RRSO, czyli po czym poznasz dobry kredyt samochodowy?

Zakup nowego samochodu to poważna inwestycja, której wcale nie musisz finansować gotówką. Większość osób korzysta z zewnętrznego wsparcia finansowego przygotowanego przez banki. Kredyt samochodowy to dobre rozwiązanie – pod warunkiem, że dokładnie przeanalizujesz dostępne oferty. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Oferty przygotowane przez banki – chociaż są bardzo zbliżone do siebie – sporo się różnią, na co wskazuje kalkulator kredytu samochodowego. Większość kredytobiorców uwzględnia wyłącznie oprocentowanie nominalne, które jest ważne, jednak niewiele mówi o całkowitej sumie do spłaty.

RRSO, czyli co?

RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) to wskaźnik, który daje obraz o całkowitych kosztach zaciąganego zobowiązania. Uwzględnia bowiem w skali roku nie tylko naliczane odsetki, ale również koszty pozaodsetkowe. Dzięki temu kredytobiorca może oszacować opłacalność konkretnych oferty i wybrać tę najkorzystniejszą.

Chociaż RRSO można obliczyć samodzielnie, jest to działanie dość skomplikowane. Dlatego – zgodnie z obowiązującymi przepisami – banki mają obowiązek informowania o tym wskaźniku każdego klienta. Procentowa wartość musi być podana w sposób czytelny i zrozumiały – tak jak pozostałe parametry oferowanego kredytu. Zwykle więc – poza informacją o wysokości RRSO – przedstawiany jest tzw. przykład reprezentatywny.

Im niższe RRSO, tym lepiej?

W przypadku kredytów samochodowych niższe RRSO oznacza atrakcyjniejszą ofertę finansowania. Dlatego warto zwracać uwagę wyłącznie na te produkty bankowe, które charakteryzują się możliwie najniższą rzeczywistą roczną stopą oprocentowania.

Przykładem może być Kredyt 50 na 50 dostępny w ofercie Toyota Banku. Finansując zakup modelu Aygo, można liczyć na RRSO w wysokości 1%*. Uwaga! Promocja ważna jest tylko do końca marca 2020 roku.

Jak wybrać dobry kredyt na samochód?

Samo RRSO, chociaż stanowi ważny parametr, nie zawsze musi być wyznacznikiem dobrej oferty finansowania. Jak pokazuje kalkulator kredytu samochodowego, trzeba wziąć pod uwagę wiele innych aspektów. Zalicza się do nich między innymi:

  • wysokość miesięcznej raty,
  • wymagany wkład własny,
  • okres finansowania.

Poza finansowaniem typu 50 na 50, ciekawym rozwiązaniem jest kredyt TCM oparty na cyklicznej wymianie pojazdu. Przykładem takiego rozwiązania jest m.in. Kredyt SMARTPLAN na nowe samochody w ofercie Toyota Banku. Wyróżnikiem jest niska miesięczna rata odpowiadająca rzeczywistej utracie wartości auta przez okres finansowania oraz możliwość wymiany samochodu po 3-4 latach bez angażowania środków własnych. Dla właścicieli Toyot dostępna jest także usługa Comfort Pay, dzięki której płatność za serwis czy ubezpieczenia komunikacyjne można rozłożyć na wygodne miesięczne raty.

pozycjonowanie stron wwwWybierając kredyt samochodowy, warto zwrócić uwagę także na dodatkowe wymagania, np. konieczność założenia rachunku osobistego lub skorzystanie z innych produktów bankowych.

*Reprezentatywny przykład dla Standard Kredytu 50/50 w ramach Promocji “Standard Kredyt 50/50 – Zima z AYGO” na zakup nowego samochodu Toyota AYGO w cenie 37300,00 zł, wpłata własna 18650,00 zł, czas obowiązywania umowy 12 miesięcy: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 1,00 %, całkowita kwota kredytu (bez kredytowych kosztów) 18650,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 18836,50 zł, oprocentowanie stałe 0,00 %, całkowity koszt kredytu 186,50 (w tym prowizja 1,00 % (186,50 zł) odsetki 0,00 zł), jedna rata płatna jednorazowo w 12 miesiącu umowy w wysokości 18836,50 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 2020-01-15 na reprezentatywnym przykładzie. Wymóg zawarcia dodatkowej umowy ubezpieczenia autocasco (AC) i z tytułu kradzieży (KR) dla kredytowanego samochodu, której kosztu nie da się przewidzieć – koszt niewliczony do RRSO.

Polecamy również:
https://www.polskibiznes.info/pozycjonowanie-reklamy-wybrac/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com