Praca w szkodliwych warunkach – jakie mogą być jej skutki?

Praca w szkodliwych warunkach może mieć różne oblicze. Niektórzy pracują w niskich lub bardzo wysokich temperaturach, inni na co dzień mają do czynienia z substancjami potencjalnie niebezpiecznymi lub szkodliwymi. Do szkodliwych warunków może należeć także praca na wysokościach oraz w dużym hałasie. Osoby, które są zatrudnione w takich warunkach mają prawo domagać się od pracodawcy licznych środków ochrony. Powinny też mieć świadomość, że taka praca może negatywnie odbić się na zdrowiu.

W trakcie pracy w szkodliwych warunkach mocno narażony na urazy bywa nasz kręgosłup – dotyczy to miejsc, w których trzeba dźwigać dosyć duże ciężary przez kilkanaście godzin w ciągu dnia. Pracując w takich warunkach nie możemy więc się dziwić, że prędzej czy później nasz kręgosłup czy układ ruchu zacznie szwankować. Nie zawsze mamy też możliwość zmiany pracy na mniej uciążliwą. Dlatego warto reagować już na pierwsze dolegliwości, gdy tylko się pojawią. Problemy z kręgosłupem zawsze powinny być skonsultowane z lekarzem, a w razie poważniejszych dolegliwości – także rehabilitowane.

Sporo problemów ze skórą

Osoby pracujące w szkodliwych warunkach często mają dolegliwości ze strony skóry. Dotyczy to miejsc, w których praca odbywa się z kontaktem z substancjami, które mogą być toksyczne, żrące czy w inny sposób niebezpieczne. Owszem, pracownicy w takich miejscach wykonują swoje obowiązki zaopatrzeni w odpowiednie środki ochrony, jednak one nie zawsze wystarczą, aby w stu procentach ochronić naszą skórę. Mogą więc nam się pojawiać różne zmiany, zwłaszcza na tych partiach skóry, które są odsłonięte i narażone na substancje drażniące. Pojawia się egzema, która jest wyjątkowo uciążliwa, drażniąca, swędząca, a także może powodować obawy u osób trzecich, które zastanawiają się, czy egzema jest zaraźliwa. W rzeczywistości jednak są to zmiany skórne, które wynikają z czynników zewnętrznych, a nie z bakterii, wirusów czy innych zakaźnych czynników. Osoby trzecie nie muszą więc w żaden sposób obawiać się zarażenia.

Problemy z oczami

Szkodliwe warunki generują wiele dolegliwości zdrowotnych, co oczywiście nie oznacza, że wygodna praca w biurze przy komputerze jest całkowicie obojętna dla naszego zdrowia. Wręcz przeciwnie – długotrwałe siedzenie w jednej pozycji przez kilkanaście godzin dziennie raczej nie wpływa korzystnie na nasz kręgosłup. Osoby, które pracują przy komputerze, muszą również liczyć się z tym, że prędzej czy później pojawią się u nich problemy z oczami. Wtedy warto szukać przede wszystkim dobrych środków ochrony i odpowiedniej profilaktyki. Przy komputerze warto nosić okulary ze specjalnymi filtrami światła niebieskiego, które będą chroniły nasz wzrok przed szkodliwym działaniem promieniowania monitora. Jeśli natomiast chodzi o problemy z kręgosłupem, również warto stosować profilaktykę. Zamiast siedzieć kilkanaście godzin w bezruchu, dobrze jest robić sobie niedługie przerwy na wyprostowanie się, rozruszanie mięśni. Osoby, które pracują w szkodliwych warunkach powinny również mieć nawyki zdrowego odpoczynku, który w dużym stopniu pozwoli zniwelować dolegliwości związane z uciążliwą pracą.

Polecamy:
Rekrutacja IT – jak długo trwa i czy można ją przyspieszyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com