Niezbędnym elementem każdej umowy jest precyzyjne określenie jej przedmiotu, tj. w przypadku pożyczki wskazanie kwoty, która na mocy zawartego pomiędzy nami a firmą pozabankową porozumienia zostanie nam pożyczona.
Zgodnie z Kodeksem cywilnym umowa pożyczki to czynność, w której pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na własność pożyczkobiorcy określoną sumę pieniędzy. Natomiast biorący pożyczkę zobligowany jest do zwrócenia przyznanej kwoty powiększonej o ewentualne opłaty dodatkowe w określonym terminie
Co powinno znaleźć się w umowie pożyczki?
Jeśli interesuje nas pożyczka przez Internet, to niezależnie od tego, o jaką kwotę wnioskujemy w przypadku otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej będziemy musieli podpisać stosowne dokumenty.
Bez względu na to, od jakiej firmy pozabankowej zdecydujemy się pożyczyć pieniądze, są pewne stałe elementy, które powinna zawierać każda umowa o pożyczkę. Należą do nich:
- dane pożyczkobiorcy,
- dane pożyczkodawcy,
- informacje o rodzaju udzielonej pożyczki i jej kwocie,
- czas trwania umowy,
- całkowita kwota do spłaty,
- termin i sposób wypłacenia pożyczki,
- harmonogram spłaty i to, w jaki sposób będziemy jej dokonywać,
- wysokość RRSO tj. Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania,
- dodatkowe koszty związane z zaciąganym przez nas zobowiązaniem (np. ubezpieczenie pożyczki, prowizje),
- konsekwencje opóźnień w spłacie.
W większości firm pozabankowych umowa przysyłana jest nam na podany we wniosku adres mailowy, dzięki czemu możemy zapoznać się z nią jeszcze przed pojawieniem się kuriera.
Czy umowa musi mieć formę pisemną?
Kodeks cywilny zawiera jedynie podstawowe elementy, które powinny znaleźć się w umowie pożyczki. Jej dokładny wygląd (oczywiście zgodny z obowiązującymi przepisami) zależny jest od konkretnego pożyczkodawcy.
Co do zasady, umowa pożyczki powinna mieć formę dokumentu, co stanowi zarówno zabezpieczenie naszych interesów, jak i gwarancję dla pożyczkodawcy, że przyznane zobowiązanie spłacimy w terminie. Forma pisemna jest niezbędna również wtedy, gdyby zaszła konieczność rozstrzygnięcia spornych kwestii przed sądem.
Otrzymując umowę pożyczki, nie mamy żadnego wpływu na jej treść, gdyż ta jest z góry ustalona przez firmę pozabankową. Tak wypracowany wzór zawiera najważniejsze dla konsumenta informacje.
Prawo do odstąpienia od umowy
Po podpisaniu umowy możemy odstąpić od niej w terminie 14 dni od jej zawarcia bez konieczności podawania przyczyny. Wzór odstąpienia od umowy powinien zostać nam dostarczony wraz ze wszystkimi dokumentami dotyczącymi pożyczki. Dokładne warunki i to, w jaki sposób możemy odstąpić od umowy, także musi zostać nam przekazane przez pożyczkodawcę.
Nim zdecydujemy się podpisać umowę, sprawdźmy, czy zawiera ona wszystkie wymagane prawem elementy. Brak któregokolwiek z nich powinien wzbudzić nasze wątpliwości.
Polecamy:
– Pożyczki 24h – na czym polegają i czy są bezpieczne?