Pożyczki hipoteczne dla firm: warunki, koszty, dokumenty

Z pożyczki hipotecznej mogą skorzystać nie tylko klienci indywidualni, ale również firmy. Taki produkt kierowany jest szczególnie do mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw, których duży potencjał rozwoju jest niewykorzystany ze względu na brak środków finansowych. Sprawdź, jakie warunki musi spełnić twoja firma, aby otrzymać pożyczkę hipoteczną.

Pożyczka hipoteczna dla firm – warunki

Pożyczki hipoteczne dla firm adresowane są zazwyczaj do wszystkich przedsiębiorstw, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Jednak w niektórych branżach łatwiej jest otrzymać pożyczkę. Należą do nich hotelarstwo, gastronomia czy turystyka, ponieważ firmy działające w takich obszarach zazwyczaj posiadają niejedną nieruchomość, która może stanowić zabezpieczenie dla pożyczkodawcy. Taką hipoteką w przypadku przedsiębiorstw może być hotel, hala produkcyjna czy duża działka przemysłowa. Warto również pamiętać, że pożyczki hipoteczne, w odróżnieniu od kredytów hipotecznych nie są produktami celowymi. Dlatego, możemy przeznaczyć je zarówno na spłatę innych zobowiązań, jak i na bieżące wydatki związane z prowadzoną działalności gospodarczą.

Jakie warunki należy jeszcze spełnić, aby otrzymać pożyczkę hipoteczną? Przede wszystkim podstawą przyznania takiej pożyczki jest ocena zdolności kredytowej danej firmy. Najważniejsze jest, aby przedsiębiorca udokumentował regularne dochody, które umożliwią mu spłatę rat. Ważna jest także długość prowadzenia danej działalności gospodarczej. Zazwyczaj minimalny okres wynosi 12 miesięcy.

Pożyczka dla firmy – na ile?

Ile wynosi maksymalna kwota pożyczki dla przedsiębiorstwa? Zależy to od oferty danego banku lub firmy pożyczkowej, jednak w większości przypadków możliwe jest uzyskanie pożyczki na 70, a nawet 80% wartości danej nieruchomości. Jednak zależy to od jej rodzaju, większy limit obowiązuje zazwyczaj dla nieruchomości handlowych, usługowych i biurowych. Dzięki temu pożyczka hipoteczna dla firmy może wynieść nawet kilka milionów złotych.

A ile wynosi okres, na jaki można dostać taką pożyczkę zabezpieczoną nieruchomością? Może być to 10, a nawet 20 lat, z kolei małe przedsiębiorstwa mogą liczyć zazwyczaj na 12-miesięczną karencję w spłacie kapitału.

Jakie są koszty pożyczki hipotecznej?

Na koszt pożyczki hipotecznej składa się prowizja, odsetki, a także ubezpieczenie nieruchomości i opłaty związane z jej wyceną i zastawem. Oprocentowanie jest zazwyczaj wyższe o 1-2% niż w przypadku kredytu hipotecznego, jednak niższe niż przy kredycie gotówkowym dla firm. Jednak dotyczy to pożyczek bankowych, te zaciągane w firmach pozabankowych mogą posiadać wyższe oprocentowanie.

Aby dowiedzieć się, w jakim banku lub firmie pożyczkowej są najkorzystniejsze warunki pożyczki hipotecznej dla firm, warto skorzystać z porównywarek internetowych. Można także sprawdzić RRSO danej pożyczki, które wskaże, jakie będą rzeczywiste koszty zobowiązania.

Przydatne artykuły:
Kredyt hipoteczny – dokumenty przy wnioskowaniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com