Portfele do bitcoina – a Ty na jaki typ postawisz?

Mamy nadzieję, że jeśli jesteś zainteresowany handlem kryptowalutami to masz choć podstawową wiedzę o rodzajach portfeli Bitcoin. Tym samym postanowiliśmy zrobić mały przegląd niektórych popularnych modeli, aby pomóc Ci wybrać najlepszy portfel bitcoin dla siebie.

Jak już wiesz, portfele Bitcoin dzielą się na 3 grupy:

  • wirtualną
  • mobilną
  • stacjonarną.

Oceniając różne portfele Bitcoin rozważaliśmy następujące funkcje. Pierwszą z nich była sama kontrola pieniędzy. Pełna jest wtedy gdy jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoich bitcoinów, nie można ich zamrozić ani ukraść, jeśli przestrzegasz zasad. Są też transakcje, które muszą być potwierdzone przez stronę trzecią. Pełną kontrolę można również odnowić, jeśli masz kopię zapasową oryginalnego portfela. Kontrola może też być częściowa – wtedy masz dostęp do swoich monet, ale są one pod kontrolą jakiejś usługi, która jest odpowiedzialna za ich bezpieczeństwo np. giełdy.

Pod uwagę tworząc zestawienie portfeli do kryptowalut wzięliśmy także uprawomocnienie. Może być ono pełne, uproszczone bądź scentralizowane.

Transparentność też miała dla nas znaczenie i może być ona pełna, gdzie ma miejsce kod open source, który został utworzony za pomocą ustalonego algorytmu, i każdy programista może sprawdzić jego bezpieczeństwo. Inna jest podstawowa – tutaj kod który został utworzony za pomocą niezmiennego algorytmu, więc nie możesz być w 100% pewny jego bezpieczeństwa. Jest też aplikacja zdalna, przy której portfel Bitcoin jest ładowany ze zdalnego serwera. W tym przypadku nie można zapominać iż bezpieczeństwo portfela zależy całkowicie od strony trzeciej. To wciąż nie wszystkie, ale na pewno najważniejsze brane przez nas pod uwagę czynniki, które i Tobie pozwolą znaleźć odpowiedni portfel do bitcoina.

W naszym rankingu na pierwszym miejscu jest Bitcoin Core, w którym to występuje pełna kontrola pieniędzy, walidacja i transparentność. Największe zalety tego portfela to na pewno wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki zapewnia. Nie bez znaczenia jest też anonimowość użytkowników. Budujące jest to, że ten program szybko się rozwija i udoskonala, dzięki czemu można liczyć na to, że ten portfel w przyszłości będzie jeszcze pewniejszym rozwiązaniem. Należy także podkreślić iż jest oficjalnym klientem Bitcoin. Jeśli jednak mielibyśmy wymienić jakieś wady to chyba to, że ten portfel do bitcoin naprawdę zajmuje dużo miejsca na komputerze i wymaga dużych ilości pamięci RAM. Jego minusem jest też brak dodatkowych funkcji, sporo właścicieli takiego portfela zgłasza też że wolno działa.

Alternatywą jest Armory, który posiada w odróżnieniu od poprzedniego wiele dodatkowych funkcji np. szyfrowanie, czy kopie zapasowe. Sporym atutem jest także możliwość zarządzania wieloma portfelami, jak również możliwość wysyłania wiadomości podpisanych przy użyciu posiadanego klucza prywatnego – to daje innym pewność, że wysłana wiadomość na 100% pochodzi od Ciebie. Ma jednak też swoje wady np. może wydawać się zbyt trudny w obsłudze dla początkujących.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com