Może zdarzyć się tak, że pracodawca zaproponuje Ci zmniejszenie wymiaru godzin. Czy ma do tego prawo? W jaki sposób wpłynie to na Twoje obowiązki? Ile godzin będzie wynosił Twój tydzień pracy? Jak bardzo skróci się należny urlop i o ile zmniejszą się miesięczne zarobki? Sprawdź, z czym wiąże się zmiana w wymiarze godzin pracy.
Nie na to się decydowałeś, nie musisz się zgadzać na zmiany
Oferty pracy dostępne w serwisach internetowych typu Pracuj.pl zazwyczaj informują kandydatów o tym, jaką umowę zaproponuje im pracodawca, na jakich warunkach zatrudni pracownika i w jakim wymiarze godzin. Jeśli takiej informacji nie znajdziesz w ogłoszeniu, najprawdopodobniej zapytasz o to podczas rozmowy rekrutacyjnej.
Skoro propozycja pracy dotyczyła innych warunków niż ewentualne zmiany zaproponowane przez pracodawcę już po podpisaniu umowy, nie jesteś zobowiązany do ich zaakceptowania. Jeśli praca przestaje spełniać Twoje oczekiwania i odpowiadać na potrzeby, możesz odmówić podpisania nowej umowy.
Kiedy pracodawca może obniżyć wymiar czasu pracy
Na zmniejszenie pracownikowi wymiaru czasu pracy pracodawca może zdecydować się po spełnieniu określonych kryteriów. Ma prawo zrobić to wobec wszystkich lub wybranych osób pracujących w danej firmie.
Prawo do obniżenia wymiaru czasu pracy jest ograniczone. Pracodawca może zabrać pracownikom nie więcej niż do połowy etatu. Ma przy tym obowiązek wprowadzenia zmian w umowie o pracę.
Co się zmieni?
Obniżenie wymiaru czasu pracy niesie ze sobą kilka istotnych z punktu widzenia pracownika zmian. Jedną z nich jest czas pracy, który zmniejsza się proporcjonalnie do zabranej części etatu. Inaczej wygląda też wymiar urlopu i minimalnego wynagrodzenia. Zarówno urlop, jak i miesięczna pensja obliczane są na podstawie przepracowanych godzin.
Nie zmieni się natomiast kwestia wypłacania dodatku przysługującego za nadgodziny. Pracownikom, którzy w danym dniu pracowali dłużej niż 6 godzin, należy się on bez względu na to, czy są oni zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin, czy też na część etatu.