Praktyczne porady dotyczące czyszczenia szyby kominka

palenie suchym drzewem zmniejsza ilość wytwarzanej sadzy

Wszyscy posiadacze kominków marzą o tym, aby w trakcie ich użytkowania, można było bez najmniejszego problemu patrzeć w ogień. Od wieków ogień był czymś, co dawało nam poczucie bezpieczeństwa, a zarazem źródłem ciepła, którego brakuje, gdy temperatura na zewnątrz spada. Płonące drewno jest relaksującym widokiem, dla większości posiadaczy. Dlatego obserwujemy rosnącą popularność montażu kominków w Polsce.
Najnowszym trendem przy wyborze kominków, są te z płaszczem wodnym. Wykorzystuje się go jako główne źródło ciepła w domu.

kominek wykorzystywany jako główne źródło ciepła w domu

Każda z osób posiadających kominek staje przed wyzwaniem dotyczącym wyczyszczenia kominka z sadzy i brudu. Trzeba przyznać, że w zależności od stopnia zabrudzenia, poziom trudności usunięcia zabrudzeń może być różny. Nie każdy posiada umiejętności oraz środki potrzebne do wykonania tego zadania. Wiele osób rezygnuje z samodzielnego wykonania tego zadania i zatrudnia specjalistyczną ekipę zajmującą się tego typu zadaniami. Na szczęście na pomoc przychodzi nam internet. Korzystając z oferty producenta materiałów ogniotrwałych Vitcas.pl ,możemy zaopatrzyć się w profesjonalne środki czyszczące do kominków.

Czyszczenia kominka przez firmy sprzątające

Z roku na rok obserwujemy coraz większą ilość firm sprzątających w Polsce. Jeśli działają na terenie, w którym występują zabudowania jednorodzinne, coraz częściej w ich ofercie znajduje się usługi związane z czyszczeniem kominków.

Profesjonalne firmy pozwalają nam na oszczędność czasu potrzebnego na wyczyszczenie zabrudzeń w miejscach trudnodostępnych. Jest to również oszczędność pieniędzy. Sami nie posiadając wiedzy na temat dostępnych środków czystości, wybieramy preparaty, które nie do końca spełniają swoje funkcje. Lub efekty działania nie są w 100% takie, jakich moglibyśmy używać.

Firmy sprzątające wykorzystują profesjonalne środki czyszczące zarówno do zwykłych kominków, jak i tych z dodatkiem płaszcza wodnego.

Przypalona szyba kominkowa – przyczyny

Zastanawiali się Państwo, czym jest ten czarny osad, pojawiający się na szybie kominka? Mowa tutaj o sadzy, która jest czarnym tłustym nalotem. Nie wszystkie preparaty chemiczne poradzą sobie z takim zabrudzeniem, dlatego warto skorzystać z profesjonalnych środków przeznaczonych do czyszczenia zabrudzeń na szybach kominkowych.

palenie suchym drzewem zmniejsza ilość wytwarzanej sadzy

Przyczyny powstawania zabrudzeń szyb kominkowych

Jest to efekt tego, że często kominek, nie jest opalany odpowiednim drewnem.
By uznać drewno za nadające się do paleniska domowego, powinno być ono sezonowane, przez co posiada odpowiednio niską zawartość wilgoci. Drugą przyczyną może być nieodpowiednia ilość powietrza dochodzącego do paleniska, przez co płomień mówiąc potocznie, dusi się. Powoduje to powstanie dużej ilości dymu, a co za tym idzie sadzy na szybie.

Sposób działania profesjonalnych środków

Zakup odpowiedniego preparatu może być trudnym zadaniem. Nie w każdym sklepie są dostępne tego typu środki. Na szczęście internet ułatwia nam to zadanie. Producenci najlepszych, posiadają swoje sklepy internetowe, gdzie możemy zaopatrzyć się w nie bez problemu.

Preparaty te mają szerokie pole działania. Pomagają rozpuścić zarówno sadzę, jak i wszystkie substancje pochodzenia smołowego. Nadają się także do usuwania przypalonego tłuszczu. Związki zawarte w preparatach działają już w kilka minut. Przez co oszczędzamy czas, co jest kluczowym aspektem w biznesie.

Jak powinno się stosować środki czyszczące?

Czyszczenie szkła z zabrudzeń, jest bardzo prostą czynnością pod warunkiem, że mamy odpowiednie środki do jej wykonania. Potrzebna będzie też wiedza jak ich użyć.

Nie zapominajmy o tym, aby wyposażyć osoby sprzątające w odpowiednie gumowe rękawice. Sadza bardzo mocno farbuje zarówno skórę, jak i paznokcie. Związki chemiczne zawarte w preparacie mogą również w negatywny sposób oddziaływać na delikatną skórę rąk.

Opis czyszczenia krok po kroku

Działania, które należy wykonać, są bardzo proste, więc nawet osoby zaczynające ze sprzątaniem poradzą sobie bez problemu.Zacznijmy od tego, że musimy upewnić się, że w palenisku nie ma żaru i szyby posiadają temperaturę pokojową.

UWAGA!!! Nigdy nie stosujmy środka na rozgrzaną powierzchnię. Może skutkować się utlenianiem środka, przez co do pomieszczenia dostanie się nieprzyjemny chemiczny zapach. Związki w nich zawarte mogą być szkodliwe dla zdrowia. Jeśli do tego dojdzie, warto otworzyć okna i opuścić pomieszczenie.

Nakładamy preparat na zabrudzone miejsca w sposób delikatny. Użycie siły nie jest konieczne do aplikacji środka czyszczącego. Następnie warto odczekać kilka minut, co umożliwia zajście reakcji chemicznej. Czas, w którym nastąpi pożądane działanie, może się różnić.

Po upływie czasu zalecanego przez producenta wykorzystajmy zwilżoną szmatkę do zebrania rozpuszczonego brudu. Można skorzystać również z mocnych ręczników papierowych. Są one częściej wybierane ze względu na niski koszt. Jeśli efekt naszej pracy nie jest zadowalający, to czynność trzeba powtórzyć, wykonując te same kroki.

Domowe środki – czy warto?

Jeśli z naszej usługi chcą skorzystać osoby przeciwne stosowania środków chemicznych, mamy do dyspozycji inne możliwości. Jednak trzeba pamiętać, że ich użycie zajmuje więcej czasu, a efekty mogą nie być na zadowalającym poziomie.

Ocet z wodą

Do wykonania preparatu potrzebować będziemy wody oraz octu. Warto zachować proporcję 50:50. Zbyt słaby środek nie zapewni działania. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby bardzo dokładnie wytrzeć szybę po czyszczeniu. Nie powinno zostać żadna wilgoć.

środki czystości z produktów dostępnych w domu to nie zawsze najlepsze rozwiązanie

Popiół drzewny

Znanym sposobem jest wykorzystanie popiołu drzewnego do tego typu zadań. Nie polecamy tego rozwiązania, ze względu na możliwość porysowania powierzchni szyby. Grozi to jej uszkodzeniem. Nigdy nie mamy pewności czy w środku nie znajdują się zbyt twarde drobinki. Jeśli jednak chcemy skorzystać z takiej techniki, przygotujmy zwilżoną szmatkę lub kawałek gazety. Materiał wkładamy do popiołu i zaczynamy energicznymi ruchami czyścić przypaloną powierzchnie. Po skończonym procesie czystą szmatką ściągami ostatnie zabrudzenia i smugi.

Podsumowanie

Osoby, które posiadają już kominki, nie wyobrażają sobie życia bez jego dalszego użytkowania. Aby kominek służył nad odpowiednio długo i w doskonałym stanie warto pamiętać o częstym czyszczeniu. Osoby, które nie chcą, czy nie potrafią wykonać tej czynności, coraz częściej decydują się na skorzystanie z usługi profesjonalnej firmy sprzątającej. Firmy te wykorzystują środki, które w łatwy i szybki sposób pozbywają się sadzy czy smolistych zabrudzeń z szyb kominków. W zależności od producenta mogą występować w postaci płynu, mleczka czy nawet pasty. Sposób ich użycia jest bardzo prosty i czas całego działania to jedynie kilka minut. Przy użyciu domowych sposobów możemy nie zawsze osiągać zamierzone efekty. Wszystko będzie zależało od stopnia zabrudzenia.
Sadza negatywnie wpływa na odbiór wizualny kominka przez nas i naszych domowników.
Zadbajmy więc o stan naszego kominka!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com