest obecnie powszechnie wykorzystywane przez osoby, które korzystają z różnych form opieki zdrowotnej. Dzięki tej wygodnej i funkcjonalnej aplikacji można mieć dostęp do e-recept w każdym miejscu, mieć kontrolę nad historią swojego leczenia, a także w jednym miejscu gromadzić dokumentację medyczną. Co, co zgromadzone jest w wirtualnej przestrzeni, pod wieloma względami jest dużo bardziej bezpieczne niż papierowa dokumentacja, którą często trzymamy w teczkach, czasem nie możemy jej znaleźć lub przypadkiem ją uszkadzamy.

Na temat Internetowego Konta Pacjenta można spotkać sporo sprawdzonych informacji, a także mitów, które są niezgodne z prawdą, a mogą niektóre osoby odstraszać od korzystania z tej wygodnej formy. IKP jest aplikacją Ministerstwa Zdrowia, zabezpieczoną pod każdym względem przed wyciekiem danych. Nie jest więc prawdą, że informacje na temat naszego leczenia czy przyjmowanych leków mogą trafić w niepowołane ręce czy do osób, które nie powinny się z nimi zapoznawać. Wręcz przeciwnie, do IKP mamy dostęp jedynie my, a także osoby, które do tego upoważnimy. Możemy więc dać dostęp lekarzowi, który prowadzi naszą chorobę.

IKP nie jest skomplikowane

Na hasło Internetowe Konto Pacjenta niektóre osoby mogą odczuwać lęk związany z korzystaniem ze wszelkich nowości technologicznych i wirtualnych rozwiązań. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości IKP jest wyjątkowo proste w obsłudze. Może świadczyć o tym chociażby fakt, że obecnie więcej korzysta z niego starszych użytkowników niż osób młodych. Założenie IKP trwa krótko, wystarczy mieć profil zaufany, który wyrabiamy sobie w urzędzie lub nawet za pomocą aplikacji bankowych. IKP nie wymaga też żadnej zaawansowanej wiedzy informatycznej ani nowoczesnego sprzętu komputerowego. Można z niego korzystać na każdym komputerze czy smartfonie – konieczne jest jedynie posiadanie dostępu do sieci. Rozważając różne mity na temat IKP warto również wspomnieć o szeregu jego zalet. Dzięki tej aplikacji mamy zgromadzoną w jednym miejscu całą naszą historię leczenia, listę recept i leków, jakie się na nich znajdowały, a także dawkowanie i szereg innych informacji, które mogą być ważne dla osób, które w przyszłości zajmowały się będą naszym leczeniem.

Zalety e-recepty

Korzystanie z erecept to jedna z możliwości, jakie mamy przy posiadaniu Internetowego Konta pacjenta. E-recepty są wyjątkowo wygodne i bezproblemowe w obsłudze. Co więcej, nie musimy obawiać się, że je zniszczymy czy zgubimy, nie mają bowiem swojego fizycznego odpowiednika. E-recepta jest czterocyfrowym kodem, który otrzymamy na telefon lub na maila po wizycie lekarskiej lub teleporadzie, w trakcie której lekarz wypisze nam leki. E-receptę zrealizujemy w każdej aptece, można również podzielić ją na części. Nie ma konieczności wykupywania wszystkich leków od razu. Możemy również część recepty zrealizować w jednej aptece, a część w innej. Wszystkie informacje znajdują się w systemie, nie ma więc ryzyka żadnej pomyłki, co często zdarzało się w przypadku recept papierowych. Bywały one nieczytelne, zdarzało się wydawanie nie tych leków, co trzeba lub złe zapisywanie dawkowania. E-recepta do zera ogranicza takie pomyłki. Pozwala również pacjentowi na samodzielne sprawdzenie sobie w IKP, jakie jest dawkowanie czy szczegółowe zalecenia lekarza dotyczące przyjmowania konkretnego leku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com