Od lat można obserwować trend wyjazdu za granicę w celach zarobkowych. Migracja na tym właśnie tle ma wiele kierunków, a jednym z nich od lat padają nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy. Niektórym wydawać się może, że praca poza granicami kraju przestała być tak opłacalna jak kiedyś, jednak statystyki mówiące o Polakach migrujących za pracą mówią same za siebie. Sprawdźmy więc, jaka rzeczywistość czeka pracującego na Zachodzie Polaka.
Praca na zachodzie
Oferty pracy w Niemczech można znaleźć głównie w sieci. W Internecie prężnie działają strony internetowe z ogłoszeniami dotyczącymi pracy, często skupiające się głównie na pracy za granicą, ale też znaleźć można oferty agencji pośrednictwa i innych instytucji szukających wśród Polaków pracowników poza granicę. Niewątpliwie plusem podjęcia takiej pracy są kwoty- często kilkakrotnie przebijające polskie stawki. Pieniądze są często wariantem decydującym na korzyść wyjazdu za granicę.
Do głównych wad pracy i życia z dala od Polski jest tęsknota za rodziną oraz wysokie koszty życia w kraju, w którym żyjemy, przez co nieco trudniej jest nam odłożyć większą sumę niezbędnej gotówki. Mówiąc o kierunkach wyjazdów za pracą Niemcy od lat znajdują się wysoko na liście często wybieranych kierunków wyjazdów zarobkowych. Korzyścią wyboru Niemiec właśnie jest sąsiedztwo z Polską, co ułatwia kontakt z rodziną oraz wciąż atrakcyjne formy pracy i wynagrodzenia, co kusi Polaków do wyboru właśnie Niemiec.
Jakich pracowników szukają niemieccy pracodawcy?
Niezależnie od źródła ogłoszeń z pracą w Niemczech, które odwiedzimy nietrudno zauważyć jedną istotną prawidłowość rzucającą się w oczy, a mianowicie ciągłego zapotrzebowania na pracowników fizycznych oraz specjalistów w danej dziedzinie: kierowców, operatorów maszyn budowlanych, sprzątaczek, opiekunek, budowlańców, tzw. „złotych rączek” i podobnych. Część z prac oferowana jest sezonowo, z czego chętnie korzystają ludzie młodzi, wykorzystujący wakacje na dodatkowy zarobek. Patrząc na zarobki niemieckich pracowników, to oczywiście są one- podobnie jak w Polsce- uzależnione od konkretnego stanowiska, jednak można zauważyć, że stawki zaczynają się średnio od 7,8 euro za godzinę lub od około 1500 euro za miesiąc. Są to stawki zachęcające do wyjazdu na zachód w celach zarobkowych.
Kto najłatwiej znajdzie pracę?
Ludzie, niezależnie od miejsca zamieszkania szukają sposobu na wyższe wynagrodzenie i poprawę warunków życia. Jednym z takich rozwiązań jest oczywiście podjęcie pracy za granicą, jednak nie zawsze jest możliwe podjęcie takiej pracy na stałe, a jedynie na określony czas. Warto jest rozważając wyjazd za granicę dokładnie zaplanować każdy szczegół wyjazdu, łącznie z określeniem czasu, jaki chcemy spędzić poza domem. Warto jest również szukać pracy w sprawdzonych źródłach, dzięki czemu można uniknąć nieprzyjemności bezpośrednio na miejscu. Niemałą pomocą na początku pracy za granicą okazują się również fora internetowe i grupy wsparcia, które udzielają pomocy osobom zaczynającym życie na migracji.
Wyjeżdżając za granicę trzeba koniecznie sprawdzić stan naszego zdrowia. Zresztą, badanie się nie jest niczym dziwnym. Najlepiej wcześnie wykrywać (ewentualnie), niż potem żałować, że się z czymś spóźniło. Warto wejść na stronę http://www.dragoner.pl/ i umówić się z lekarzem. Można skorzystać także z porad dotyczących zdrowego żywienia, snu itp. Dbajmy o zdrowie, to jedyna rzecz, którą jeśli stracimy – już w pełni nie odzyskamy w żaden sposób. Dlaczego? Lepiej się o tym nie przekonywać.