Zawód stolarza przeżywa w ostatnim czasie prawdziwy renesans, bo zapotrzebowanie na ręczne produkty z drewna jest coraz większe. Ludzie chętnie zamawiają meble według indywidualnego projektu, schody, drzwi, a także inne elementy stolarskie. Jeśli ktoś szuka dla siebie dobrego zawodu, a jednocześnie ma ku temu odpowiednie predyspozycje i umiejętności, warto pomyśleć o pracy stolarza.
Aby zostać stolarzem, nie wystarczą dobre chęci, potrzebne są również kwalifikacje i doświadczenie. Najczęściej stolarze szlifują swoje umiejętności w szkołach zawodowych, których program obejmuje zarówno przedmioty teoretyczne, jak i sporo nauki praktycznej. Praktyki odbywają się zarówno w specjalnie do tego przygotowanych pracowniach, jak i w zakładach stolarskich działających w miejscowości, w której znajduje się szkoła lub w najbliższej okolicy. Praktyki zawodowe to doskonała okazja, aby poznać tajniki pracy stolarza od kuchni, a także przekonać się, czy ten zawód faktycznie jest dla nas odpowiedni.
Czego można nauczyć się na praktykach?
W czasie praktyk w zakładzie stolarskim praktykanci uczą się zawodu od podstaw. Poznają różne techniki obróbki drewna, sposoby wykonywania mebli i innych drewnianych materiałów, zapoznają się z różnymi metodami produkcji. Uczą się tez obsługi specjalistycznych maszyn, które w zakładach stolarskich są wykorzystywane na co dzień. Kilka tygodni praktyk w dobrym zakładzie stolarskim może sprawić, że nauczymy się dużo więcej niż w szkole zawodowej. Dlatego też dobrze szukać praktyk w naprawdę renomowanych i znanych zakładach stolarskich, które cieszą się pozytywnymi opiniami klientów. Nie tylko zdobędziemy sporo umiejętności zawodowych, ale też doświadczenie u renomowanego pracodawcy, które świetnie będzie wyglądało w CV.
Można pomyśleć o własnym warsztacie
Świeżo upieczeni adepci zawodu stolarza zwykle znajdują zatrudnienie w zakładach stolarskich w swojej okolicy. Wiele osób decyduje się też na poszukiwanie pracy za granicą. Mając dobry fach w ręku i odpowiednie kwalifikacje można bowiem znaleźć zatrudnienie praktycznie wszędzie. Wielu stolarzy, którzy jakiś czas spędzili na pracy w zakładzie stolarskim, firmie meblowej czy w pokrewnym przedsiębiorstwie, decyduje się również na otwieranie własnej działalności. To dobre rozwiązanie, gdyż zapotrzebowanie na ręcznie wykonane produkty z drewna stale rośnie. Klienci chętnie inwestują w ręczną robotę, gdyż są świadomi, że jest dużo lepszej jakości. Ręcznie wykonane meble na zamówienie, drzwi składane, schody czy elementy architektury ogrodowej są jedyne w swoim rodzaju, oryginalne, w stu procentach dopasowane do potrzeb, a także wykonane ze sprawdzonych materiałów. Produkty, które wychodzą z zakładów stolarskich są solidne, długowieczne i odporne na uszkodzenia. Jest to więc inwestycja w bezproblemowe użytkowanie przez długie lata.