Zastanawiasz się nad podjęciem pracy za granicą? Czemu nie? Okazuje się, że pandemia koronawirusa nie stanowi tutaj przeszkody. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach i odpowiednio się przygotować. Najlepiej także wybrać spośród ofert pracy prezentowanych przez sprawdzone agencje, czy serwisy. W ten sposób szybciej dotrzemy do propozycji zatrudnienia, która będzie spełniać nasze oczekiwania, i zostaniemy “zaopatrzeni” w informacje dotyczące zasad postępowania już na miejscu, zgodnie w obowiązującymi w danym kraju obostrzeniami. A jak wskazują agencje zatrudnienia, atrakcyjnych ofert pracy za granicą nie brakuje.
Dal kogo praca zagranicą w dobie pandemii?
Jak wskazują statystyki, to przede wszystkim młodzi ludzie są najbardziej poszkodowaną przez pandemię grupą pracowników. Osoby przed trzydziestką stanowią bowiem wyraźną większość zatrudnionych (i niestety obecnie często zwolnionych) w gastronomii, hotelarstwie, rozrywce, czy innych usługach. A te właśnie branże najdotkliwiej odczuły skutki pandemii. Na szczęście jednak młode pokolenie wyróżnia się elastycznością i chętnie podejmuje wyzwania. Stąd też coraz większe zainteresowanie młodych ofertami pracy w krajach zachodnioeuropejskich.
Alternatywnych źródeł utrzymania poszukują za granicą także osoby starsze, w tym te o wysokich kwalifikacjach i z bogatym doświadczeniem zawodowym. Powód? Interesujących propozycji zatrudnienia za granicą nie brakuje. Sam wyjazd w dobie pandemii nie jest z kolei takim wyzwaniem, jakby mogło się wydawać. Jak przekonaliśmy się na jober.pl – popularnym internetowym serwisie ofert pracy – propozycji zatrudnienia za granica nie brakuje, a procedura związana z wyjazdem nie jest skomplikowana ani w jakikolwiek sposób utrudniona. Wybrane oferty pracy zapewniają pracownikowi dodatkowo sprawny dojazd na miejsce, czy też gwarantują zatrudnienie nawet podczas lockdown’u.
Jak przygotować się do wyjazdu do pracy zagranicą?
Po wyborze oferty i pomyślnej aplikacji, wystarczy się spakować i… w drogę. Jednak w dobie pandemii podróż do innego kraju może wiązać się z koniecznością odpowiedniego przygotowania się. Po pierwsze, przed wyjazdem sprawdźmy, jakie aktualne obostrzenia obowiązują w danym kraju. W tym zakresie sytuacja zmienia się dynamicznie, ważne zatem, aby pozyskać informacje ważne na dzień podróży.
Co do zasady, obywatele Unii Europejskiej mogą swobodnie podróżować na terenie wspólnoty. Jednak państwa członkowskie wprowadzają tutaj czasowe ograniczenia wynikające z obostrzeń pandemicznych. Dla uzyskania pewności, co do podróży do wybranego kraju, warto monitorować sytuację korzystając z serwisów rządowych, oraz unijnych, np. ec.europa.eu. Tutaj istotne będzie m.in. to, czy wyjazd do wybranego kraju wiązał się będzie z koniecznością wykonania testu w kierunku SARS-CoV-2.
Po drugie, zadbajmy o swój dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Będąc ubezpieczonym w NFZ możemy wyrobić sobie kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dobrym rozwiązaniem będzie również wykupienie dodatkowej polisy zdrowotnej. Przed wyjazdem upewnijmy się również, w jakie dokumenty powinniśmy być wyposażeni wyjeżdżając do pracy za naszą zachodnią granicę. Może okazać się, że niezbędny nam będzie numer ubezpieczenia społecznego, czy też powinniśmy zarejestrować się na miejscu w konkretnym urzędzie. Jeszcze przed podróżą ustalmy, jaka to placówka, skontaktujmy się z nią i ustalmy, co powinniśmy zrobić, tak, aby cały proces przebiegł na miejscu sprawnie i bez niemiłych niespodzianek.
Praca zagranicą bez języka, także dla par, często “od zaraz”
Najpopularniejsze kierunki, jeśli chodzi o pracę za granicą to niezmiennie Niemcy i Holandia. Wybór ofert jest tutaj naprawdę szeroki. Co więcej, wiele propozycji pracy to rozwiązania dla par. Wyjazd za granicę nie musi już zatem oznaczać rozłąki, czy też wiązać się z koniecznością poszukiwania przez naszą “drugą połówkę” zajęcia na miejscu. W wielu przypadkach nie jest również wymagana znajomość języka obcego. Czasem wystarczy posługiwanie się językiem niemieckim, czy angielskim w minimalnych, podstawowym zakresie.