Prace w 2022 z największym zapotrzebowaniem na pracowników

Już od lat panuje zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu informatyki i telekomunikacji. Nie inaczej będzie w 2022, jednak to nie jedyna branża, w której pilnie poszukuje się pracowników.  

Ze względu na pandemię, ale także zmieniające się podejście do pozyskiwanej energii, rok 2022 może być cięższy dla pracowników fizycznych, szczególnie tych, którzy zajmują się górnictwem i kopalnictwem. Zmiany w podejściu do ochrony klimatu zwiastują zapotrzebowanie na pracowników w branży energii odnawialnej, ale na to najprawdopodobniej trzeba będzie poczekać jeszcze kilka lat. Jeżeli właśnie teraz zastanawiasz się nad wyborem studiów, kierunek związany z zieloną energią może być właściwym wyborem.

Duże nadzieje można pokładać w branżach operujących sztuczną inteligencją, a także tych, które związane są z opieką nad osobami starszymi, a nawet tele-chirurgią. Nie wybiegajmy jednak za bardzo w przyszłość, lecz skupmy się na tych zawodach, które będą potrzebowały pracowników w 2022.

Pamiętaj, że ten artykuł dotyczy pracy w Polsce. Możliwe jest, że za granicą, będzie istniało zapotrzebowanie na innych specjalistów.

Ekspert IT

Zapotrzebowanie na ekspertów z branży IT rośnie od lat i nadal jest ogromne. Ze względu na ciągły i bardzo szybki rozwój technologii, miejsca pracy w tej branży są często dostępne. Ponadto osoby, które były specjalistami IT 5 lat temu, ale nie rozwijali się i nie szkolili, obecnie nie będą kontynuować pracy, zwalniając przy tym miejsce osobom, które nadążają za zmianami technologicznymi.

W tej branży niektórymi z popularnych stanowisk są:

  • programista,
  • developer,
  • twórcy gier komputerowych i aplikacji,
  • specjaliści VR
  • specjaliści AI.

Logistyk

Logistycy często kojarzeni są  z transportem, są oni jednak niezbędni także w energetyce, budownictwie czy nawet motoryzacji. Logistycy planują oraz nadzorują transport, produkcję i dystrybucję towarów. Każda branża związana z produkcją i sprzedażą potrzebuje logistyka, dlatego istnieje tak duże zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny.

Lekarz

Mimo że w porównaniu do krajów zachodnich Polska oferuje mierne warunki zatrudnienia dla pracowników medycznych, to można mieć pewność, że jest to przyszłościowa praca. Wskaźnik bezrobocia w branży jest bardzo niski.

Co więcej, Polacy są teraz bardziej zainteresowani sportem i zdrowym stylem życia. Oznacza to, że zwiększy się zapotrzebowanie na lekarzy leczących prywatnie. Na pracę mogą liczyć w szczególności te osoby, które specjalizują się w medycynie estetycznej, fizjoterapii, czy podologii.

Na więcej klientów mogą także liczyć psychologowie, ze względu na rozwój świadomości Polaków na temat zdrowia psychicznego.

Inżynier elektrotechnologii

Podobnie jak w przypadku stanowisk w branży IT, zapotrzebowanie na ekspertów inżynierów rośnie ze względu na postęp technologii. Jest to bardzo uniwersalny zawód, na który będzie duże zapotrzebowanie.

Trener personalny i dietetyk

Polacy nie tylko zaczęli uprawiać sporty, ale także zainteresowali się zdrowym stylem życia, a także dietami. Aby czuć się lepiej i dobrze wyglądać, ludzie coraz częściej są w stanie zapłacić duże pieniądze. Właśnie dlatego zwiększa się zapotrzebowanie na trenerów oraz dietetyków. Warto nawet zainwestować czas, aby ukończyć obie specjalizacje i jeszcze bardziej zwiększyć swoje zarobki.

Doradca finansowy

Polacy coraz częściej są świadomi swoich finansów. Niektórzy chcą inwestować, ale też znać ryzyko z tym związane. Właśnie dlatego doradcy finansowi, np. specjalizujący się w emeryturach, inwestycjach czy ubezpieczeniach będą potrzebni na polskim rynku pracy.

Data scientist

Data scientist znają się na ekonomii, statystykach oraz matematyce. Analizując dane, są w stanie zasugerować, jakie decyzje są najlepsze dla firmy, a także rozwiązać niektóre wątpliwości czy problemy. Niemal każdy biznes gromadzi dane. Ich poprawna analiza może prowadzić do rozwoju firmy, zaś błędna, nawet do jej upadku. Właśnie dlatego zapotrzebowanie na zawód data scientist stabilnie rośnie.

Grafik komputerowy

Ze względu na ogromny rozwój social mediów i ich znaczenie w biznesie, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ds. social media, a także grafików komputerowych, którzy mogą zadbać o wizualną stronę biznesu. Ludzie konsumują obrazy i oczekują wizualnej przyjemności. Produkt ma być nie tylko funkcjonalny, ale przede wszystkim ładny. Do tego musi być sprzedany w ładnym, przyjemnym wizualnie “opakowaniu”. W efekcie kreatywni graficy komputerowi mogą liczyć na wiele projektów i stabilne zatrudnienie.

Gotowy na podjęcie stanowiska, które przyniesie ci satysfakcję i zyski? Skorzystaj ze specjalnej wyszukiwarki, aby znaleźć pracę marzeń oraz sięgnij po narzędzie do tworzenia CV, aby stworzyć doskonały życiorys, który zachwyci rekruterów.

Polecamy:
Kto powinien rozliczyć PIT 37?
Dobrze dobrany program TMS – spedycja na najwyższym poziomie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com