Praca dodatkowa nie tylko dla studentów – w jaki sposób szukać ofert?

Studenckie życie bywa dosyć ciężkie pod względem finansowym, nic więc dziwnego, że wiele osób, które studiują, szuka jednocześnie ciekawych ofert pracy. Dzięki temu mogą równolegle zdobywać wykształcenie oraz zarabiać na siebie i poszerzać swoje CV. Najczęściej jednak studenci muszą szukać pracy dorywczej lub w niepełnym wymiarze godzin. Mało kto może sobie bowiem pozwolić na połączenie studiów dziennych z pracą na całym etacie.

Jak znaleźć dobrą i sprawdzoną pracę? Dobrym pomysłem może być przeglądanie ofert w internecie, szczególnie na portalach tematycznych, gdzie można również znaleźć noclegi, mieszkania czy inne popularne ogłoszenia. Warto przeglądać przede wszystkim te portale ogłoszeniowe, które są nieustannie aktualizowane i można mieć pewność, że kolejne ogłoszenia są dodawane na bieżąco.

Student to pełnoprawny pracownik

Jeśli szukamy pracy dodatkowej, warto na samym początku ustalić sobie, w jakich godzinach i w jakie dni możemy pracować. Dzięki temu oszczędzimy sobie czasu i unikniemy odpowiadania na te ogłoszenia, które kompletne nie będą spełniały naszych oczekiwań i do których nie będziemy w stanie dopasować się czasowo. Warto też pamiętać, że studenci często traktowani są nieco po macoszemu na rynku pracy, a pracodawcy traktują ich niejednokrotnie jak tanią siłę roboczą, która nie będzie domagała się swoich praw. W takiej sytuacji warto pamiętać, aby pracować wyłącznie na podstawie umowy, nie dać się oszukać w kwestii czasu pracy, ani też nie robić darmowych nadgodzin. Studenci, którzy są osobami uczącymi się, i tak są dla pracodawcy bardziej korzystni niż osoby, które nie uczą się. Za każdym razem jednak trzeba pamiętać, by przed rozpoczęciem pracy odpisać umowę i by wszystko było zgodne ze wszystkimi niezbędnymi formalnościami.

Praca weekendowa lub wieczorowa

Dla studentów, którzy studiują dziennie, najlepszym rozwiązaniem może być praca weekendowa lub wieczorowa. Najczęściej bowiem, przynajmniej w czasie pierwszych lat studiów, zajęć na uczelni jest dosyć dużo i są praktycznie codziennie. Raczej więc nie ma możliwości znalezienia pracy na etacie. Oprócz różnych prac dorywczych dobrym rozwiązaniem mogą być różne staże i płatne praktyki, które z jednej strony pozwalają dorobić nieco pieniędzy, a z drugiej – można dzięki nim zdobywać doświadczenie w tym zawodzie, w którym student widzi swoją późniejszą przyszłość. Bez względu jednak na rodzaj pracy, warto ją po prostu mieć. Chodzi nie tylko o dorobienie sobie i posiadanie dodatkowych pieniędzy na utrzymanie. Osoby, które tuż po ukończeniu studiów mają już doświadczenie zawodowe i w CV sporo lat przepracowanych u różnych pracodawców, są o wiele lepiej widziani niż osoby, które przez wszystkie lata studiów w ogóle nie pracowały i nie mają żadnego doświadczenia w zatrudnieniu. Nawet, jeśli w czasie studiów wykonywaliśmy mało ambitne prace, dla potencjalnego pracodawcy są one informacją, że chętnie podejmujemy nowe wyzwania, nie boimy się obowiązków, jesteśmy sumienni i odpowiedzialni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com