Pozycjonowanie strony firmowej w Internecie – pierwsze kroki do zdobycia wysokiej pozycji w Google

W obecnych czasach prowadzenie działalności gospodarczej jest w dużym stopniu związane z siecią globalną. To właśnie przez Internet często pozyskujemy klientów. Osoby zainteresowane naszymi produktami czy oferowanymi usługami często sprawdzają opinie o naszej firmie w sieci. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby zapewnić odpowiednią widoczność strony. Internetowe działania SEO właśnie w tym mogą nam pomóc.

Czym jest pozycjonowanie stron WWW? Prosty przykład.

Wyjaśniając, czym jest skuteczne pozycjonowanie strony internetowej, posłużmy się przykładem. Załóżmy, że prowadzisz firmę budowlaną na terenie Krakowa. Potencjalnych kontrahentów interesują firmy z najbliższej okolicy i żeby je znaleźć, korzystają z przeglądarki internetowej. Wpisując frazę „firmy budowlane Kraków”, znaleźć mogą wiele propozycji i tu jest meritum tego wstępu. Chodzi o to, aby to właśnie Twoja strona WWW pojawiła się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Do tego potrzebujesz specjalistów znających się na pozycjonowaniu stron internetowych.

Pozycjonowanie strony internetowej – korzyści

Finalnym efektem pozycjonowania powinna być obecność Twojej strony internetowej na pierwszej stronie wyników wyszukiwarki Google. Najbardziej cenione jest trafienie do TOP3, ale już sam fakt znalezienia się w TOP10 daje nieraz zadowalające rezultaty. Czym dokładnie są te rezultaty? Otóż dobrze wypozycjonowana strona skutecznie wabi potencjalnych klientów.

Szybkie efekty pozycjonowania stron

Z badań wynika, że internauci nie poświęcają zbyt dużo czasu na poszukiwania firm czy produktów w sieci. Duży odsetek osób surfujących w sieci zadowala się wynikami z pierwszej strony wyników wyszukiwania. Ważne jest więc, aby została wdrożona właściwa strategia pozycjonowania stron, aby osiągnąć zadowalający efekt.

Pomocne oprogramowanie do analiz i audytu

Branża SEO (Search Engine Optimization) stale się zmienia i mocno rozwija. W dużym stopniu wsparciem są tutaj różne narzędzia, które pozwalają ocenić witryny od strony technicznej. Specjaliści z tejże branży opierają się często na Google Search Console, SurferSEO, Senuto, Ahrefs czy Contadu. Dzięki odpowiednim narzędziom można przeprowadzić kompleksowe pozycjonowanie stron, ale najpierw należy wykonać audyt SEO. To on pozwoli wytyczyć kierunek działania. Na podstawie wyników audytu SEO można ocenić czy optymalizacja techniczna strony została wykonana właściwie oraz sprawdzić ilość wartościowych linków.

Nie tylko treści strony mają znaczenie

Algorytmy odpowiedzialne za skuteczne pozycjonowanie stron internetowych są dość mocno złożone. Na ocenę wartości strony wpływają takie czynniki jak:

  • optymalizacja strony internetowej;
  • linkowanie wewnętrzne;
  • ilość słów kluczowych;
  • pozyskiwanie linków zewnętrznych;
  • pozyskiwanie linków przychodzących;
  • szybkość ładowania strony;
  • błędy w kodzie strony i dane strukturalne.

Pozycjonowanie w wyszukiwarce Google najczęściej kojarzone jest z obecnością wartościowych fraz kluczowych. Jednak nie tylko słowa kluczowe zaważają o tym czy wyprzedzimy konkurencję na liście wyników w wyszukiwarkach internetowych.

Pozycjonowanie lokalne

Jest to rodzaj pozycjonowania przeznaczony dla firm, których celem jest dotarcie do klientów z najbliższej okolicy. Świetnym przykładem jest ten, o którym wspomnieliśmy w jednym z powyższych akapitów. Targetem przedsiębiorcy są tutaj osoby wyszukujące produktów i usług w jakimś konkretnym mieście czy regionie. Dużą wartość ma tutaj występowanie naszej firmy w Google Moja Firma (wizytówka).

Pozycjonowanie ogólnopolskie

W tym przypadku musi zostać wdrożona nieco inna taktyka i jest to pozycjonowanie WWW w trudniejszym wydaniu. Ogólnopolskim pozycjonowaniem stron internetowych interesują się głównie ci przedsiębiorcy, którzy działają na terenie całego kraju. Aby wyszukiwarki internetowe mogły odpowiednio wysoko ocenić taką stronę, konieczne będzie stosowanie właściwego link buildingu. Duże znaczenie ma tutaj pozyskiwanie naturalnych linków. Ten typ pozycjonowania jest skierowany głównie do tych podmiotów, które wykorzystują strony internetowe jako główne źródło komunikacji z klientem.

Pozycjonowanie globalne

Pragnąc zwiększyć swoje zasięgi do globalnego stopnia, należy zdecydować się na ten wariant. Jest to zdecydowanie najbardziej wymagające rozwiązanie i proces pozycjonowania strony internetowej, nie opiera się tu jedynie o obecność wartościowych słów kluczowych. Ważne jest również dostosowanie wersji językowych stron do konkretnych lokalizacji czy pozyskanie linków z krajów, na które się pozycjonujemy.

Zwiększenie widoczności strony to dłuższy proces

Chcąc odpowiednio wypromować swoją stronę, nie wystarczy zadbać jednorazowo o przyspieszenie ładowania strony czy content marketing. Oprócz początkowego audytu i przeprowadzeniu procesu optymalizacji strony, konieczne jest systematyczne aktualizowanie treści. Pozycjonowanie to działanie długoterminowe, co oznacza, że na jego efekty często przyjdzie nam czekać kilka miesięcy. Jednak koszt pozyskania klienta z organicznych wyników wyszukiwania jest o wiele niższy niż w przypadku korzystania z płatnych form reklamy.

Rodzaje wyników

Wyszukiwarka Google na podane zapytanie zwraca dwa rodzaje wyników:

  • Wyniki naturalne – często nazywane są również organicznymi lub bezpłatnymi. Pozycjonowanie SEO ma na właśnie na celu umiejscowienie naszej strony na jak najwyższej pozycji. Pierwsze miejsca gwarantują duży ruch na stronie, co przekłada się na zwiększoną sprzedaż lub pozyskanie większej ilości zleceń.
  • Wyniki płatne – są to wyniki generowane dzięki odpowiednio przeprowadzonym kampaniom marketingowym. Jak sama nazwa wskazuje, aby znaleźć się w tym miejscu w wynikach wyszukiwania, konieczne jest zapłacenie Google za tę możliwość.

Warto dodać, że wyniki płatne wyświetlane są w wyszukiwarce tuż przed wynikami organicznymi, i opatrzone są etykietą “Reklama”.

Frazy kluczowe – podstawa pozycjonowania

Efektywne pozycjonowanie Twojej strony WWW zawsze opierać się musi o odpowiednio dobrane słowa kluczowe. Najważniejsze jest to, aby dobrać odpowiednie słowa kluczowe do swojej branży, które są wyszukiwane przez potencjalnych klientów. Skąd je wziąć? Tutaj na pomoc przychodzą różne narzędzia, z których korzystają agencje SEO. Do nich zaliczyć można Google Search Console, Planer Słów Kluczowych, Senuto i wiele innych. Słowa kluczowe to nie wszystko, ale jednak odgrywają znaczącą rolę w całym procesie.

Postaw się w roli klienta!

Żeby odpowiednio dobrać słowa kluczowe i zastosować je na Twojej stronie, musisz zacząć myśleć jak klient. Zakładając, że prowadzisz firmę budowlaną, musisz pomyśleć co, jako klient wpiszesz w pole wyszukiwarki. Jeśli szukasz firmy w swojej okolicy, to zapewne dodasz nazwę miasta lub regionu, zgadza się? Tak powstanie przykładowo fraza kluczowa „firma budowlana Kraków”. Na jednym takim słowie nie można oczywiście poprzestać, ponieważ klient może wpisać również „budowlane firmy w Krakowie” itp.

Wybierz odpowiednią agencję SEO!

Prowadząc własną działalność gospodarczą, często nie mamy czasu na samodzielne pozycjonowanie czy też prowadzenie kampanii marketingowej zakrojonej na szerszą skalę. Należy mieć świadomość, że to właśnie takie działania napędzają gospodarkę i przyciągają do firmy potencjalnych klientów. Jeśli nie mamy czasu lub energii na takie czynności, to warto poszukać sprawdzonej agencji SEO, która zadba o odpowiednie wypromowanie naszej strony. Warto wybierać firmy, które przeprowadzą najpierw profesjonalny audyt, który pozwoli na obranie właściwej strategii, a następnie zajmie się eliminacją błędów technicznych i optymalizacją treści. Nie można też zapominać o aktywnym pozyskiwaniu linków, gdyż bez nich trudno będzie przebić się na bardziej konkurencyjne frazy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com