Webmaster to ktoś, kto zajmuje się pracą niekoniecznie stacjonarną. Taki ktoś może mieszkać np. w Krakowie, a jednocześnie (w tym samym czasie) wykonywać zlecenia dla mieszkańca miasta Gdynia, Rumia, czy Reda. Może to być także każde inne miejsce.
Wszystko zależy od ustaleń pomiędzy zleceniodawcą, a zleceniobiorcą. Będzie to praca zdalna – bardzo popularna w dzisiejszym świecie przede wszystkim z powodu globalizacji. Internet dociera praktycznie wszędzie (mam na myśli kraje demokratyczne), więc nic nie stoi na przeszkodzie wykonywać pracę zdalną dla mieszkańca w/w miast, lub nawet kogoś z zagranicy. Zresztą w dobie tak powszechnej globalizacji, oraz internetu, można pracować wszędzie na świecie. Wystarczy znać język.
Webmaster – zawód „światowy”
Właśnie (m.in.) ten zawód można uznać za, jak najbardziej światowy. Można powiedzieć, że komunikacja internetowa (czyli pierwsza zasada internetu dotycząca jego istnienia) jest uzależniona od webmasterów. Wszelkie strony internetowe, zawierające treści zarówno medialne, jak i tekstowe, stworzyli właśnie oni. I to najczęściej pracując zdalnie (czyli we własnym zaciszu domowym). Taka praca jak projektowanie stron internetowych w Gdynii, Rumi lub Redzie wymaga pewnego skupienia i jak najbardziej „świętego spokoju”. Wpisywanie kodu HTML, czy używając innych języków programowania (PHP, JAVA itp.) wymusza na webmasterze maksymalnego skupienia. W tej pracy wystarczy jeden mały błąd, aby strona się „wysypała”. Może to znaczyć ni mniej, ni więcej – np. fatalną rozdzielczość wyświetlania strony w internecie, czy np. „rozjechany tekst”. Webmaster wie jak sobie z tym poradzić, jednak przy braku koncentracji w pracy, może umknąć mu wiele błędów. W trakcie ekspozycji strony będzie musiał je znaleźć i naprawić. A, nie jest to proste. Dlatego tak ważne jest, aby już od początku projektowanie stron odbywało się w spokoju i skupieniu. Często jest tak, że w miejscach stacjonarnych nie ma takiego spokoju. Webmaster idąc do pracy oczywiście musi zajmować się tym, za co mu płacą. Ale jeśli w biurze atmosfera jest zbliżona do tzw. „wyścigu szczurów”, ktoś, kto musi skupić się na pracy, nie zawsze może tego dokonać, ponieważ warunki mogą być nieadekwatne do jego „wrażliwości zawodowej”.
Czy warto być webmasterem?
Odpowiedź na to pytanie determinują ewentualne zarobki, które można osiągnąć. Oczywiście, ważne jest, dla kogo pracujemy – czy dla naszego pracodawcy, czy też dla siebie samych. Naturalne jest, że pracując dla siebie można osiągnąć większe dochody jednak pod warunkiem, że będziemy mieć zlecenia. Jak wiadomo, webmasterów jest mnóstwo, ale tych dobrych można szukać długo. Więc, jeśli lubimy matematykę, nie sprawia nam trudności logiczne myślenie, oraz jesteśmy odpowiednio zdyscyplinowani – warto zainteresować się tego typu zawodem. Możemy otworzyć własne biuro, a możemy także pracować zdalnie dla uzyskanych uprzednio zleceniodawców. Może się to okazać bardzo korzystne, szczególnie jeśli mamy naprawdę dużo zleceń.