Praca konserwatora nieruchomości – na czym polega? Czy to praca dla ciebie?

Wraz z rozwojem rynku nieruchomości i nowoczesnych technologii działających w budynkach, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy w razie jakichkolwiek problemów będą mogli naprawić usterki czy zadbać o właściwy serwis i konserwację sprzętu. Konserwator nieruchomości jest więc dziś zawodem poszukiwanym i wbrew pozorom, nie ma nic wspólnego z popularnym kiedyś dozorcą.

Jeszcze kilkanaście lat temu dosyć popularny był zawód dozorcy, który zajmował się zamiataniem posesji, dbaniem o klatkę schodową czy naprawianiem różnego rodzaju usterek. Dozorca nie musiał być osobą wykwalifikowana ani znać się na nowoczesnym sprzęcie. Wystarczyło, że miał trochę wolnego czasu i miał zacięcie do majsterkowania. Usterki czy problemy techniczne w starym budownictwie nigdy nie były skomplikowane ani wymagające zbyt wiele pracy.

Doświadczony konserwator na wagę złota

Zupełnie inaczej jest w przypadku konserwatora nieruchomości, który musi stanąć dziś oko w oko z nowoczesnymi technologiami, jakie stosowane są w budownictwie wielorodzinnym. Nowoczesne budynki wyposażone są w innowacyjne systemy ogrzewania, kotły, pompy ciepła, instalacje wykorzystujące automatykę pogodową oraz różne formy podgrzewania wody. Obsługa techniczna nowoczesnych budynków wymaga nie tylko umiejętności majsterkowania, ale również doświadczenia i znajomości nowoczesnego sprzętu. Zanim konserwator zajmie się pracą zawodową, musi przejść sporo szkoleń i nauczyć się swojej branży we wszystkich jej aspektach. Chodzi o to, by stając oko w oko z konkretną instalacją doskonale wiedział, jak usunąć usterkę i przywrócić pełną funkcjonalność urządzeniu.

Wiedza, doświadczenie i umiejętności

Osoby, które chcą pracować jako konserwatorzy nieruchomości, powinny przede wszystkim znać obsługę różnego rodzaju maszyn, nie bać się ich naprawy czy serwisowania. Wiele kwestii można się nauczyć czy wypracować już podczas pracy, dużo jednak trzeba wiedzieć także na starcie. Konserwator nieruchomości musi również zdawać sobie sprawę z tego, że jest to praca w ciągłym ruchu i o różnych porach. Najczęściej jeden konserwator czy firma konserwatorska zajmuje się świadczeniem usług dla kilku czy kilkunastu budynków. Trzeba więc być mobilnym i być gotowym do przemieszczania się po mieście czy nawet poza miastem. Jest to także praca, w której nie zawsze można mieć wolne. Systemy grzewcze czy inne instalacje mają to do siebie, że najczęściej psują się czy ulegają awarii w najmniej odpowiednich porach – w nocy, w dni wolne od pracy lub w święta. Kto podejmuje się obsługi konserwatorskiej nieruchomości musi więc być gotowy do pracy za każdym razem, gdy zadzwoni telefon od klienta.

Praca konserwatora nieruchomości może być w dzisiejszych czasach bardzo satysfakcjonująca, szczególnie dla osób, które lubią być w ciągłym ruchu, chętnie poznają nowinki technologiczne i potrafią poradzić sobie z nowoczesnym sprzętem.

Artykuł opracowano wspólnie z portalem http://www.alfarex.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com