Praca jako opiekunka osób starszych – wymagania, zarobki, perspektywy

Społeczeństwo z roku na rok coraz bardziej się starzeje i widoczna jest tendencja do przewagi osób starszych nad młodymi. Rośnie więc także zapotrzebowanie na usługi skierowane do osób w wieku podeszłym. Potrzebują one bardzo często profesjonalnego wsparcia, opieki czy pomocy. Nic więc dziwnego, że rozwija się również sektor usług, które skupiają się przede wszystkim na osobach starszych.

Opiekunka osób starszych to zawód, o którym jeszcze kilkanaście lat temu mało kto słyszał. Starszymi czy chorymi osobami zajmowali się najczęściej członkowie rodziny. Związane to było między innymi z faktem, że wiele osób żyło w rodzinach wielopokoleniowych pod jednym dachem. Obecnie opieka nad starszymi bywa dla osób pracujących uciążliwa, a czasem niemożliwa. Choroby wieku podeszłego wymagają ciągłej obecności przy chorym, pomocy nie tylko w zakupach czy sprawach na mieście, ale również w codziennych domowych czynnościach. Nic więc dziwnego, że dużym zainteresowaniem cieszą się opiekunki osób starszych, które są w stanie zapewnić profesjonalną opiekę starszym osobom wtedy, gdy nie może zająć się nimi rodzina.

Odpowiednie cechy charakteru

Praca opiekunki osób starszych jest zajęciem nie dla każdego. Przede wszystkim, osoby, które chcą pracować w tym zawodzie, musza odznaczać się odpowiednimi cechami charakteru – być spokojne, cierpliwe i opanowane. Komunikacja z osobami starszymi często bywa utrudniona ze względu na wiek, problemy z pamięcią i inne dolegliwości, które pojawiają się w wieku podeszłym. Opiekunka musi potrafić zająć się osobą starszą także wtedy, gdy ta jest mocno chorująca, ma problemy z chodzeniem, wcale się nie porusza. Po części są więc to obowiązki zbliżone do tego, czym zajmują się pielęgniarki.

Doświadczenie, wiedza, wykształcenie

Opieka nad osobami starszymi - oferty pracyAby pracować jako opiekunka osób starszych, najczęściej trzeba mieć nie tylko umiejętności czy doświadczenie, ale również właściwe kwalifikacje. Osoby, które chcą pracować w tym zawodzie, mogą kształcić się w wielu miejscach. W ośrodkach szkoleniowych, szkołach policealnych czy centrach kształcenia od kilkunastu lat z powodzeniem funkcjonują kierunki kształcące w zawodzie opiekunki. Nauka na nich to dobry początek do wystartowania w tym zawodzie.

Dużo możliwości w Polsce i za granicą

Opiekunki osób starszych mają dosyć duże możliwości, jeżeli chodzi o zatrudnienie. Przede wszystkim mogą być zatrudniane prywatnie przez osoby, które potrzebują codziennej pomocy lub przez ich rodziny. Nieustannie powstają też nowe ośrodki czy domy spokojnej starości, w których osoby starsze przebywają przez cały czas. Wraz z rozwojem tego sektora rośnie też zapotrzebowanie na profesjonalne opiekunki. W Polsce, póki co, zarobki opiekunek osób starszych nie są zbyt wysokie. Dla wielu osób nie jest to więc satysfakcjonująca praca, gdyż gratyfikacja finansowa nie jest współmierna do rodzaju wykonywanej pracy.

Zapotrzebowanie na polskie opiekunki jest natomiast duże na Zachodzie, przede wszystkim w Niemczech. Tam opiekunki zarabiają kilka razy więcej niż w naszym kraju. Zatrudnić za granicą można się samodzielnie lub skorzystać z pośrednictwa firmy, która profesjonalnie zajmuje się zatrudnieniem opiekunek i pośredniczy w kontaktach pomiędzy nimi a pracodawcami. Aby pracować za granicą, oprócz umiejętności i kwalifikacji trzeba jednak najczęściej posługiwać się językiem obcym co najmniej w stopniu komunikatywnym.

Źródło: http://www.help24.info

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com