Praca w Policji

Zawód policjanta jeszcze kilka lat temu cieszył się sporym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Decydowały o tym przysługujące tej formacji mundurowej przywileje, takie jak szybsza emerytura, pełna odpłatność za przebywanie na zwolnieniu lekarskim oraz dodatki. Jak wygląda to w obecnych czasach?

Służby mundurowe w przeszłości

W czasach kiedy o zdobycie ciekawej i dobrze płatnej pracy nie było tak łatwo, służby mundurowe cieszyły się olbrzymią popularnością. Na jedno miejsce w zależności od garnizonu ubiegało się od kilku do kilkunastu osób. Młodych ludzi kusiły przywileje, takie jak:

prawo do emerytury po odbyciu 15-lat służby, w wymiarze 40% wynagrodzenia,
pełnopłatne przebywanie na L4,
dodatkowe świadczenia pieniężne w postaci 13-stej pensji, mundurówki, dopłaty do urlopu.
Wówczas na etapie procesu rekrutacyjnego odpadała zdecydowana większość kandydatów. Praca była jedynie dla najlepszych osób, które wykazały się predyspozycjami przydatnymi w służbie.

Jak dziś wygląda sytuacja w Policji?

Z biegiem lat rynek pracy diametralnie się zmienił. Zmieniły się również oczekiwania kandydatów. Zmiany nie ominęły również służb mundurowych, którym odebrano znaczną ilość przysługujących wcześniej szczególnych uprawnień. Przede wszystkim wydłużono czas służby wymagany do osiągnięcia uprawnień emerytalnych z 15 na 25 lat, pod warunkiem spełnienia dodatkowego kryterium wieku, wynoszącego 55 lat życia. Dla wielu młodych ludzi, którzy planowali wstąpić do Policji przykładowo w wieku 25 lat, oznaczało to konieczność pozostanie w mundurze przez minimum 30 lat. Policjanci na zwolnieniu lekarskim również zostali ujednoliceni z pracownikami cywilnymi i za okres choroby otrzymują wynagrodzenie w wysokości 80% zarobków.

Nie zostały jednak ujednolicone inne kwestie, które dotyczą pracowników cywilnych, takie jak płatne nadgodziny lub dodatkowe wynagrodzenie za prace w święta, weekendy i w godzinach nocnych. Policjant za taką pracę nie otrzymuje żadnych dodatkowych pieniędzy.

Problemy z naborem

Zmiany, które dosięgły Policję w wyjątkowo negatywny sposób odbiły się na sytuacji kadrowej w jej szeregach. Powstała ogromna ilość wolnych wakatów, na które nie ma chętnych kandydatów. Zarobki są stosunkowo niskie w porównaniu do odpowiedzialności i wymaganej dyspozycyjności. Na rynku są oferty pracy, które oferują zdecydowanie lepsze warunki bez konieczności tak dużego poświęcenia ze strony kandydata. Wystarczy zajrzeć na jeden z branżowych portali takich jak pracuj.pl.
Obecnie trwa akcja protestacyjna mająca na celu poprawę warunków bytowych mundurowych. Być może jest to jedyna szansa na poprawę tej trudnej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com