Poznaj urządzenia do kontroli czasu pracy

Staroświeckie listy obecności w firmach przechodzą powoli do lamusa. Zastępują je nowoczesne systemy komputerowe, które dokonują automatycznej rejestracji czasu pracy. Cechują się wygodą w obsłudze, zarówno dla pracowników, jak i pracodawcy. Większość takich systemów składa się z poszczególnych modułów, a do obsługi każdego potrzeba specjalistycznych urządzeń.

Karty zbliżeniowe

Najbardziej podstawowym systemem jest zwykły rejestrator czasu pracy, który za pomocą sieci LAN łączy się z komputerem i zapisuje wejścia i wyjścia pracowników. Ci dokonują rejestracji za pomocą kart zbliżeniowych. Taki rejestrator korzysta ze zwykłego zasilacza dogniazdkowego, przez co musi znajdować się w pobliżu źródła prądu. Całość jest obsługiwana przez specjalny program komputerowy. Ten system nie różni się funkcyjnie od papierowej listy obecności, z tą różnicą, że dane są przechowywane w formie cyfrowej. Bardziej zaawansowane systemy kontroli czasu pracy są wyposażone jeszcze w dodatkowy czytnik, który umożliwia rozdzielenie punktów wejścia i wyjścia pracowników, dzięki czemu zmniejszy się liczba błędów popełnianych przez pracowników.

Takie urządzenie może zostać zamontowane nawet w sporej odległości od podstawowego rejestratora, a wybierając model z dużym zasięgiem odczytu, pracownik nie musi nawet przykładać karty. Wystarczy, że posiada ją przy sobie. Kolejnym elementem, który warto zakupić jest czytnik systemowy USB, który umożliwia rejestrację nowych kart w systemie bez konieczności podchodzenia do głównego rejestratora.

Szczegółowa identyfikacja

Bardzo popularne stało się rozszerzenie wyżej wspomnianego systemu o zamek elektromagnetyczny, montowany najczęściej na głównych drzwiach wejściowych firmy. Dzięki temu, zmniejsza się prawdopodobieństwo dostania się na teren zakładu osób niepowołanych.

Oczywiście, trzeba pamiętać również o czujnikach stanu drzwi, a także przycisku wyjścia awaryjnego. Chcąc mieć jeszcze większą pewność dotyczącą personaliów osób wchodzących do firmy, można zdecydować się o rozszerzenie systemu o moduł fotorejestracji lub innych rozwiązań biometrycznych. Obok rejestratora wejść, trzeba podłączyć kamerę, która za każdym użyciem czytnika będzie robiła zdjęcie osoby wchodzącej. Później zostanie ono przesłane do systemu i zapisane w bazie danych. Rejestrator może być także wyposażony w moduł do odczytu linii papilarnych lub w wersji bardziej nowoczesnej – siatkówki oka.

Takie informacje biometryczne znajdują się w bazie danych i za każdym razem są porównywane z konkretną osobą, chcącą wejść na teren zakładu. Czasem można się także spotkać z systemem identyfikacji głosu. Takie systemy są jednak drogie i niepotrzebne, jeśli firma nie pracuje nad czymś, co nie może ujrzeć światła dziennego.

Bramki obrotowe

Szczególnie duże korporacje, gdzie ruch pracowniczy (zwłaszcza w godzinach rozpoczęcia i zakończenia pracy) jest bardzo duży, mogą być zainteresowane wprowadzeniem bramek obrotowych z rejestratorami. Dzięki temu, unika się zamieszania oraz przypadkowych rejestracji, jeśli ktoś znajdzie się zbyt blisko czujnika. Takie rozwiązanie również bardzo skutecznie minimalizuje ewentualną liczbę błędów popełnionych przez pracowników, a także ogranicza dostęp osób nieupoważnionych. Każdy niepowołany musi najpierw zgłosić się na recepcję, by uzyskać specjalną kartę gościa. Wszystkie przedstawione rozwiązania i urządzenia działają pod kontrolą specjalistycznych programów komputerowych.

Decydując się na profesjonalny system, warto także rozważyć oprogramowanie, które w pewien sposób usprawni pracę działu kadr. Takie środowisko może automatycznie rozliczać czas pracy pracowników, określać liczbę godzin nadliczbowych, rozliczać spóźnienia czy pilnować przepisów o czasie pracy zawartych w Kodeksie Pracy. Nie we wszystkich firmach tak zaawansowane metody kontroli czasu pracy są niezbędne. Jeśli jednak liczba zatrudnionych rośnie, a my mamy coraz większe problemy z nadzorowaniem poszczególnych pracowników, trzeba zastanowić się nad wprowadzeniem pewnych rozwiązań, które tylko ułatwią nam życie.

Interesują Cię nowoczesne systemy rejestracji czasu pracy sprawdź na stronie controlsys.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com