Pracownica, która wraca do pracy z urlopu macierzyńskiego ma zapewnionych wiele uprawnień. Najważniejszym z nich jest możliwość objęcia dotychczasowego stanowiska, ochronę zatrudnienia oraz dodatkowe dni wolne.
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – najważniejsze informacje
Prawo chroni zarówno kobiety w ciąży, jak i te przebywające na urlopie macierzyńskim oraz powracające do pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem. Po zakończonym urlopie macierzyńskim pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownicę na takie samo stanowisko, jakie zajmowała przed urlopem. Jeśli z różnych powodów nie ma takiej możliwości, to powinien zapewnić stanowisko równorzędne z zajmowanym wcześniej albo takie, które odpowiada jej kwalifikacjom zawodowym. Zmiana stanowiska nie może jednak wpłynąć na obniżenie wynagrodzenia. Pracownica, która zajmuje się dzieckiem do 4 roku życia, nie może być zatrudniona w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej, chyba że sama wyraziła na to zgodę. Podróż służbowa poza miejsce zamieszkania również wymaga zgody pracownicy.
Dodatkowe uprawnienia
Pracownica, która wróciła do pracy, ale nadal karmi dziecko piersią powinna otrzymać dwie półgodzinne przerwy, a jeśli karmi więcej niż jedno dziecko, to należą się jej dwie przerwy po 45 minut. Przerwy mogą zostać udzielone łącznie i wliczają się do czasu pracy więc przysługuje za nie wynagrodzenie. Do czasu kiedy dziecko skończy czternaście lat, rodzicom przysługują 2 dni wolne w ciągu roku na tzw. opiekę nad dzieckiem.
Długość urlopu macierzyńskiego
Urlop macierzyński przysługuje w wymiarze 20 tygodniowym, jeśli mowa o urodzeniu jednego dziecka podczas jednego porodu. Urodzenie większej ilości dzieci przy jednym porodzie odpowiednio zwiększa ten czas. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego można skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który wynosi 6 tygodni dla urodzenia jednego dziecka oraz 8 tygodni dla urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu.