Pozycjonowanie sklepu www: dlaczego warto walczyć o opinie klientów

Pozycjonowanie sklepu internetowego wydaje się być kluczową sprawą dla osób odpowiedzialnych za sukces takiego przedsięwzięcia. Najpiękniejszy design, wygoda w obsłudze aplikacji do robienia zakupów, czy szybki czas wysyłki to sprawy ważne, jednak nie będzie okazji się nimi pochwalić, jeśli klient nie trafi na witrynę sklepu. Reklama sklepu internetowego to również istotny czynnik, wpływający na liczbę odwiedzin, a co za tym idzie ilość zakupionych towarów. W „tradycyjnym” świecie niejednokrotnie można usłyszeć opinie od zadowolonych klientów zakładu fryzjerskiego, salonu samochodowego, czy firmy remontowej. Mają one wpływ na decyzje konsumenckie osoby, która takie komunikaty otrzymuje.

Słysząc od kilku różnych osób wyrazy zadowolenia z danej usługi, skłonność do skorzystania z niej rośnie. Warto przy tym pamiętać o jednej istotnej prawidłowości: silniejszy efekt wywołuje zawsze opinia negatywna. Dzieje się tak między innymi dlatego, że ludzie są bardziej chętni by wyrazić tego typu odczucia. Znajduje to odzwierciedlenie w znanym powiedzeniu: „Zadowolony klient powie o firmie trzem kolejnym, niezadowolony poinformuje dziesięciu”. Również odbierając komunikaty, większą wagę przywiązuje się do treści negatywnych, które mają „ostrzegać” przed ryzykiem utraty pieniędzy, czasu itp.

Pozycjonowanie sklepu, a opinie klientów

Opinie klientów mogą stanowić bardzo ważny aspekt w skutecznym pozycjonowaniu. Algorytmy wyszukiwarek internetowych, badając zasoby sieci, zwracają szczególną uwagę na często aktualizowane strony. Regularne umieszczanie treści wpływa pozytywnie na pozycjonowanie sklepu internetowego. Dlaczego nie mają to być również opinie zadowolonych klientów? Będą one powodować ponowne „odwiedzenie” strony przez robota, dostarczając jednocześnie słów kluczowych. Innym istotnym aspektem jest funkcjonowanie „społecznego dowodu słuszności”, który nakazuje ludziom podejmować decyzje, które wcześniej podjęło wielu innych ludzi. Dotyczy to również decyzji zakupowych. Po uwzględnieniu tego czynnika pozycjonowanie sklepów internetowych nabiera innego wymiaru.

dekoori-pl-opinie-allegro1

A jak wpływa komentarz negatywny?

Prowadzący sklepy internetowe i ich pracownicy często starają się unikać możliwości pojawienia się komentarzy negatywnych, a nawet dyskretnie je usuwają, gdy te się pojawią. Znane są przykłady regulaminów, które przewidują karę za negatywny komentarz, włącznie z doniesieniem do prokuratury o zniesławieniu. Warto jednak pamiętać, że nawet tego typu treści jak komentarz negatywny, mogą mieć dobry wpływ na pozycjonowanie sklepów. Kluczem do tego jest odpowiedź, jaka zostanie udzielona. Można w niej zawrzeć odpowiednie treści, wzbogacające całość odbioru strony. Częściowo więc sprawdza się tutaj stara zasada: „Nieważne jak, byleby mówili.”, z zastrzeżeniem że potencjalne treści negatywne będą stanowić jedynie ułamek całości i spotkają się z inteligentną reakcją. W rezultacie poprawi się dzięki temu pozycjonowanie sklepu.

Co jest najbardziej skuteczne?

Reklama internetowa sklepu, powinna być wzmocniona poprzez obecne na stronie komentarze klientów. Odwiedzając po raz pierwszy taką witrynę, można spotkać nie tylko przygotowany przez specjalistów od marketingu przekaz, ale również opinie z którymi łatwiej się utożsamić przeciętnemu człowiekowi. Dodatkowo, jak opisaliśmy powyżej, obecność komentarzy wpływa bardzo pozytywnie na pozycjonowanie sklepu internetowego. Użytkownik pozostawiający po sobie ślad na stronie, to cenny użytkownik – za darmo dokonuje aktualizacji treści. Warto zatem skutecznie zachęcać do pozostawiania opinii i komentarzy do produktów, usług, treści, dzięki czemu można znacznie wspomóc widoczność witryny w wyszukiwarce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com