Ranking najbogatszych Polaków to nie tylko swoista kronika towarzyska pokazująca, kto akurat zyskał, a kto stracił. Poznanie sylwetek ludzi mogących poszczycić się największym majątkiem w kraju to przede wszystkim możliwość sprawdzenia w co i jak inwestują najbogatsi. Może być to źródłem inspiracji lub pomocną rada na drodze do zgromadzenia własnego majątku.
Miejsce pierwsze
Niezmiennie od bardzo wielu lat pierwszym na liście najbogatszych Polaków jest Jan Kulczyk. Jego majątek szacowany jest na około piętnaście miliardów złotych. Główne pola aktywności biznesmana z Poznania to infrastruktura oraz energetyka. Jego ostanie działania są ukierunkowane na rozwój grupy energetycznej, w czym pomóc mu ma poszukiwanie ropy w Afryce. Jan Kulczyk liczy na poprawę otoczenia gospodarczego Polski w tym szczególnie Ukrainy co może znacząco poprawić zarówno sytuację w Polsce, jak i u naszego wschodniego sąsiada. W swoich inwestycjach nie boi się odważnych decyzji i szukania niestandardowych metod pozyskiwania partnerów.
Miejsce drugie
Zygmunt Solorz – Żak to biznesman, który znany jest przede wszystkim, jako twórca telewizji Polsat. Jednak wraz z początkiem dwudziestego pierwszego wieku jego inwestycje znacząco wykroczyły poza branże medialną. Energetyka, telekomunikacja a także bankowość to nowe pola działania Solorz – Żaka.
Miejsce trzecie
Michał Sołowow to połączenie biznesmana i sportowca. Znany jest jako poważny inwestor, w portfelu które znaleźć można takie firmy, jak Synthos, Barlinek, Echo Investment czy Rovese. Dodatkowo Michała Sołowowa można spotkać także na torze wyścigowym, gdyż jest on kierowcą rajdowym.
Miejsce czwarte
Leszek Czarnecki zajmujący czwarte miejsce na liście najbogatszych Polaków to twórca holdingu Getin którego okrętem flagowym jest Getin Bank. Jego największym i najbardziej okazałym dziełem na rynku nieruchomości jest drapacz chmur, który stoi we Wrocławiu.
Miejsce piąte
Dariusz Miłek to twórca potęgi obuwniczej firmy CCC. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych marek w Polsce, a salony Boti, Lasocki czy CCC można spotkać także w Czechach czy na Słowacji, a także w Niemczech, Turcji, Rosji czy Austrii. Stworzone przez niego imperium obuwnicze należy do jednych z najtrwalszych przedsiębiorstw na rynku środkowo – wschodnie Europy.
Miejsce szóste.
Wiaczesław Smołokowski to partner biznesowy Grzegorza Jankilewicza, z którym wspólnie tworzył spółkę działającą w branży paliwowej J&S. Obecnie jest działa w międzynarodowej spółce Mercuria Group.
Miejsce siódme
Grzegorz Jankilewicz to działający wspólnie z Wiaczesławem Smołokowskim biznesmen. Ich wspólne działania skupiają się na inwestycjach na rynku paliwowym. Prowadzona przez nich w latach dziewięćdziesiątych spółka J&S była jednym z potentatów na rynku obrotu paliwa na polskim rynku. Rozwój przedsiębiorstwa oraz skuteczne działania poza biznesowe pozwoliły na wyjście z ofertą spółki na rynek międzynarodowy.
Miejsce ósme
German Efromovich to pochodzący z Brazylii biznesman, który od 2012 roku posiada także polski paszport. Dzięki polskiemu pochodzeniu mógł on wystąpić o przyznanie obywatelstwa kraju swoich przodków i tym samym zyskać status obywatela Unii Europejskiej. Stworzona przez niego grupa Synergy Group to zajmująca się liniami lotniczymi, energetyką i produkcja sprzętu medycznego międzynarodowa firma.
Miejsce dziewiąte
Jerzy Starak to właściciel Polpharmy, firmy farmaceutycznej, która ma blisko 5% udziału w polskim rynku leków. Od 2012 roku jest on także posiadaczem większości udziałów w Polfie, która produkuje blisko 140 gatunków leków. Ponadto Jerzy Starak jest udziałowcem w Zakładach Tłuszczowych Kruszwica.
Miejsce dziesiąte
Roman Karkosik to właściciel firmy Boryszewo – posiada 59% udziałów oraz jest jej twórcą. Wokół swojej głównej inwestycji stworzył bardzo szerokie imperium, które pozwala mu na aktywne i agresywne działania na giełdzie. Jest znanym i szanowanym inwestorem, który cieszy się sporym uznaniem i szacunkiem z uwagi na swój zmysł przewidywania i analizy wydarzeń rynkowych.