Kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne jako jeden ze sposobów na dywersyfikację oszczędności oraz długofalową inwestycję. Aby jednak móc kupować i sprzedawać jakąkolwiek spośród dostępnych obecnie na rynku walut alternatywnych, niezbędny jest portfel kryptowalut, często określany po prostu jako portfel bitcoin. Jak go założyć i jakie są rodzaje portfeli na kryptowaluty?
Czym jest portfel bitcoin?
Z perspektywy przeciętnego użytkownika portfel kryptowalutowy działa bardzo podobnie do zwykłego konta bankowego – z tą tylko różnicą, że zamiast określonej waluty fiducjarnej przechowuje się na nim kryptowaluty. Co ważne, zazwyczaj w obrębie jednego portfela bitcoin można przechowywać różne kryptowaluty, ale istnieją tez portfele dedykowane, które obsługują wyłącznie jedną albo tylko kilka wybranych walut wirtualnych.
Technicznie rzecz biorąc każdy portfel bitcoin to para kluczy kryptograficznych, z których klucz publiczny (tzw. publiczny adres portfela) służy do zawierania transakcji, czyli np. odbierania kryptowalut, natomiast klucz prywatny jest wykorzystywany do autoryzacji transakcji. Klucza prywatnego nigdy nie można udostępniać osobom trzecim, ponieważ użycie go jest jedynym sposobem na uzyskanie dostępu do zgromadzonych w portfelu bitcoin środków.
Rodzaje portfeli kryptowalut
Zasadniczo portfele kryptowalutowe dzieli się na portfele zimne oraz portfele gorące. Portfel zimny działa bez dostępu do sieci (offline), tak więc jest zabezpieczony przed atakami hakerów, co zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych w nim altcoinów. Portfele tego typu mogą być sprzętowe lub papierowe – portfel sprzętowy to zewnętrzne urządzenie (z wyglądu przypominające pendrive), które podłącza się do komputera za każdym razem, gdy chcemy wykonać jakieś operacje na posiadanych kryptowalutach. Portfel papierowy natomiast jest zwykłym kawałkiem papieru, na którym został zapisany klucz prywatny naszego portfela.
Portfele gorące działają online i dzieli się je na:
- portfele mobilne, czyli dedykowane aplikacje dla iOS i Androida, działające w oparciu o skanowanie kodów QR;
- portfele desktopowe (komputerowe), które są aplikacjami przeznaczonymi do instalacji na komputerach klasy PC i które mogą obsługiwać różną liczbę walut wirtualnych;
- portfele przeglądarkowe, do których trzeba się zalogować przez przeglądarkę internetową, by uzyskać dostęp do swoich bitcoinów czy innych kryptowalut. Ogromną zaletą tego rodzaju portfela bitcoin jest możliwość skorzystania z niego w każdym miejscu, w którym można połączyć się z internetem. Warto jednak zwrócić baczną uwagę na rzetelność i wiarygodność operatora platformy, w obrębie której zakładamy nasz portfel, aby uniknąć utraty kryptowalut zapisanych w takim portfelu.
Przyjęło się, że portfele zimne są najczęściej używane do przechowywania dużych ilości kryptowalut (czyli oszczędzania oraz inwestownaia), natomiast portfele gorące służą do bieżącego obracania nimi, czyli przede wszystkim robienia zakupów.
Jak założyć własny portfel na kryptowaluty?
Najprostszym sposobem na rozpoczęcie przygody z kryptowalutami jest własny portfel przeglądarkowy – to opcja wygodna, wszechstronna i bardzo prosta w obsłudze. Dla przykładu stworzenie wirtualnego portfela bitcoin na jednej z rodzimych, polskich platform coincher.com wymaga jedynie zarejestrowania się w serwisie. Po prawidłowej rejestracji użytkownik otrzymuje natychmiast dostęp do swojego portfela przeglądarkowego, który może zasilić bitcoinami lub innymi kryptowalutami.
Jak więc widać założenie własnego portfela bitcoin jest bardzo proste i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy – warto skorzystać z tej możliwości tym bardziej, że ceny kryptowalut są obecnie atrakcyjne dla potencjalnego inwestora.
Artykuł przygotowany we współpracy z https://coincher.com/