Popularne, bo polecane. Dobre sklepy internetowe stawiają na wiarygodność

Rynek e-commerce rozwija się w Polsce coraz dynamiczniej. Na chwilę obecną w polskiej sieci funkcjonuje ok. 20 tysięcy różnych e-sklepów, więc tym nowo powstałym trudno jest wytrzymać konkurencję ze strony popularnych sklepów internetowych o ugruntowanej pozycji. Co sprawia, że klient preferuje zakupy właśnie u nich? Bardzo często decyduje o tym duża wiarygodność i opinia dobrego sklepu internetowego.

Badania pokazują, że aż 80% udziału w obrotach całego rynku zgarnia 10% najpopularniejszych sklepów internetowych, a reszta e-sklepów musi rozdzielić między siebie pozostałe 20%. Nic dziwnego, że rozpaczliwie walczą o uwagę potencjalnych klientów. Najczęściej robią to za pomocą niskich cen, ale obecnie większość sklepów obniżyła je do granic opłacalności, więc na znaczeniu zyskują inne metody promocji, szczególnie marketing szeptany.

Dobry sklep internetowy – popularny czy polecany?

– Według wyliczeń Dimensional Research aż 9 na 10 internautów przed zakupieniem towaru sprawdza, co o danym sklepie i produkcie napisali wcześniej inni internauci. Opinie konsumenckie mają zatem realny wpływ na poziom zaufania ze strony klientów i ich decyzje zakupowe – podaje portal sprzedażowy Abelado. – Popularne sklepy internetowe nie muszą się tym martwić, gdyż w sposób naturalny pozyskują pozytywne recenzje, ale właścicielom mniejszych biznesów manipulowanie opiniami może wydawać się kuszące.

Pozytywna opinia jest w sieci wszystkim. Badania przeprowadzone przez European Trusted Brands pokazują, że informacje znalezione w internecie postrzegane są przez Polaków jako dużo wiarygodniejsze od tych z telewizji lub tradycyjnej prasy. Nic dziwnego, że coraz popularniejsze staje się tworzenie płatnych opinii, bo duża liczba pozytywnych recenzji buduje wiarygodność w sieci – skoro tyle osób poleca sklep internetowy, to musi być on przecież dobry.

Opinia od konsumenta

W ubiegłym roku polscy konsumenci wystawili aż 1.080.418 opinii o sklepach internetowych, ale ciężko ocenić, ile z nich jest autentycznych, gdyż wynajęci specjaliści od marketingu szeptanego często zmieniają swoje IP, a samym opiniom nadają znamion autentyczności poprzez popełnianie błędów ortograficznych oraz pomijanie interpunkcji. Należy zatem zachować ostrożność przy ich lekturze, gdyż w dzisiejszych czasach polecany sklep internetowy nie musi wcale oznaczać dobrego sklepu internetowego.

One Comment on “Popularne, bo polecane. Dobre sklepy internetowe stawiają na wiarygodność”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com