Pomysły, które mogą pomóc w utrzymaniu zaangażowania i produktywności podczas kwarantanny

Od kilkunastu miesięcy z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa, nasze życie społeczne, jak i prywatne uległo wielkim zmianom. Dla wielu osób okres kwarantanny był wybawieniem, ponieważ w końcu znalazły one czas na załatwienie zaległych spraw. Nie ma żadnych wątpliwości, że czasy, przez które przechodzimy, są trudne i wymagające pod każdym względem. Ludzie często są z dala od swoich rodzin i przyjaciół, ponieważ podczas podróży utknęli w innych krajach, które znajdują się setki kilometrów od Polski.

Wyobcowanie może mieć duży wpływ na zdrowie psychiczne człowieka, dlatego ważne jest, aby angażować się w różnego rodzaju czynności, które pozwolą przejść przez ten okres łatwiej, a dodatkowo, wyciągnąć z niego maksimum. Oczywiście nie oznacza to, żeby podczas kwarantanny przepracowywać się jak nigdy dotąd. Nie powinien być to również okres, który w pełni zmarnujemy, nie robiąc żadnych wartościowych rzeczy. Dla osób, które nie mają pomysłu na to, co można robić podczas kwarantanny, aby produktywnie wykorzystać ten czas, mogą skorzystać z pomysłów, które zostały zaproponowane w tym artykule. Miłej lektury!

 

Naucz się nowego języka

Jak często obiecywałeś sobie, że nauczysz się nowego języka? Prawdopodobnie nawet zacząłeś się go uczyć, ale szybko się poddałeś, ponieważ miałeś coś innego do zrobienia, a język… może poczekać. Kwarantanna to idealny moment, by zacząć uczyć się języka na poważnie. W Internecie znajdziesz dużo aplikacji, które umożliwiają naukę za darmo. Są wśród nich:

 • Duolingo;
 • Busuu;
 • HelloTalk;
 • Memrise;
 • Rocket Languages;
 • Babbel.

Jeżeli preferujesz inne sposoby nauki niż samodzielne rozwiązywanie zadań, to zawsze możesz skorzystać z pomocy osób pochodzących z konkretnego kraju. W Internecie, szczególnie w tym okresie znajdziesz wiele ogłoszeń ludzi, którzy chcą nauczyć się Twojego języka, a w zamian oferują swój. Jest to idealne rozwiązanie, by zarówno nauczyć się obcego języka, jak i dodatkowo poznać nowych ludzi z całego świata.

Medytuj

Medytacja może pozwolić Ci zwalczyć stres i niepokój związany z kwarantanną przynosząc wewnętrzny spokój. Jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich ludzi, którzy z jakiegoś powodu często się denerwują, ponieważ nawet kilka minut może sprawić, że Twoje nastawienie zmieni się o 360 stopni. Jest to aktywność, którą możesz praktykować z dowolnego miejsca na świecie.

Medytacja jest praktykowana od tysięcy lat, pierwotnie miała pomóc pogłębić zrozumienie świętych i mistycznych sił życia. Obecnie medytacja jest powszechnie stosowana do relaksacji i redukcji stresu. Może wywołać głęboki stan odprężenia i wyciszenia umysłu. Podczas medytowania skupiasz swoją uwagę i eliminujesz strumień negatywnych myśli, które mogą znajdować się w Twojej głowie i powodować stres. Emocjonalne korzyści płynące z medytacji mogą obejmować:

 • zwiększenie samoświadomości;
 • koncentrowanie się na teraźniejszości;
 • redukcja stresu;
 • zwiększenie cierpliwości o tolerancji;
 • budowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami.

Prowadź dziennik i bloga

Śledzenie swoich myśli i działań jest zawsze dobrym pomysłem — bardzo produktywnym. Zapisując informacje, możesz przeanalizować swój czas z przeszłości i dzięki temu ustalić jakie czynności były najmniej wartościowe. Możesz to robić na komputerze, smartfonie lub nawet na kartce papieru. Jeżeli będziesz systematyczny to warto, abyś poszedł krok dalej i pomyślał o założeniu bloga, który zamieniłby Twoje codzienne trudności i doświadczenia w naukę dla innych. Jest to znakomity sposób na to, by produktywnie spędzić ten czas.

Zaplanuj następne wakacje

Nawet jeśli w najbliższym czasie z powodu aktualnej sytuacji na świecie nigdzie się nie wybierzesz, zawsze możesz pomyśleć nad tym, gdzie chciałbyś udać się na wakacje. Aby znaleźć odpowiednie miejsce, możesz wykorzystać wiele stron prowadzonych przez podróżników lub po prostu skorzystać z witryn biur turystycznych. 

Znajdziesz tam wiele lokalizacji, które mogą Cię zainspirować. Dobrym pomysłem mogłaby się okazać natychmiastowa rezerwacja pokoju i biletu lotniczego, ponieważ podczas pandemii wiele hoteli i linii lotniczych przeżywa ogromny kryzys i ceny często są absurdalnie niskie. Jeśli obawiasz się, że Twoje plany mogą się zmienić lub po prostu chcesz być elastyczny, to wybieraj tylko te opcje, które można przesunąć lub anulować za darmo.

Czytaj

Czytanie jest wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu podczas kwarantanny z wielu różnych powodów. Nie jest to tylko błądzenie między kolejnymi słowami na kartce, ale jak pokazują badania naukowe, czytanie przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Dodatkowo sprawia, że Twój umysł staje się bystrzejszy, zwiększa wydajność mózgu, rozwija zdolności poznawcze, poprawia koncentrację i może zapobiegać chorobom takim jak demencja.

Jeżeli to nadal za mało, abyś zdecydował się po książkę w okresie kwarantanny, to sprawdź resztę korzyści płynących z czytania:

 • Poszerza wiedzę — Czytanie książek lub innych materiałów zwiększa Twoją wiedzę. Mózg działa jak mięsień, więc wykorzystywanie go do przetwarzania nowych informacji przyczyni się zarówno do poprawy jego pracy, jak i zwiększania wiedzy. Sprawi to również, że staniesz się lepszym mówcą, ponieważ będziesz mógł rozmawiać na wiele różnych tematów, posługując się sprawdzonymi informacjami.
 • Zwiększa koncentrację — Koncentracja i skupienie są wymagane, aby ukończyć daną książkę lub artykuł. Jeżeli będziesz czytać często, to Twoja koncentracja również będzie utrzymywała się efektywniej na innych czynnościach, które będziesz podejmował w przyszłości.
 • Wzmacnia pamięć — Czytanie to świetny sposób na poprawę pamięci. Wszystko dlatego, że czytając książkę, musisz pamiętać i łączyć pewne fragmenty, które tworzą logiczną całość. Samo przypominanie angażuje Twój mózg do większej pracy i jednocześnie sprawia, że Twoja pamięć staje się trwalsza.

Uporządkuj swój dom

Uporządkowanie domu brzmi jak ogromne wyzwanie i rzeczywiście może nim być. Jeżeli chcesz wykorzystać czas podczas kwarantanny produktywnie, to robienie porządku w Twoim domu z pewnością nim będzie. Może chciałeś przestawić swoją szafkę nocną? Poświęć trochę czasu, aby odpowiednio poustawiać swoje meble. Jeżeli wszystko będzie uporządkowane, nie będziesz tracić czas na szukanie zagubionych przedmiotów, a bałagan nie będzie rozpraszał Twojego umysłu.

Odpowiedz przyjaciołom

Jest to zdecydowanie aktywność, która potrafi zabrać sporo czasu. Ze względu na napięte harmonogramy, często w ogóle pomijasz wiadomości, które otrzymujesz od przyjaciół. Globalizacja zmienia nas jako ludzi i nie potrafimy tak jak wcześniej odpowiednio zarządzać czasem, często zapominając nawet o najbliższych. Troska o swoich znajomych może wyjść tylko na plus. Możesz wysłać do nich wysłać krótką wiadomość tekstową, korzystając z portali społecznościowych lub za pomocą SMS-a. Pomoże Ci to utrzymać przy sobie ludzi, którzy w przyszłości mogą wyciągnąć Cię z olbrzymich problemów.

Gotuj

Nauka gotowania czegoś nowego to kolejna ekscytująca czynność, która powinna znaleźć się na Twojej liście produktywnych aktywności. Kwarantanna to idealny moment, aby poczuć się jak Magda Gessler lub Gordon Ramsay we własnej kuchni. Oczywiście Twoje dania nie muszą być oceniane przez Twoją rodzinę lub znajomych, ponieważ robisz to tylko po to, żeby dobrze zjeść. Poszukaj interesującego przepisu w Internecie, uwzględniając swoje osobiste preferencje. Na wielu stronach masz całe poradniki, które krok po kroku wyjaśniają jak wykonać daną potrawę. Jeżeli w Twojej lodówce nie znajdą się określone składniki potrzebne do realizacji danego przepisu, zawsze możesz zamówić kuriera, który w ciągu kilkudziesięciu minut postawi wszystko przed Twoimi drzwiami.

Zastanów się nad swoimi osiągnięciami

Albert Einstein miał imponującą codzienną rutynę. Każdego ranka pytał się samego siebie: „Co dobrego dzisiaj zrobię” a przed pójściem do łóżka „Co dobrego dzisiaj zrobiłem”? Odpowiedź na te pytania, zapewniły Einsteinowi informacje na temat jego produktywności w ciągu dnia, a także pozwoliły mu zakończyć dzień z satysfakcją. Świętowanie swoich osiągnięć uwalnia endorfiny. Dzięki temu czujesz się doskonale zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Dzięki dobrej formie zacieśniasz relacje ze swoim partnerem i rodziną. Poczucie się jak mistrz sprawia, że przyciągasz jeszcze więcej sukcesów.

Stwórz listę celów

Stworzenie listy celów zarówno długoterminowych, jak i krótkoterminowych może być znakomitym zajęciem podczas kwarantanny. Posiadanie celów związanych z życiem prywatnym i biznesowym jest ważną częścią egzystencji człowieka. Droga do nich nie zawsze będzie łatwa, ale jak się okazuje, najtrudniejsze jest rozpoczęcie. Wiele osób nie potrafi wykonać tej prostej czynności, ponieważ znajduje się wiele innych aktywności, które wybijają z rytmu. Aby stworzyć swoją listę, wystarczy Ci kartka i długopis. Następnie zapisz swoje postanowienie lub cel. Jeżeli jest to duże wyzwanie, możesz podzielić je na kilka mniejszych. Następnie powieść tę listę na lodówce lub w dobrze widocznym miejscu i weź się do roboty!

Ćwicz

Chcesz poczuć się lepiej i mieć więcej energii? Trenuj! Nie ma nic bardziej produktywnego niż ćwiczenia, biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną na całym świecie. Trudno zignorować korzyści wynikające z regularnych ćwiczeń i aktywności fizycznej. Zalecane jest, aby każda osoba ćwiczyła przynajmniej 2 razy w tygodniu niezależnie od wieku. Poniżej znajdziesz zalety, jakie niesie za sobą systematyczny trening:

 • Kontrola wagi — Ćwiczenia pomagają w zapobieganiu nadmiernemu przybierania na wadze. Kiedy angażujesz się w aktywność fizyczną, spalasz kalorie. Im intensywniejszy trening, tym więcej kalorii jesteś w stanie spalić.
 • Zwalczanie chorób — Bez względu na aktualny stan Twojego zdrowia, regularne ćwiczenia mogą skutecznie zapobiegać udarom mózgu, depresji, cukrzycy i wielu innym chorobom, które sieją spustoszenie w naszym społeczeństwie.
 • Poprawa nastroju — Jeżeli potrzebujesz relaksu i odstresowania, to sesja treningu będzie dla Ciebie odpowiednia. Aktywność fizyczna stymuluje różne substancje chemiczne w mózgu, które mogą sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy i bardziej zrelaksowany.
 • Poprawa snu — Regularne ćwiczenia pomagają szybciej zasnąć i pogłębić sen, dzięki czemu z rana będziesz czuł się o wiele lepiej. Jakość snu jest bardzo ważna, a taką zapewniają systematyczne treningi.
 • Ćwiczenia dodają energii — Podczas treningu Twój organizm pobiera więcej tlenu, który nie tylko wspiera produkcję energii przez mitochondria, ale także pozwala Ci lepiej funkcjonować i efektywniej wykorzystać energię. Co więcej, Twoje ciało zyskuje impuls dzięki wzrostowi hormonów, które sprawiają, że czujesz się pobudzony. Trening zalecany jest w pierwszej połowie dnia, aby uniknąć kłopotów związanych ze snem.

Podsumowanie

Wszystkie aktywności, które zostały wyróżnione w tym artykule, pozwolą Ci na wykorzystanie czasu podczas kwarantanny produktywnie. Mamy nadzieję, że dzięki temu będziesz w stanie przebrnąć przez okres kwarantanny komfortowo bez zbędnego stresu, a jeżeli się on pojawi, to będziesz w stanie go zwalczyć, poświęcając się niektórym pomysłom. Ważne jest, by dbać o swoje zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne, ponieważ dzięki temu jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować. Odpowiednia chemia mózgu zapobiega powstawaniu wielu chorób, a optymistyczne nastawienie wpływa pozytywnie nie tylko na Ciebie, ale również na osoby, które znajdują się w Twoim otoczeniu.

 

Polecamy:
Oczyszczacz powietrza do biura to dobra inwestycja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com