Pomysł na karierę: kierowca autokarów turystycznych

Kierowcy autobusów są niczym kapitan na statku, są odpowiedzialni za wszystko, co dzieje się w środku i na zewnątrz pojazdu. To nie wszystko. Muszą sprawdzać olej, wykonywać ogólne czynności związane z utrzymaniem autobusu, w międzyczasie zjeść śniadanie, spać przez cały dzień, są w zasadzie cały czas na nocnej zmianie. Mówiąc ogólnie, kierowca autobusu to bardzo odpowiedzialne, ale też fascynujące zajęcie. Jesteś gotowy na taką karierę? Czytaj dalej.

Edukacja i szkolenia

Przed ubieganiem się o pracę, kierowcy autobusów muszą mieć już certyfikat oraz przejść przez specjalne szkolenie dla kierowców autobusów. Programy szkoleniowe dotyczące prowadzanie autokarów wycieczkowych są bardzo pomocne – dzięki nim łatwiej jest zdobyć miejsce pracy, mogąc pochwalić się zdobyciem niezbędnych umiejętności i doświadczenia. W ramach tych szkoleń wykładowcy uczą wszystkiego, co trzeba wiedzieć, aby poradzić sobie z tą branżą. Ważne jest jednak, by osoby, które zdecydują się na taki kurs miały już doświadczenie w prowadzeniu samochodu.

Doświadczenie i umiejętności

busy z Anglii do PolskiAby zdobyć pracę jako kierowca autobusu turystycznego trzeba pamiętać, że zwykle każda firma prosi o trzyletnie doświadczenie w branży, więc warto korzystać ze stażu, szkoleń i wszelkich innych możliwości pozyskania doświadczenia. Chodzi o to, by wiedzieć jak radzić sobie z tym wielkim sprzętem i zajmować się ludźmi. Wiedza mechaniczna na temat autobusu jest niezbędna, ponieważ problemy mogą pojawić się zawsze w dowolnym miejscu, o dowolnej porze. Liczą się też umiejętności osobowościowe – są tak samo ważne, jak umiejętności mechaniczne. Ważne są również umiejętności związane z papierami biurowymi, ponieważ Ministerstwo Transportu branżę turystyczną naprawdę mocno reguluje.

Osobowość

Nie każdy, kto uważa, że zrobi świetną karierę w tej branży faktycznie się do tego nadaje. Idealnym kandydatem jest ktoś, kto nie jest zbyt zmęczony, przyjazny i przystępny, ma poczucie humoru i potrafi tolerować różne osobowości. Kierowca musi także poświęcić się swojej pracy, a nie tylko szukać sposobu na życie w ciągłej trasie. Chodzi o to, by faktycznie była to osoba, które chce zająć się swoim autobusem, której pasażerowie mogą ufać, idąc spokojnie spać na swoim siedzeniu, bo wiedzą, że bezpiecznie obudzą się w miejscu docelowym i zaczną wspaniałe wakacje.

Styl życia

Kierowcy autobusów często oddalają się od domu. Zwykle pracują przez całą noc, od godziny 22.00 do 2:00 i jeżdżą przez cały poranek. Ich zmiany są dobrze uregulowane i mogą legalnie jechać godzinami po ośmiogodzinnej przerwie. Z tego powodu kierowca zazwyczaj pracuje z drugim do pomocy, aby uzyskać legalną przerwę między miastami. Jeśli chodzi o zatrudnienie warto wiedzieć, iż prowadzenie autobusu to bardzo konkurencyjna branża, więc najlepszym sposobem na to, by nowy kierowca zdobył pracę jest zbierać doświadczenie i kwalifikacje i uzbroić się w odpowiednią ilość cierpliwości, co faktycznie okazuje się w tym kontekście kwestią niezbędną. Dalej chcesz tej kariery? Powodzenia!

Źródło: http://www.auto-busy.net.pl/

2 Comments on “Pomysł na karierę: kierowca autokarów turystycznych”

  1. Praca z pewnością umożliwia zwiedzanie ciekawych miejsc na świecie ale nie wiem czy taki kierowca ma jeszcze siły na zwiedzanie czegokolwiek po długiej jeździe autokarem 🙂 Często podróżuję autostopem i kierowcy mówią zgodnie, że to ciężka i męcząca praca. Ostatnio jechałem na koncert do Pragi gdzie miałem zaklepane tanie noclegi po przez kod zniżkowy Airbnb i kierowca autokaru właśnie żalił mi się, że wolałby być na moim miejscu niż za kółkiem 🙂

  2. Bez 2ch zdań praca ciekawa i dość dobrze płatna. Jedynym minusem mojej pracy jest to, że rodzinę widuję zaocznie. Czasem kontakt z uciążliwym klientem potrafi dać się też we znaki ale to idzie przeżyć. Pracuję w jednej firmie od ponad 10 lat i nie myśle o zmianach ani firmy ani branży – bo jestem zadowolony. Jeżdzę w tej firmie: http://www.autokary-lancut.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com